پاک کردن لکه سس خردل

0

در چی بپوشم تقریبا برای پاک کردن همه نوع لکه راه کارهایی به شما پیشنهاد کرده ایم. در این مقاله می خواهیم پاک کردن لکه سس خردل را به سه روش مختلف به شما آموزش دهیم. 

روش اول:‌ شستن لباس ها

 • تر کردن لکه های زنده: سریعا یک پارچه  خیس روی لکه بگذارید و به محض جذب شدن لکه آنرا جدا کنید.

پاک کردن لکه سس خردل

 • کندن لکه های مرده: از چاقو یا هر وسیله  تیزی برای پاک کردن لکه های مرده استفاده کنید. سپس لباس را تکان دهید تا خرده های لکه سس خردل هم جدا شوند.

پاک کردن لکه سس خردل

 • شستن با آب سرد: سعی کنید برای آبکشی لکه سس خردل از پشت لباس آب بریزید و این کار را در جهت خلاف لکه انجام دهید. با اینکار لکه به جای پخش شدن از روی لباس حذف می شود.

پاک کردن لکه سس خردل

 • استفاده از شوینده یا لکه بر: اگر لکه بر های شما حاوی آمونیم نیستند از آن ها استفاده کنید. پاک کننده های مایع جایگزین خوبی برای پاک کننده هستند. حین استفاده باید حواستان باشد که لکه پخش نشود.

پاک کردن لکه سس خردل

 • اضافه کردن شوینده به ماشین لباس شویی: اگر لباس های سفید دارید از سفید کننده استفاده کنید که فرآیند پاک کردن لکه را سریعتر می کنند. ولی اگر لباس ها در رنگ های دیگر هستند از شوینده های ضعیف تر که تغییری در رنگ ایجاد نمی کنند استفاده کنید.

پاک کردن لکه سس خردل

 • شستن لباس های کتان سفید در آب داغ و لباس های ظریف تر در آب ولرم: آب هر چه داغ تر باشد لکه زدایی سریع تر و بهتر اتفاق می افتد. ولی آب داغ شاید به لباس های رنگ روشن یا جنس های خاصی از لباس صدمه وارد کند. قبل از داغ کردن آب حتما لیبل لباس را بخوانید تا ماکزیمم دمایی که لباس در آن دوام می آورد را ببینید.

پاک کردن لکه سس خردل

 • قبل از ادامه دادن لکه ها را تست کنید: هیچ وقت تا مطمئن نشدید لکه ها به طور کامل پاک شدند آن ها را در خشک کن قرار ندهید. در صورت پاک نشدن لکه خشک کردن لباس موجب ماندگار شدن لکه می شود.

پاک کردن لکه سس خردل

روش دوم: پاک کردن لکه از روی فرش و مبل

 • جدا کردن لکه های اضافی:‌ از قاشق یا بقیه ی ابزار آشپزخانه برای برداشتن لکه استفاده کنید.

پاک کردن لکه سس خردل

 • ترکیب شوینده ها در آب ولرم: سپس ۲۴۰ میلی لیتر آب ولرم آماده کرده و ۵ میلی لیتر شوینده به آن اضافه کنید.

پاک کردن لکه سس خردل

 • بگذارید این ترکیب ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند: پس از این مدت با حوله یا اسفنج این محلول را به لکه بمالید. ۵ الی ۱۰ دقیقه بگذارید محلول روی لکه بماند.

پاک کردن لکه سس خردل

 • سپس آنرا روی فرش یا مبل بکشید: با استفاده از دستمال کاغذی یا هر پارچه ی نرم دیگری روی آن بکشید تا مطمئن شوید لکه پاک شده است.

پاک کردن لکه سس خردل

 • در صورت پاک نشدن این کار را تکرار کنید یا از روش دیگری استفاده کنید: اگر مشاهده کردید که لکه های زردی روی حوله یا دستمال کاغذی جمع شده است بدانید درست عمل کرده اید در غیر این صورت یا باید این کار را مجددا تکرار کنید یا روش دیگر را استفاده کنید.

پاک کردن لکه سس خردل

روش سوم: پاک کردن لکه های ماندگار شده

 • این روش را در گوشه ی مبل یا فرش ابتدا تست کنید: روش هایی که در زیر گفته می شود نسبت به روش های بالا کمی خطرناک تر هستند، از این رو ابتدا آن ها را در گوشه ی مبل یا فرش امتحان کنید تا در صورت رنگ پریدگی یا ایجاد ضرر و زیان آن را انجام ندهید.

پاک کردن لکه سس خردل

 •  ترکیبی از الکل و مایع ظرفشویی بسازید و روی آن بکشید: این کار را انجام داده و محلول را روی لکه بمالید. سپس اجازه دهید تا ۱۰ دقیقه بماند و بعد از آن آن را آب کشیده و با حوله خشک کنید. الکل بهترین حلال است و اکثر روغن ها و لکه های چربی را در خود حل می کند.

پاک کردن لکه سس خردل

 • لکه را با همان نوع لکه بپوشانید و این کار را تکرار کنید: شاید کمی عجیب باشد اما گاهی باید لکه سس خردل را با منبع اصلی خودش پاک کرد. کمی سس خردل روی لکه بمالید و ۵ دقیقه صبر کنید. سپس با استفاده از روش های بالا برای پاک کردن آن اقدام کنید. احتمال حواب گرفتن شما در این حالت بیشتر است.

پاک کردن لکه سس خردل

 • ترکیبی از سفید کننده و آب ولرم بسازید: شوینده و آب را به نسبت ۱ به ۲ ترکیب کنید و با اسفنج یا از طریق اسپری کردن روی لکه بمالید. پس ازم مدت ۱۰ دقیقه آن را با حوله ی تر پاک کنید. شوینده از الکل قدرتش کمتر است ولی ریسک استفاده از آن نیز به نسبت از الکل کمتر خواهد بود.

پاک کردن لکه سس خردل

 • لکه ها را با هیدروژن پروکسید پاک کنید: هیدروژن پروکسید شاید موجب از بین رفتن یا رنگ پریدگی پارچه شود ولی اکثر مواقع برای پاک کردن لکه ی فرش از آن استفاده می شود.

پاک کردن لکه سس خردل

مطالب مرتبط:

۱- پاک کردن لکه روی کیف

۲- چگونه لکه خون را از لباسم پاک کنم؟

۳- ۹ گام عملی برای پاک کردن لکه رژ لب از روی لباس

 ۴- ۱۱ روش برای پاک کردن لکه قهوه از روی لباس

 

محمد رضا اهوارکی
نویسنده: محمد رضا اهوارکی
چند وقتی است که در حوزه ی استایل به طور جدی فعالیت می کنم و مطالبی رو که در ارتباط با آخرین مد روز برایم جالب باشد در سایت " چی بپوشم " قرار می دهم. مهندس مخابرات هستم و برنامه نویسی iOS نیز انجام می دهم.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :