۱۰ راه برای تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی

این روزها خرید و فروش همه چیز به صورت اینترنتی شده است. حتی خرید عینک آفتابی به دلیل تشخیص اصل یا تقلبی بودن امری دشوار و در بعضی موارد غیر ممکن به نظر می‌رسد. ۱۰ راه برای تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی را در چی بپوشم بخوانید.

 

تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی در یازده گام

در حال حاضر وب سایت‌های زیادی در اینترنت وجود دارند که به صورت آنلاین عینک آفتابی می‌فروشند. اکثر این سایت‌ها ادعا می‌کنند که عینک‌های اصل و با کیفیتی به مشتری ارائه می‌دهند، اما بعضی دیگر به طور مستقیم چنین ادعایی ندارند؛ در عوض شما را گول می‌زنند که باور کنید این عینک‌ها اصل هستند و با کمال میل آن‌ها را بخرید.

از آنجایی که عینک آفتابی یکی از اکسسوری‌های بسیار مهم است و روی سلامت چشمان شما اثر مستقیم می‌گذارد، بهتر است که برای خرید آن هزینه کنید و یک عینک اصل و با کیفیت بخرید تا پشیمان نشوید. برای اینکه متوجه بشوید چه سایتی معتبر است و چه سایتی جعلی، باید بسیار دقت کنید و باهوش باشید.

تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی در یازده گام

لوگو و نام برند عینک آفتابی مورد نظر

یک لوگوی معتبر معمولا روی قسمت شیشه، دسته و یا داخل قطعه‌ای از عینک که پشت گوش قرار می‌گیرد زده می‌شود. علاوه بر این، در این لوگو از اندازه، فونت و رنگ ثابتی استفاده می‌شود. هر گونه خطا و یا تغییر جزئی می‌تواند نشان دهنده این باشد که عینک آفتابی شما جعلی است. علائمی مانند وجود غلط املایی در نام برند عینک مورد نظر و لوگوی موجود بر روی آن (مثلا به جای Gucci نوشته باشند Guci) نیز می‌تواند حاکی از این باشد که این عینک آفتابی اصل و با کیفیت نیست. پس حتما قبل از خرید یک عینک آفتابی، به وب سایت برند سازنده آن مراجعه کنید و به هر گونه علامت و لوگوی موجود بر روی عینک مورد نظر خود به خوبی دقت کنید. این کار زمانی که شما برای خرید عینک آفتابی مورد نظر اقدام می‌کنید، به شما کمک خواهد کرد.

لوگو و نام برند عینک آفتابی مورد نظر

 

عینک آفتابی اصل در برابر اشعه مضر خورشید مقاوم است

اشعه ماوراء بنفش که برای چشم مضر است و از جانب خورشید ساطع می شود دارای ۲ طیف است که با نام‌های UVB و UVA  می‌باشند که اشعه UVB از لایه‌های جوی عبور و می‌تواند به پوست و چشم آسیب برساند. اگر تماس چشم با این اشعه مداوم باشد می‌تواند باعث مشکلات زیادی برای چشم شما و گاها صدمات جبران ناپذیری شود. وظیفه عینک آفتابی اصل جذب این اشعه مضر و محافظت از چشمان شماست که هر چقدر عدسی عینک مقدار بالاتری اشعه را جذب کند با کیفیت‌تر است.

مقدار قابل قبول برای یک عینک،UV بالای ۹۵درصد است و کمتر از آن برای یک عینک آفتابی قابل قبول نیست. پس براساس علامت و عددی که بر روی عینک زده می‌شود باید عینک آفتابی در یک عدد ایده‌آل ۹۸ درصد از اشعه UVB را جذب کنید. این عدد را معمولا بر روی فریم و یا قاب یا لیبل عینک قرار دارد.

عینک آفتابی اصل در برابر اشعه مضر خورشید مقاوم است

عینک آفتابی تقلبی فاقد شماره سریال است

برای تشخیص عینک آفتابی اصل کافیست به وب سایت برند تولید کننده عینک آفتابی سر زده و شماره سریال عینک را با شماره موجود در وب سایت چک کنید، عینک‌های آفتابی تقلبی دارای شماره سریال معتبر نیستند.

معمولا هر مدل عینک آفتابی یک شماره یا کد مخصوص به خود دارد. این کد یا شماره در سر تا سر دنیا ثابت است و اصلا مهم نیست که شما عینک آفتابی مورد نظر خود را از چه کشوری خریداری می‌کنید. با نگاهی به فریم شیشه عینک، می‌توانید این کد را پیدا کنید. یک عینک آفتابی جعلی ممکن است دارای شماره مدلی باشد که در وب سایت برند سازنده آن ذکر نشده است.

عینک آفتابی تقلبی فاقد شماره سریال است

از فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین معتبر خرید کنید

یک عینک آفتابی اصل و با کیفیت معمولا توسط یک وب سایت، بوتیک و یا فروشگاه مجاز فروخته می‌شود. دستفروش‌ها به احتمال زیاد به فروش اقلام تقلبی می‌پردازند. اگر قیمت یک عینک آفتابی بیش از حد تخفیف خورده باشد و یا به طرز شگفت‌آوری ارزان باشد، به احتمال خیلی زیاد تقلبی است. علاوه بر این، یادتان باشد که هیچوقت از وب سایت‌هایی که به هیچ طریقی کالا را پس نمی‌گیرند و تعویض نمی‌کنند، و یا هیچ راه ارتباطی مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل و غیره برای تماس به شما ارائه نمی‌دهند خرید نکنید.

معمولا تمام کالاهای تقلبی در کشور چین تولید می‌شوند. پس یادتان باشد که در هنگام خرید اقلام ساخته شده در کشور چین، حتما مراقب باشید. اگر قصد دارید که از یک وب سایت به صورت آنلاین عینک آفتابی مورد نظر خود را خریداری کنید، بهتر است که حتما امتیاز خریداران و نظراتی که درباره فروشندگان نوشته‌اند را خوب بررسی کنید. بهتر است بدانید که یک وب سایت معتبر برای فروش عینک آفتابی اصل و با کیفیت، اغلب دارای ضمانت پس از فروش است. علاوه بر این، وقتی عینک مورد نظر را روی صورت خود می‌گذارید، باید به خوبی حس کنید که این عینک با کیفیت تهیه شده است.

از فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین معتبر خرید کنید

فریم عینک آفتابی بسیار مهم است

وجود فریم پلاستیکی به هیچ عنوان دلیلی بر تقلبی بودن عینک آفتابی نیست و بسیاری از عینک‌های با کیفیت با فریم پلاستیکی عرضه می‌شوند اما نه هر پلاستیکی. سازندگان معروف، عینک‌های آفتابی را با بهترین کیفیت و ظرافت عرضه می‌کنند که شما با نگاه و لمس کردن این فریم می‌بایست این کیفیت و ظرافت را کشف کنید.

وجود هر گونه موج، نقطه یا جوش، خط و خش، وجود مواد اضافه یا خط قالب و هر چیزی که عدم کیفیت مواد به کار رفته در ساخت فریم را اثبات کند مهر تاییدی بر غیر اصل بودن عینک آفتابی است. پس به راحتی با یک بررسی ساده فریم می توانید عینک با کیفیت را تشخیص دهید.

فریم عینک آفتابی بسیار مهم است

به بسته بندی عینک آفتابی توجه کنید

معمولا عینک آفتابی اصل و با کیفیت در یک جعبه مارکدار به شما عرضه می‌شود. یک برچسب با بارکد و اطلاعات برند سازنده عینک آفتابی باید در قسمت پایین جعبه چسبانده شده باشد. علاوه بر این، یک دفترچه حاوی اطلاعات مرتبط با آن، ضمانت نامه، و یک گواهی که نشان دهنده اصل بودن عینک آفتابی مورد نظر است باید در جعبه آن وجود داشته باشد.

به بسته بندی عینک آفتابی توجه کنید

از کیفیت عینک آفتابی مطمئن شوید

عینک را بسته و از ناحیه دسته در دست بگیرید و شروع به چرخاندن کنید و سپس با دقت و به آرامی چند سانتی متر بالا و پایین پرت کنید، وجود هر گونه لقی و عدم انسجام و یا سر و صدا غیر طبیعی خود دلیلی بر پایین بودن کیفیت است. عینک‌های اصل این ویژگی را به هیچ وجه ندارند.

معمولا کلماتی مثل “با کیفیت بالا”، “تزئینی”، “کپی”، و “الهام گرفته شده از” نشان دهنده این هستند که عینک آفتابی مورد نظر شما اصل نیست. اگر در هنگام خرید یک عینک آفتابی از زبان فروشنده آن چنین کلماتی را شنیدید، کمی تامل کنید. عینک‌های آفتابی که اصل و با کیفیت نیستند، علاوه بر اینکه ممکن است خیلی زود خراب شوند یا بشکنند، از چشمان شما در برای اشعه‌های مضر آفتابی محافظت نمی‌کنند.

از کیفیت عینک آفتابی مطمئن شوید

شیشه عینک را به خوبی چک کنید

عینک‌های با کیفیت هم با عدسی پلاستیکی و هم با عدسی شیشه‌ای ارایه می‌شوند، با اینکه عدسی شیشه‌ای نشان از کیفیت بیشتر است ولی عدسی با کیفیت پلاستیکی هم اگر مرغوب باشد دقیقا همان وظایف عدسی شیشه‌ای را انجام می‌دهد. پس عدسی پلاستیکی ربطی به بی‌کیفیتی عینک ندارد. معمولا لوگوی برندهای مشهور در شیشه سمت راست حک می‌شود که به خوبی قابل تشخیص است.

لوگو، فونت و شماره مدل حک شده بر روی عینک باید مقاوم باشد. اعداد موجود بر روی برچسب جعبه عینک آفتابی نیز باید با اعداد موجود بر روی خود عینک مورد نظر یکسان باشد. علاوه بر این، لوگوهای حک شده بر روی عینک، کیف حمل و دفترچه راهنما باید دقیقا مثل هم باشند. اگر بین هرکدام از این‌ها اختلاف کوچکی وجود داشته باشد، و یا اگر در آن‌ها غلط املایی مشاهده کنید، به احتمال زیاد عینک آفتابی مورد نظر تقلبی است.

شیشه عینک را به خوبی چک کنید

۸- تست حرکت را حتما انجام دهید

برخی از فروشندگان معتبر و مجاز برای تعیین کیفیت شیشه عینک تست حرکت را انجام می‌دهند، که نگاه به لنز و تکان دادن عینک در مقابل یک صفحه طرح‌دار است. وقتی شما عینک آفتابی را در مقابل صفحه طرح‌دار تکان می‌دهید نباید اشکال به هم ریخته و کج و موج شوند.

تست حرکت را حتما انجام دهید

از تست امواج برای اصل بودن عینک آفتابی کمک بگیرید

برای بررسی عینک با کیفیت می‌توانید یک ریموت یا کنترل تلویزیون را پشت عینک بگیرید و سپس از کنترل استفاده کنید. اگر کنترل از پشت عینک عمل نکرد نشانده عینک آفتابی تقلبی است.

از تست امواج برای اصل بودن عینک آفتابی کمک بگیرید

به علایم روی شیشه عینک آفتابی دقت کنید

عینک های معروف از جمله “Ray Ban” که ذکر کردیم دارای یک نشان تقریبا مخفی هستند که یک علامت از دو حرف اول برند بر روی دو قطعه ای که بر روی بینی قرار می گیرند وجود دارد. این نشان به راحتی قابل مشاهده نیست و شما می بایست با نور بیشتر و کمی دقت آن‌ها را پیدا کنید. اما عدم وجود این مورد در عینک های “Ray Ban” نشانی بر تقلبی بودن آن‌هاست.

 

تجربه خود را از خرید عینک آفتابی ثبت کنید

به وب سایت شرکتی که عینک آفتابی خود را از آن خریداری کرده‌اید یا صفحه این شرکت در شبکه‌های اجتماعی مراجعه کنید و یک گزارش صادقانه از تجربه خرید خود را برای کاربران دیگر بنویسید. اجازه دهید مردم بدانند عینک آفتابی‌ای که شما خریداری کرده‌اید، تقلبی است و بدین ترتیب، آن‌ها مرتکب این اشتباه نخواهند شد. علاوه بر این، در مورد چگونگی حل این مسئله نیز بنویسید. اگر فروشنده شما را ناراحت کرده است، حتما این مسئله را برای دیگران بازگو کنید. همچنین، اگر فروشنده فرد خوبی بود و با شما کنار آمد، این مسئله را نیز به دیگران بگویید.

تجربه خود را از خرید عینک آفتابی ثبت کنید

چند نکته تکمیلی برای تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی

۱- برای خرید عینک به چشم پزشک و یا عینک فروشی معتبر مراجعه کنید.

۲- عینک مناسب شرایط خود تهیه کنید چرا که هر رنگ و نوع عینک مناسب شرایط خاص است به طور مثال عینک‌هایی یا رنگ زرد برای هوای مه آلود و البته سرعت چه وسیله و چه ورزش، رنگ دودی و خاکستری برای رانندگی و مصارف عمومی، و رنگ قهوه ای هم مصارف عمومی و….

۳- خرید عینک با کیفیت یک ضرورت است و می‌بایست از چشم خود محافظت کنید.

۴- معمولا عینک‌های تقلبی چینی و عینک‌های با کیفیت ساخت ایتالیا هستند.

۵- راه تشخیص درجه جذب UV تنها استفاده از دستگاه UV متر است که در عینک فروشی‌های معتبر به راحتی یافت می‌شود.

۶- عینک می‌بایست به صورت کامل چشم شما را پوشش دهد.

۷- برای ثابت کردن و جلوگیری از شل شدن و احیانا افتادن پیچ است که شما می‌توانید از برق ناخن برای ثابت کردن این پیچ‌ها استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط:

۱- راه تشخیص عینک آفتابی بربری اصل از تقلبی

۲- روش‌های تشخیص کیف پرادا تقلبی

۳- چطور مروارید اصل را از تقلبی تشخیص دهید؟

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

سمیه در تاریخ 17 ژوئن 2017

تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی کار سختی هستش

سارا حسین زاده در تاریخ 17 ژوئن 2017

تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی را به این راحتی نمیشه فهمید

ساسان نایب در تاریخ 17 ژوئن 2017

برای تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی فقط باید از نکته اول استفاده کرد

احمد رضا در تاریخ 17 ژانویه 2018

مورد ۹ اشتباه نوشتی.اگر عمل نکرد اصلیه

سارا کشفی در تاریخ 06 مارس 2019

عالی بود
ممنونم از شما

مهدی در تاریخ 08 جولای 2019

برای خرید یک عینک مناسب اولین بار به یک اپتومتریست مراجعه کنید لطفا رعایت کنید این هم یه شغله

آرش در تاریخ 19 فوریه 2021

یکی از بهترین عینک ها چه توی زمینه لنز چه ارگونومی و سبکی سیلوئت است.ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :