لباس‌های کابوی و وسترن چه ویژگی‌هایی دارند؟ برای علاقه‌مندان دنیای وسترن

سبک وسترن که این روزها هم ترند شده، از ایالات متحده امریکا در سراسر جهان گسترش یافته است. این استایل منحصر به فرد و خاص از لباس هایی که توسط گاوچرانان، دامداران و کارگران در دهه 1800 در غرب وحشی پوشیده می شد، نشات گرفته است.

لباس های سبک وسترن به عنوان یک فرم پوششی، در طول دهه ها تغییر کرده اند و کم کم با اضافات و تزیینات فانتزی به سبک اصلی آن در قرن 19 ارائه شده اند. امروزه این مد جذاب کابویی در بین شهرنشینان بسیار محبوب شده و به لطف فیلم های وسترن و خوانندگان موسیقی کانتری یکی از شناخته شده ترین استایل ها در سراسر جهان است.

آیتم های اصلی استایل کابویی

  • ژاکت یا کت وسترن: ژاکت، آیتم اصلی این سبک است که با داشتن آن می توانید تم اصلی وسترن را به کمد لباس خود اضافه کنید. یک ژاکت جیر گزینه مناسبی خواهد بود چون یک لباس لوکس ضروری با الهام از سبک وسترن است. این ژاکت ها معمولا دارای جیب های دوتایی روی سینه هستند و اغلب با ریشه هایی در قسمت جلو و پشت و پایین آستین ها تزئین می شوند.

کتی  که انتخاب می کنید بهتر است برشی درست در بالای کمر داشته باشد، تا ظاهری مدرن تر ایجاد کند و مطمئن شوید که در قسمت کمر جمع می شود.

یکی دیگر از گزینه های خوب برای وارد کردن ترند وسترن به تیپ و ظاهرتان، انتخاب کت جین با تناسبی مشابه است. این جنس و مدل کت ها ابتدا توسط لوی اشتراوس برای کارگران غربی طراحی شد تا لباس هایی با دوام خوب برای کار به تن کنند.امروزه ژاکت های جین نه تنها در بین طرفداران سبک وسترن بلکه بین اکثر مردم محبوب و پر طرفدار هستند. این ژاکت ها نیز با جیب های تعبیه شده روی سینه و اغلب برای فصول سردتر سال با آستری پشمی یا خزدار عرضه می شوند.

  • پیراهن وسترن: پیراهن وسترن یکی از آیتم های سنتی لباس های سبک وسترن است. مشخصه آن یک وصله استایل شده در جلو و پشت لباس است که معمولا در اطراف گردن و شانه ها قرار می گیرد.

  • در ابتدا این وصله برای پشتیبانی از قسمت های شل تر پیراهن طراحی شده بود. امروزه به عنوان یکی از ویژگی های متمایز این سبک پیراهن های وسترن که بیشتر هم تزئین شده اند، در نظر گرفته می شود.

پیراهن های وسترن عموما با آستین های بلند و از پارچه های کتان یا چیت راه راه، جین، تارتان یا پارچه فلانل براش (نخ پنبه برس شده) دوخته می شوند تا طبیعت لباس-کار استایل غربی را نمایش دهند. این پیراهن ها اغلب با راه راه های متضاد، الگوهای گلدوزی شده یا تکه پارچه هایی رو و جلوی شانه ها تزئین می شوند و دارای جیب های جلویی دو تایی و دکمه هایی که محکم می شوند هستند.

بهتر است برش های بلندتر را در این سبک پیراهن ها ترجیح دهید و پیراهن را مانند خود کابوی ها به تن کنید.

  • چکمه های کابویی

چکمه های سنتی گاوچرانی معمولا از چرم گاوی ساخته می شوند و دارای پاشنه های لایه لایه روی هم، پنجه های نوک تیز گرد و ساق بلند هستند. طراحی های جدیدتر، به سبک «راپر» دارای یک پاشنه کوتاه و ساق کوتاه تری که تا بالای مچ پا هستند، طراحی می شوند. اما قبلا بلندی ساق کفش تا وسط ساق پا ادامه داشت.

چکمه های کابویی مردانه و زنانه در رنگ های مختلف موجود هستند و می توانند از پوست های عجیب و غریب مانند تمساح، مار یا شتر مرغ ساخته شوند. این سبک چکمه ها اغلب با یراق های دستی تزئین می شوند و دارای دوخت های تزئینی هستند.

پیشنهاد می کنیم چکمه های وسترن را با شلوار جین راسته با برش گشاد ست کنید. اگر مطمئن نیستید چطور چکمه های کابویی را استایل کنید می توانید به جای آن چکمه های چرم یا جیر چلسی تهیه کنید. در برندهایی همچون Corral  و Old West چکمه های کابویی خوبی می توانید پیدا کنید.

  • کلاه کابویی

کلاه کابویی اولین چیزی است که بسیاری از مردم با شنیدن کلمه کاوبوی به یاد آن می افتند. این کلاه ها در سراسر جهان به عنوان آیتم تعیین کننده استایل وسترن قدیمی شناخته می شوند. کلاه های سبک کابوی دارای یک تاج بلند و لبه های پهن هستند که می تواند صاف یا فرم گرفته باشند. این کلاه ها می توانند از جنس حصیری، نمدی یا چرمی ساخته شوند بنابراین می توانید این کلاه ها را برای هم هوای گرم و هم برای هوای سرد انتخاب کنید.

امروزه می توانید کلاه های کابویی را با هر رنگی پیدا کنید، اما اغلب در رنگ های قهوه ای ، مشکی یا طیف هایی از رنگ بژ استفاده می شوند. کلاه های کابویی مدرن، اغلب دارای یک نوار دور کلاه، تزئینی هستند و می توان آن ها را با گل میخ ها، مهره ها و کونکوها یا دوخت، تزئین کرد.

هر کابویی، کابو نیست!

امروزه سبک وسترن به معنای استایل کردن به سبک کامل کابویی نیست. مد مدرن این امکان را می دهد که سبک ها و آیتم های مختلف را با هم ترکیب کنید و سبک جذاب دیگری برای خود بسازید. در واقع فقط با یک کلاه کابویی یا یک پیراهن که در لباس های روزمره خود می پوشید، می توانید ترکیبی ایجاد کنید که جلوه ای از استایل کابویی قدیمی به شما بدهد.

 

به هر حال با هر جزئیاتی که از سبک کابویی به تیپ و استایل خود اضافه کنید می توانید ظاهر متفاوت تر و جذاب تری نسبت به سبک های مد روز دیگر داشته باشید.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :