chadmin در
0

راه کارهایی عملی برای پاک کردن لکه جوهر از لباس

راه کارهایی عملی برای پاک کردن لکه جوهر از لباس

در مورد جوهر باید تا آنجا که ممکن است سریع عمل کرد. گرم کردن و خشک کردن شانس مقاومت آن را بالا می برد. در ادامه به راه کارهایی عملی برای پاک کردن لکه جوهر از لباس اشاره خواهیم نمود. با چی بپوشم همراه باشید.

 

 

 

پاک کردن لکه جوهر از روی لباس‌هایی که تازه کثیف شده‌اند

قبل از هرچیز یک پارچه سفید زیر لباس و قسمتی از لباس که به لکه جوهر آغشته شده است قرار دهید. اگر لکه جوهر هنوز تازه است و خشک نشده‌ است باید سعی کنید مقداری از جوهر را با کمک پارچه جذب کنید. برای اینکه مطمئن باشید پارچه به لباس شما رنگ پس نمی‌دهد باید پارچه سفید رنگ را برای اینکار انتخاب کنید. یک پارچه سفید دیگر بردارید و با حرکات ضربه‌ای روی لکه جوهر اضافه و باقی مانده جوهر را پاک کنید. اصلا پارچه را روی لکه نکشید چون با این کار باعث پخش شدن و گسترده شدن لکه خواهید شد. لباس را پشت و رو کنید و با طرف دیگر لباس هم همین کار را تکرار کنید.

راه کارهایی عملی برای پاک کردن لکه جوهر از لباس

پاک کردن لکه جوهر با کمک اسپری مو 

اسپری مو که حاوی الکل باشد می‌تواند به شما در پاک کردن لکه جوهر از روی لباس کمک کند. توضیحات روی اسپری مو را ابتدا به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که ترکیب آن حاوی الکل است. مانند روش قبل یک پارچه سفید زیر قسمت آغشته شده به جوهر قرار دهید. اسپری مو ممکن است حاوی موادی باشد که به بافت پارچه آسیب وارد کند و یا رنگ پارچه را تغییر دهد. حتما قبل از استفاده از اسپری مو آن را روی قسمت کوچکی از لباس که مشخص نیست مانند درزهای داخلی امتحان کنید تا مطمئن شوید که آسیبی به لباس شما وارد نخواهد شد.

اسپری مو روی لباس هایی که از جنس پلی استر هستند بهترین نتیجه را خواهد داشت. هیچ وقت از اسپری مو برای پاک کردن لکه‌های روی لباس‌های چرمی و استات استفاده نکنید. اجازه دهید اسپری مو به بافت پارچه نفوذ کند. حدود یک دقیقه زمان برای اینکه اسپری مو کاملا به بافت پارچه و لکه نفوذ کند کافی است. دقت داشته باشید که اسپری مو نباید بیش از حد روی پارچه باقی بماند و خشک شود.

سپس لکه را با یک پارچه یا پنبه سفید به صورت ضربه‌ای پاک کنید. مقدار زیادی از لکه با این روش از روی لباس پاک خواهد شد. این کار را تا زمانی ادامه دهید که اثری از لکه باقی نماند، بعد از پاک شدن لباس می‌توانید آن را به روش‌های معمول شستشو دهید.

راه کارهایی عملی برای پاک کردن لکه جوهر از لباس

پاک کردن لکه جوهر به کمک گلیسیرین و مایع ظرفشویی

یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) گلیسیرین و ۱ قاشق چایخوری (۵ میلی لیتر) از مایع ظرفشویی را در یک کاسه مخلوط کنید. یک پارچه سفید و تمیز را به این محلول آغشته کنید و با حرکات ضربه‌ای لکه را پاک کنید. پس از اینکه لایه داخلی لباس را هم به همین ترتیب پاک کردید، کمی گلیسیرین روی لکه بمالید و تمامی آثار باقی مانده را از روی پارچه پاک کنید. گلیسیرن یکی از بهترین راهکارها برای پاک کردن لکه جوهر تثبیت شده است. استفاده از این محلول برای همه نوع پارچه امکانپذیر است.

 

استفاده از مخلوط جوش شیرین و آب برای پاک کردن لکه جوهر از روی لباس 

جوش شیرین و آب را در یک کاسه کوچک با هم مخلوط کنید تا خمیری یکدست تشکیل شود. از یک قطعه پنبه آغشته شده به این مواد استفاده کنید و لکه جوهر را از روی لباس پاک کنید. از مخلوط جوش شیرین و آب هم می‌توانید برای پاک کردن لکه جوهر از روی انواع پارچه استفاده کنید.

 

راه کارهایی عملی برای پاک کردن لکه جوهر از لباس

استفاده از سرکه سفید برای پاک کردن لکه جوهر از روی لباس

اگر روش هایی که گفتیم برای پاک کردن لکه کارساز نبود، لباس را داخل محلول آب ولرم و سرکه سفید قرار دهید. لباس را برای ۳۰ دقیقه در این محلول قرار دهید و بعد آبکشی نمایید. دقت داشته باشید که آب نباید داغ باشد، زیرا آب داغ باعث تثبیت لکه ها خواهد شد.

راه کارهایی عملی برای پاک کردن لکه جوهر از لباس

نکاتی که باید برای پاک کردن لکه جوهر از لباس بدانید

بعضی جوهرها مثل ماژیک ممکن است پاک نشود. با مواد لکه بر موجود در بازار عمل کنید و سپس بشویید. می توان از الکل میتلیک و یا مایع تمیز کننده استفاده کرد و یا اسفنج آغشته به مایع پاک کننده را حول لکه بمالید. سپس لکه را روی یک کاغذ حوله ای تمیز رو به پایین قرار دهید و مایع را به پشت لکه عمل کنید. کاغذ را چند بار عوض کنید. لکه را خوب بشویید و سپس کل لباس را بشویید.

 

پاک کردن لکه جوهر خشک شده

برای پاک کردن جوهر مشکی یا آبی خشک لکه را به سرعت در شیر ترشیده یا جوشیده به مدت نیم ساعت قرار داده و سپس با آب و صابون بشویید و یا اینکه لکه را در محلول نمک سدیم و آب لیمو به مدت یک ساعت قرار داده سپس با آب بشویید. در مورد پارچه های رنگی حتما ثبات رنگ آن را با این محلول ها آزمایش کنید.

پاک کردن لکه جوهر خشک شده

پاک کردن لکه جوهر قرمز

جوهر قرمز تازه را در مورد پارچه های پنبه ای و یا کتانی سفید و رنگی با آب و صابون بشویید و یا در محلول براکس فرو برده و سپس بشویند. در مورد پارچه های رنگی ابریشمی و پشمی و پارچه های الیاف مصنوعی لکه را در محلول آمونیاک رقیق فرو برده و سپس بشویند.

چنانکه جوهر قرمز خشک باشد شبیه به روش لکه گیری رنگ عمل کنید و یا اینکه زرده و سفیده تخم مرغ را خوب زده و سپس آن را روی لکه بگذارید تا کمی بماند سپس بشویید. روش را ادامه دهید تا کاملا از بین رود.

پاک کردن لکه جوهر قرمز

برای پاک کردن جوهر خودنویس یک کاغذ خشک کن در قسمت زیر لکه بگذارید و لکه را با محلول اتر آغشته نموده و مالش دهید. به طور کلی برای پاک کردن لکه های خشک و مقاوم شده جوهر لکه را در آب گرمی که حاوی یک چهارم قاشق غذاخوری آمونیاک خانگی است را خیس کنید، سپس آبکشی کرده و مجددا اگر لکه پاک نشده بود عمل را تکرار کنید و بشویید.

بعضی لکه ها روی پارچه سفید ممکن است با برداشت رنگی پاک شوند. دستورالعمل روی لباس را بخوانید. در مورد پارچه های رنگی، آزمون ثبات رنگ را به عمل آورید دقت داشته باشید این ماده روی تمام رنگ لباس، اثر می گذارد.

 

شوینده لباس مناسب انتخاب کنید

سعی کنید برای شستشوی لباس‌هایتان یک شوینده خوب پیدا کنید و همیشه از آن استفاده کنید. هنگام خرید شوینده لباس محصولی را انتخاب کنید که آنزیم‌های کمتری داشته باشد. مایع‌های لباسشویی با آنزیم‌های قوی در اثر استفاده طولانی مدت به بافت پارچه آسیب خواهند رساند. همیشه جعبه و بسته بندی پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی را به دقت بخوانید تا بدانید که چه مقدار از پودر را باید به لباس بزنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

شوینده لباس مناسب انتخاب کنید

مطالب مرتبط:  

۱- ۹ گام عملی برای پاک کردن لکه رژ لب از روی لباس

۲- چگونه لکه خون را از لباسم پاک کنم؟

۳- ۹ گام عملی برای پاک کردن لکه رژ لب از روی لباس

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

شبنم در تاریخ 02 جولای 2015

واقعا وب سایت باحالی دارید این همه مطلب بدرد بخور … :-*ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :