چگونه لکه خون را از لباسم پاک کنم؟

مطمئنا برای شما هم پیش آمده است که گاهی بر اثر خون دماغ به خصوص در فصل تابستان پیراهن یا مانتوی خود را خونی کنید. لکه هایی که بر اثر خون ایجاد می شوند معمولا به سختی از لباس پاک می شوند. لطفا تا پایان مقاله «چگونه لکه خون را از لباسم پاک کنم؟» همراه ما باشید.

ad banner

 

روش های پاک کردن لکه خون از روی لباس

صرف نظر از اینکه لکه خون در حین اصلاح صورت و یا با یک خراش غیر منتظره بر روی پوست به وجود آمده باشد، اقدام برای پاک نمودن لکه های روی لباس از جمله لکه خون در اسرع وقت از اهمیت بالایی برخوردار است. پاک کردن لکه خون قبل از تثبیت کامل می‌‌‌تواند نسبتا آسان باشد، اما شستن آن بعد از ۲۴ ساعت خیلی سخت خواهد شد. اگر شما می‌‌‌خواهید لکه را قبل از خشک شدن و تثبیت کامل پاک کنید، می‌‌‌توانید این کار را با ریختن سرکه سفید خالص بر روی لکه مورد نظر انجام دهید. اجازه دهید لکه خون به مدت ۵-۱۰ دقیقه درون سرکه خیس بخورد، و سپس آن را به خوبی با یک پارچه یا حوله لکه گیری نمایید. همین روند را در صورت لزوم مجددا تکرار کرده، و پس از آن بلافاصله پارچه لکه دار را شستشو دهید.

روش های پاک کردن لکه خون از روی لباس

پاک کردن لکه خون از روی لباس با هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه

باید بدانید که این محلول را می‌‌‌توان تنها بر روی لکه های خون تازه و خشک نشده اعمال نمود. برای این کار، هیدروژن پراکسید ۳٪ را به طور مستقیم بر روی لکه مورد نظر اعمال کرده، سپس با آب تازه شستشو داده، و در نهایت، به طور معمول (به عنوان مثال، با استفاده از ماشین لباسشویی) بشویید.

 

پاک کردن لکه خون از روی لباس با نشاسته ذرت

باید بدانید که هر چه سریعتر برای پاک کردن لکه خون عمل کنید، به نتایج بهتری نیز دست خواهید یافت. شما می‌‌‌توانید با استفاده از این روش، لکه خون را از روی لباس یا ملحفه پاک کرده و یا کمرنگ کنید. برای این کار، با مخلوط کردن آرد ذرت با آب سرد، به یک ماده خمیری دست یابید. محل لکه‌‌‌دار شده را به خمیر نشاسته ذرت آغشته نموده و آن را به آرامی بر روی پارچه بمالید. سپس پارچه را در یک محل آفتابی قرار داده و اجازه دهید خشک شود. هنگامی که پارچه خشک شد، تکه‌‌‌های خشک شده خمیر را از روی پارچه بردارید. اگر لکه به طور کامل از بین نرفته بود، همین روند را مجددا تکرار کنید.

 

پاک کردن لکه خون از روی لباس با پودر تالک

شما می‌‌‌توانید برای حذف لکه‌‌‌های خون تازه از روی پوشاک و لوازم منزل، از ماده خمیری حاصل از مخلوط نمودن پودر تالک و آب استفاده کرده، و آن را بر روی محل لکه‌‌‌دار شده اعمال نمایید. هنگامی که خمیر بر روی پارچه خشک شد، لکه را پاک کنید. شما همچنین می‌‌‌توانید در صورت عدم دسترسی به پودر تالک، از آرد ذرت استفاده نمایید.

چگونه لکه خون را از لباسم پاک کنم؟

نکات پاک کردن لکه خون از روی لباس

در صورت مشاهده لکه بهترین کار اقدام سریع برای پاک کردن آن است چرا که خیلی از لکه ها در اثر گذشت زمان تثبیت شده و پاک شدن آن سخت تر می شود.

  • فورا محل را با آب سرد بشویید. یا چند تکه یخ روی محل لکه بگذارید. استفاده از آب گرم لکه را ثابت می کند. خمیر نشاسته ذرت با آب سرد نیز به از بین بردن کامل لکه کمک می کند. برای این منظور خمیر را روی لکه بگذارید و بعد از چند دقیقه با آب سرد بشویید.
  • اگر مقدار خون زیاد و تازه باشد آن را ابتدا با مکش پاک کنید و سپس طبق دستور بالا عمل کنید.
  • یا خمیری از جوش شیرین و آب سرد تهیه کرده و روی آن بگذارید بماند تا خشک شود و سپس آبکشی کنید.
  • با آب سرد شسته و سپس با آمونیاک رقیق عمل کنید (بجز پارچه های رنگی ابریشمی و پشمی و پارچه های الیاف مصنوعی) در این موارد خمیری از پودر رختشویی، نشاسته و آب سرد تهیه کنید و روی لکه بگذارید تا خشک شود سپس برس کشیده و با آب سرد بشویید.
  • اگر لکه خشک باشد در محلول آب سرد همراه با ۵ گرم در لیتر نمک طعام خیس کنید تا لکه کاملا از بین رود. در مورد پارچه ای که قابل شستشو نیست با خمیر نشاسته و آب سرد آن را خیس کنید و بگذارید خشک شود و سپس  برس بکشید.
  • می توان لکه های خشک خون را در آب حاوی مواد آنزیمی خیس کرد و بعد شست. اگر لکه سخت و خشک باشد برای چند ساعت در آب سرد که در آن مقداری جوش شیرین ریخته اید خیس کنید و سپس در صورت امکان جنس پارچه، شستشو و سفید گری کنید.
  • لکه های سخت و خشک خون را می توان به مدت ۱۵ دقیقه در مخلوط یک لیتر آب ولرم، نصف قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق چایخوری آمونیاک قرار داده به آرامی از پشت لکه مالش دهید تا نرم شود. سپس ۱۵ دقیقه دیگر در محلول بالا خیس کرده و آبکشی کنید.
  • در مواد آنزیمی به مدت ۳۰ دقیقه خیس کنید. اگر لکه کهنه باشد چندین ساعت خیس کنید و سپس بشویید. اگر با این روش پاک نشد در صورتی که پارچه اجازه دهد لکه را با آب اکسیژنه و چند قطره آمونیاک خیس کنید. دقت کنید بیش از ۱۵ دقیقه با این محلول عمل نکنید. سپس با آب سرد آبکشی کنید. پس از شستشو در مورد پارچه های سفید از سفید کننده ها استفاده کنید.
  • لکه روی الیاف مصنوعی را با آب سرد بشویید و در مورد سایر روش ها با احتیاط عمل کنید.

مطالب مرتبط:

۱- راه کارهایی عملی برای پاک کردن لکه جوهر از لباس

۲- ۹ گام عملی برای پاک کردن لکه رژ لب از روی لباس

۳- ۱۱ روش برای پاک کردن لکه قهوه از روی لباس

۴- پاک کردن لکه وایتکس به کمک نکات کاربردی و ساده

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 06 فوریه 2018

ممنون عالی و کاربردی بود…
در مورد لکه شکلات هم بنویسیدارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :