مهفام میرزایی در
0

روش تشخيص چرم طبيعی از چرم مصنوعی

روش تشخيص چرم طبيعی از چرم مصنوعی

تشخيص چرم اصل از چرم تقلبی همواره يکي از دغدغه‌هاي خريداران محصولات چرمی بوده است. قطعا بارها پيش آمده که وقتي براي خريد کفش، کيف يا لباس به مغازه‌اي مراجعه مي کنيد، فروشنده ادعا می کند که محصولاتش از چرم اصل ساخته شده‌اند. اما اين ادعا چقدر صحت دارد؟ چگونه مي‌توان کالاي با چرم اصلی را از کالاي با چرم تقلبی تشخيص داد؟ ‌البته چيزي به نام چرم تقلبی نداريم، بلکه دو نوع چرم طبيعی و مصنوعی وجود دارد. تشخيص چرم طبيعی از چرم ساخت دست انسان در برخي موارد بسيار دشوار است اما افراد با تجربه مي توانند با چند راهکار ساده با درصد خطای پايينی چرم طبيعی را از چرم مصنوعی تشخيص دهند. اما روش تشخيص چرم طبيعی از چرم مصنوعی چگونه است؟

روش تشخيص چرم طبيعي از چرم مصنوعي

چرم طبيعي و مصنوعی
چرم از دباغي پوست حيوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکوديل، مار و … تهيه می شود. دباغی به فرآيندی گفته مي شود که طي آن پوست حيوانات را در مواد شيميايي و گياهي متفاوتي مي خيسانند تا دوام بيابد. نتيجه اين فرآيند، انواع متفاوت چرم است. چرم مصنوعي PVC پي وي سي و PU پلي اورتان ترکيبي از يک لايه روکش به نام Skin و يک لايه اسفنج از جنس PVC يا PU است که بر روي پارچه پوشش داده مي شود. محصول به دست آمده از اين راه همان ظاهر و احساس چرم طبيعي را دارد و از طرفي چرم مصنوعي ارزانتر و مزاياي خاص خود را دارد.

نشان مخصوص
محصولات چرم طبيعي داراي نشان يا مهر نشان دهنده ي طبيعي بودن چرم به کار گرفته شده در تهيه ي محصول هستند. تمام برندها از اين قانون پيروي مي‌کنند و تنها در صورتي که محصول کاملا چرم طبيعي باشد از اين تگ ها استفاده مي‌کنند.

روش تشخيص چرم طبيعي از چرم مصنوعي

قيمت
یکی روش تشخيص چرم طبيعی از چرم مصنوعی قیمت آن است. قيمت چرم طبيعی بسيار بيشتر از چرم مصنوعی بوده، ولي به هر حال در بازار برخي فروشندگان از اين موضوع سوءاستفاده مي‌کنند و محصول با چرم مصنوعي را با قيمت چرم طبيعي مي‌فروشند. پس مهم تر از همه اين است که از فروشگاه های معتبر چرم خريداري کنيد که شناسنامه چرم را نيز همراه محصول در اختيارتان قرار مي دهند.

لمس چرم
يکي از مهمترين نشانه‌ها براي تشخيص چرم مرغوب و طبيعي حس لمس آن است. چرم را لمس کنيد. چرم طبيعي بسيار نرم و منعطف است. هنگامي که به قسمت ‌هاي مختلف چرم طبيعي دست بزنيد چرم يک دست نيست، يعني بعضي جاها نازک است و بعضي جاها ضخيم‌. چون قسمت ‌هاي مختلف پوست دام ضخامت‌ هاي متفاوتي دارد. در حالي که چرم مصنوعي چون با دستگاه درست مي‌ شود، کاملا يکدست است. چرم طبيعي همانند يک پوست واقعي برخلاف چرم مصنوعي حسي گرم به دست منتقل مي‌کند. چرم مصنوعي سرد تر و سخت تر است.

پشت چرم
پشت پارچه را نگاه کنيد؛ اين کار هنگام خريد پارچه بسيار آسان است، اما با کيف، کاپشن، دستکش و ديگر محصولات چرمي که داراي آستر هستند به درزهاي دوخت دقت کنيد، پشت چرم مصنوعي پرزدار است، در حالي که پشت پارچه های مصنوعی به صورت شبکه ای با نخ دوخته شده است. اما اگر جنس پشت چرم حالت پوستي و کرک دار و نرم بود، يعني چرم طبيعی است.

روش تشخيص چرم طبيعي از چرم مصنوعي

بوي چرم
روش تشخيص چرم طبيعی از چرم مصنوعی می تواند از طریق حس بویایی انجام پذیرد. چرم را بو کنيد. چرم طبيعي بوی مشخص و خاص دارد که هرگز نمي‌توان از آن کپي‌برداری کرد. چرم طبيعي دارای بوی خاص خود است که محصولات اصلي از طريق اين بو قابل شناسايي هستند و نمي توان آن را کپی کرد اما بازهم احتمال ساخت عطرهاي مصنوعي براي بودار کردن چرم هاي مصنوعي وجود دارد.

بافت و طرح چرم
به بافت چرم نگاه کنيد اگر گره‌ها، خلل و فرجهاي آن طبق الگويي قابل شناسايي باشد، چرم مصنوعي است. چرم طبيعي و مصنوعي را از پشت آنها نيز مي‌توان از هم تشخيص داد. چرم مصنوعي داراي پوششي در قسمت پشت است که هنگام برش آسيب مي‌بيند و کاملا مشخص است. اگر چرم طبيعي را زير نور بگيريد نور را يکدست منعکس نمي ‌کند و بعضي جاهاي آن مات و بعضي جاها براق به نظر مي ‌رسد. به طرح روي چرم دقت کنيد، چرم طبيعي داراي طرح غير تکراري و منحصر به فرد است. اگر روي چرم طرح تکراري و قابل دنبال کردن ديديد، مطمئنا طرح پرسي و چرم مصنوعي است.

روش تشخيص چرم طبيعي از چرم مصنوعي

آزمون شعله و حرارت
آخرین مرحله روش تشخيص چرم طبيعی از چرم مصنوعی ازمون شعله و حرارت است. چرم طبيعی به سادگی آتش نمي گيرد، تغيير شکل نمي دهد و اگر شعله را تا مرحله سوختن پوست ادامه دهيد بويی مانند سوختن مو می دهد. اما چرم مصنوعی چون از پلاستيک تهيه شده است، در معرض حرارت به سرعت جمع شده، تغيير شکل مي‌دهد و می سوزد.

مطالب مرتبط:

1- روش نگهداري کيف هاي زنانه

2- 9 مدل کيف زنانه مخصوص پاييز

3- کيف هاي لاکچري در گذر زماندیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :