چطور مروارید اصل را از تقلبی تشخیص دهید؟

مروارید یکی از سنگ‌های زیبا و قیمتی است که بسیاری از خانم‌ها به آن علاقه زیادی دارند. اگرچه تصور می‌شود که این جواهر برای خانم‌های مسن مناسب است اما چنین تصوری اشتباه است و همه خانم‌ها حتی خانم‌های جوان هم می‌توانند از جواهرات مروارید استفاده کنند. اما اگر قصد خرید مروارید دارید باید بتوانید مروارید اصل را از تقلبی تشخیص دهید تا سرتان کلاه نرود چون مروارید اصل قیمت بالایی دارد و زیبایی آن منحصر به فرد است. در این مطلب یاد بگیرید که چطور مروارید اصل را از تقلبی تشخیص دهید.

منظور از مروارید اصل مرواریدی است که در طبیعت و به وسیله صدف ساخته شده باشد. تا قبل از سال 1920 همه مرواریدها از طبیعت پیدا می‌شدند اما پس از آن تکنیک جاسازی اشیا در صدف و تبدیل آن به مروارید مرسوم شد. این مراوریدها نیز اصل محسوب می‌شوند چون رویه آهکی براق آن‌ها توسط طبیعت ساخته شده است. مرواریدی که کاملا اصل و طبیعی باشد بسیار کمیاب و به شدت گران قیمت است.

مروارید مصنوعی از مواد مختلفی مثل پلاستیک، شیشه، رزین و مواد دیگری ساخته می‌شود. برای تشخیص مروارید اصل روش‌های مختلفی را می‌توان به کار برد، روش اول که یک روش تخریبی است مشاهده لایه‌های مروارید است. در این روش مروارید برش داده می‌شود و لایه‌های داخلی آن مشاهده می‌شود. مروارید اصل از لایه‌های مساوی به مرکزیت نقطه وسط آن تشکیل شده است. مروارید پرورشی یک لایه خارجی به ضخامت نیم میلی متر دور یک شی دارد و مروارید مصنوعی هیچ لایه‌ای ندارد.

روش دیگر سایش مروارید به دندان است، مروارید اصل هنگام سایش به دندان حس زبری مانند شن دارد در حالی که مروارید مصنوعی کاملا صاف است. البته این روش صد در صد قطعی نیست چون مروارید پرورشی را نمی‌توان با آن تشخیص داد و برخی مرواریدهای مصنوعی رنگ شده نیز ممکن است حس زبری داشته باشند.

روش دیگر روش نور شدید است. مروارید را زیر نور خورشید یا نور شدید دیگری قرار دهید و انعکاس و رنگ را مشاهده کنید. مروارید اصل یا پرورشی نور را کاملا یکسان منعکس نمی‌کند و روی سطح خود ناصافی‌ دارد و رنگ‌های منعکس شده نیز متفاوت و طیف‌دار هستند اما مروارید مصنوعی سطح صافی دارد و نور را یکسان منعکس می‌کند. این مشاهده را برای دقت بیشتر می‌توان با ذره بین انجام داد.

مروارید تقلبی:

11227162_f520

مروارید اصل:چطور مروارید اصل را از تقلبی تشخیص دهید؟

نکات مهم دیگر

  • مرواریدهای اصل و پرورشی از نظر اندازه کاملا یکسان و همشکل نیستند.
  • مروارید اصل سنگین است تقریبا به سنگینی شیشه.
  • مروارید اصل در تماس با گرمای دست سریع‌تر از پلاستیک و مواد مصنوعی گرم می‌شوند.
  • سوراخ‌های مروارید اصل تا حد ممکن کوچک تعبیه می‌شود تا مروارید آسیب کمتری ببیند.
  • سوراخ مروارید اصل در دو طرف آن نسبت به مرکز آن عریض‌تر است و به راحتی نمی‌توان آن سوی سوراخ را دید.

مطالب مرتبط:

1- نکاتی درباره نگین حلقه نامزدی

2- اشتباهات رایج در استفاه از جواهرات

3- هر لباسی را با چه جواهراتی بپوشید

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :