راه‌های تشخیص پشم کشمیر با کیفیت

0

لباس های تهیه شده از پشم کشمیر قیمت بالایی دارند که این مساله سودجویان را به تقلب وا می دارد و لباس های با کیفیت پایین را به نام کشمیر با قیمت های بالا می فروشند. برای این که به دام این افراد نیفتیم باید بتوانیم کشمیر با کیفیت و تقلبی را تشخیص دهیم. راه‌های تشخیص پشم کشمیر با کیفیت را در این مقاله بخوانید.

پشم کشمیر چگونه تهیه می شود؟

پشم کشمیر از نوعی الیاف بسیار ظریف از نوعی بز به همین نام تهیه می شود که در کوه های مغولستان و شمال چین پرورش می یابند. دمای این مناطق بین صفر تا 30 درجه زیر صفر متغیر است  این پشم بزها را در مقابل سرما به خوبی محافظت می کند. دامداران با گرم تر شدن هوا این پشم ها را می چینند اما الیاف بلند تر و با کیفیت تر در نواحی شکم این بز ها رشد می کند که کشمیر با کیفیت از آن تهیه می شود. طول این الیاف حداقل سه و نیم سانتی متر است. اما قسمت های دیگر پشم ها نیز چیده می شود که کیفیت بالایی ندارد و هر چه در صد الیاف بلند در پشم بیشتر باشد کیفیت آن بالاتر است.

راه‌های تشخیص پشم کشمیر با کیفیت

برچسب لباس را بخوانید

قیمت معیار خوبی برای تشخیص کیفیت کشمیر نیست اما اگر ارزان باشد و روی آن عبارت 100% کشمیر نوشته شده باشد یعنی درصد کمی الیاف با کیفیت دارد. برای این که لباس کشمیر کیفیت بالایی داشته باشد باید حداقل 80 درصد از الیاف بلند تهیه شده باشد در غیر این صورت فرقی با پشم معمولی نخواهد داشت.

به نخ توجه کنید

اگر لباس شما بافتنی است و می توانید نخ های آن را ببینید به تای نخ توجه کنید. اگر نخ دورشته باشد یعنی کیفیت و دوام و گرمی بیشتری دارد. اگر در مناطق گرمسیر زندگی می کنید لباس با نخ یک رشته شاید برای شما مناسب تر باشد اما انواع 4 6 و 8 رشته کشمیر نیز وجود دارد که گران تر است.

راه‌های تشخیص پشم کشمیر با کیفیت

پارچه را بکشید

برای تشخیص کیفیت پارچه کشمیر آن را از دو طرف بکشید. پارچه با کیفیت به راحتی به فرم اصلی خود بر می گردد. آن را در دست خود لمس کنید پارچه با کیفیت در ابتدا حسی از زبری به شما می دهد در حالی که پارچه های با الیاف کمتر نرم تر و سبک ترند.

مطالب مرتبط:

1- راهنمای خرید ژاکت بافتنی

2- راهنمای خرید بلوز یقه اسکی

3- سه لباس ضروری بانوان در فصل سرما

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :