کدام لباس ها نیاز به خشکشویی دارند؟

خشکشویی یکی از روش های تمیز کردن لباس بدون شستشو است که با کمک مواد شیمیایی و بخار آب و با کمترین آسیب به لباس و پارچه انجام می‌شود. اما آیا باید همه لباس‌ها را به خشکشویی کنیم؟ قطعا خیر. اگر می خواهید بدانید کدام لباس ها نیاز به خشک شویی دارند؟ این مطلب را بخوانید. نکاتی که با در نظر گرفتن آنها می‌توانید به پاسخ مناسب برسید.

خشکشویی چیست؟

به فرآیندی که در شستشوی لباس از آب و صابون (پودر) استفاده نشده و در مقابل از مواد شیمیایی برای جدا کردن کثیفی، روغن و سایر لکه ها از لباس استفاده می‌شود.

کدام لباس ها نیاز به خشکشویی دارند؟

۱- برچسب لباس را بخوانید

تمامی لباس‌هایی که برند و تولید کننده معتبر دارند دارای برچسب راهنمای شستشو هستند. در این برچسب روش‌های مناسب شستشوی لباس بر شمرده شده است که اگر عبارت فقط خشکشویی در آن درج شده باشد پس دیگر جای تردیدی وجود ندارد که نباید لباس را بشویید. اگر عبارت خشکشویی درج شده باشد یعنی مناسب‌ترین روش این است و نه تنها روش.

۲- پارچه را در نظر بگیرید

اگر در برچسب اطلاعات شستشو داده نشده باشد و فقط جنس پارچه ذکر شده باشد چه باید کرد؟ پارچه‌هایی مثل ابریشم، استات، مخمل، پشم و تافته ترجیحا باید به خشک شویی برده شوند. پنبه، لینن، کشمیر، پلی استر، اکریلیک و نایلون را می‌توان در منزل شست فقط باید رنگ دهی پارچه را در نظر گرفت. برای تست آن یک پارچه نخی را با کف پودر رختشویی خیس کنید و روی سطوح نامشخصی از لباس بکشید تا مطمئن شوید پارچه رنگ نمی‌دهد.

۳- جزئیات لباس را در نظر بگیرید

ب روی برچسب‌های لباس معمولا توضیحاتی در مورد تزئینات و جزئیات لباس مثل تکه دوزی، سنگ دوزی و … داده نمی‌شود. قبل از شستشو مطمئن شوید که این قطعات محکم دوخته شده‌اند و با چسب چسبیده نشده باشند همچنین ثبات رنگ آن‌ها را به روشی که در مورد قبل گفتیم تست کنید.

کدام لباس ها نیاز به خشکشویی دارند؟

۴- شستشو در خانه

اگر مطمئن شدید که شستشوی لباس در خانه اشکالی ندارد از ماشین لباس شویی استفاده کنید اما اگر کمی مردد هستید آن را با دست بشویید چون دمای کمتر آسیب کمتری به لباس می زند. لباس را نچلانید و تحت هیچ شرایطی برای لباس های حساس از خشک کن استفاده نکنید.

کدام لباس را خشکشویی کنیم؟ 

۱- کت و شلوار به خصوص انواع پشمی

۲- لباس‌‎هایی که گلدوزی و یا گیپور دوزی شده‌اند.

همین الان به چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه ملحق شو و مشاوره رایگان بگیر.

۳- لباس مجلسی، لباس شب و سایر لباس‌های رسمی

۴- پارچه‌های ابریشمی و مخمل

۵- لباس چرم و لباس ابریشمی را اگر چنگ نزنید می‌توانید خشکشویی نکنید. (البته در آب سرد باید شسته شود)

مطالب مرتبط:

۱- ۹ ترفند شستشوی لباس برای مجرد ها

۲- از بین بردن بوی بد لباس بدون شستشو

۳- شستشوی چادر مشکی با روشی ساده

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :