راهنمای خرید عینک اسکی و اسنوبرد مناسب

0

ورزش اسکی از ورزش‌های زمستانی مفرحی است که علاقه‌مندان خاص خود را دارد و انجام آن نیاز به وسایل و لوازم مخصوصی مثل لباس، کفش و عینک آفتابی دارد. انتخاب اشتباه لوازم اسکی می‌تواند باعث آسیب‌ دیدن شما گردد. عینک اسکی که از مهم‌ترین تجهیزات برای ورزش اسکی است، از چشم شما دربرابر نور خورشید محافظت می‌کند تا اشعه‌ مضر خورشید که در هنگام برخورد به برف به سوی چشم شما بازتاب پیدا می‌کند را کاهش دهد. اگر به ورزش اسکی علاقه دارید یا به‌صورت حرفه‌ای اسکی می‌کنید، باید یک عینک اسکی مناسب تهیه کنید تا بتوانید از اسکی‌کردن در مسافت‌های طولانی‌ لذت ببرید. برای داشتن انتخابی درست در عینک اسکی، ابتدا باید تمام ویژگی‌های عینک اسکی مناسب را بشناسید. با چی بپوشم همراه باشید.

 

در هنگام خرید عینک اسکی به چه نکاتی توجه داشته باشیم

لنزهای عینک اسکی و اسنوبرد

 عینک یکی از مهم‌ترین لوازمی است است که باید خریداری کنید. عینک اسکی چشم‌های شما را از باد و سرما محافظت می‌کند و در هنگام خرید عینک اسکی باید به نوع لنز، رنگ لنز، لنز قابل تعویض، اندازه قاب آن توجه داشته باشید. لنز بخش بسیار مهمی از هر نوع عینکی است، زیرا هدف اصلی عینک قرار دادن لنز در مقابل چشم برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی است. در اکثر عینک‌ها لنز از دو بخش مجزا تشکیل شده است که لایه‌ای از هوا بین دو لنز مانند عایق عمل می‌کند و از سرد شدن لنز داخلی که باعث بخار کردن آن می‌شود، جلوگیری کند. لنزها معمولاً از پلی کربنات یا تریوکس پلاستیکی ساخته می‌شوند که باعث مقاومت بیشتری نسبت به شیشه یا پلاستیک معمولی در برابر شکستن داشته باشند.

راهنمای خرید عینک اسکی و اسنوبرد مناسب

عینک اسکی و اسنوبرد از نظر لنز به دو دسته تقسیم می‌شود

  • لنز استوانه‌ای
  • لنز کره‌ای

لنز استوانه‌ای

لنزهای استوانه‌ای در راستای محور عمودی، مسطح هستند و به طور افقی دارای انحنا می‌باشد. لنزهای مسطح ارزان‌تر هستند. به علت سطح صاف بودن لنزهای استوانه‌ای ممکن است گاهی با موج‌دار شدن دید مواجه شوید. ایراد اصلی لنزهای استوانه‌ای نقاط کور در دید شخص به دلیل نور عبوری به علت سطح صافی که این نوع لنز ایجاد می‌کند است و این یکی از نکاتی است که هنگام خرید عینک اسکی و اسنوبرد باید به آن توجه داشته باشید.

لنز کروی

لنزهای کروی در تمام جهات انحنا دارند و شکل آن‌ها بخشی از سطح یک کره است. لنزهای کروی قیمت بالایی نسبت به نوع استوانه‌ای دارند ولی در ازای آن، دید محیطی بهتر و شکست نور کمتری را فراهم می‌کند. همچنین در این نوع لنز مقدار بازتاب اشعه آفتاب پس از برخورد به سطح لنز بسیار بیشتر است و دید بهتری به شخص می‌دهد. در عدسی‌های کروی اشکال موج‌دار شدن دید وجود ندارد. همچنین به علت فضایی که بین صورت و سطح بیرونی عدسی در لنزهای کروی وجود دارد، باعث جلوگیری از بخار کردن ‌عینک اسکی (Ski goggles) و اسنوبرد می‌شود.

راهنمای خرید عینک اسکی و اسنوبرد مناسب

هنگام خرید عینک اسکی به رنگ لنز عینک اسکی توجه کنید

رنگ لنزها باعث می شود که هنگام مشاهده، اجسام تیره‌تر به نظر برسند. زمانی که یک عینک را برای چند دقیقه به چشم خود می زنید، معمولاً چشم شما به رنگ آن عادت می‌کند و دیگر متوجه تغییر رنگ اشیا نمی‌شوید، اما اثرات آن همچنان باقی می‌ماند. هر رنگی برای شرایط آب و هوایی مختلف طراحی شده است. هیچ چیز بدتر و خطرناک‌تر از دید کم و بد در روزهای برفی همراه با آفتاب خیلی تیز نیست. لنزهای عینک، رنگ‌های بسیار متنوعی دارند برخی رنگ ها دید را در شرایط برفی که نور کم یا هوا ابری است، آسان می‌کنند و برخی رنگ‌ها برای کاهش اشعه‌های بازتابی حاصل از برف در هوای آفتابی مناسب هستند. در بسیاری از عینک‌ها لنز قابلیت جابجایی و تعویض دارد، پس اگر مسئله مالی مطرح نباشد می‌توانید برای هر شرایط آب و هوایی لنزهای مختلفی داشته باشید. عینک‌های اسکی با مشخصهvisible  Light Transmission معروف است و به اختصار VLT گویند که از ۰ تا ۱۰۰ درصد متغییر است. معمولا رنگ‌های زرد و آبی VLC بین ۶۰ تا ۹۰ درصد برای روزهایی که میزان نور آفتاب زیاد است به کار می‌رود. لنزهایی با میزان VLT کمتر و چیزی حدود ۵-۲۰ درصد که معمولا با رنگ‌های تیره مشکی، قهوه‌ای و طلایی دیده می‌شود و اغلب به صورت آینه‌ای در بازار وجود دارند در شرایط آب و هوایی نرمال‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهنمای خرید عینک اسکی و اسنوبرد مناسب

هنگام خرید عینک اسکی به لایه محافظ UV توجه کنید

امروزه همه لنزهای عینک اسکی با هر قیمتی از چشم‌ها در برابر اشعه UV قابلیت ۱۰۰% محافظت را دارد. می‌دانیم هر مقدار ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد میزان اشعه UV افزایش می‌یابد و محافظت از چشمان برای جلوگیری از خستگی چشم و آسیب رسیدن به قرنیه چشم ضروری‌تر می‌گردد. پس عینک اسکی با هر قیمتی که می‌خرید اطمینان حاصل کنید که چشم شما را از اشعه‌های مضر UVA-UVB-UVC حفظ کند.

لنزهای آینه‌ای عینک اسکی

پوشش آینه‌ای روی لایه بیرونی لنز عینک آفتابی، مقدار زیادی از اشعه خورشید را بازتاب می‌کند. و در نتیجه دید بهتری در نور بسیار زیاد و روزهای برفی با آفتاب بسیار تیز به شما می‌دهد. این نوع از لنزها قابلیت فیلتر نور بسیار بالایی دارند به طوری که اگر وارد یک محیط بسته بدون نور خورشید شوید باید عینک خود را دربیاورید.

لنزهای پلاریزه عینک اسکی

لنزهای پلاریزه لنزهایی هستند که یک فیلتر چند لایه دارند و فقط اجازه عبور نور در جهت عمودی را می‌دهد. لنزهای پلاریزه با از بین بردن اشعه‌های بازتابی خورشید دید را آسان کرده و باعث جلوگیری از خستگی چشم و سر درد می‌شوند. این لنزها برای ورزش‌های زمستانی بسیار مناسب هستند.

لنزهای دولایه

در لنزهای دولایه مخصوص اسکی، هوای موجود بین دو لایه از لنز از بخار کردن لنز عینک اسکی جلوگیری می‌کند. که این ویژگی مهم در عینک‌های اسکی تک لنزی وجود ندارد.

پوشش ضد مه عینک اسکی

پوششی در بخش داخلی لنز عینک وجود دارد که از مه گرفتگی جلوگیری می کند. البته بعضی از این پوشش‌ها تداوم بیشتری نسبت به بقیه دارند. این ویژگی باعث از بین رفتن کامل مه گرفتگی نمی‌شود، بلکه فقط در برابر آن مقاوم‌تر می‌گردد. در استفاده از این عینک‌ها باید از تمیز کردن داخل عینک خودداری کنید، زیرا این پوشش را از بین می‌برد. ولی چنانچه نیاز دارید که داخل عینک را تمیز کنید، با استفاده از یک پارچه بدون پرز به آهستگی به آن ضربه بزنید و پارچه را روی آن نمالید. همچنین نحوه نگهداری عینک اسکی با پوشش ضد مه را از بروشور دستورالعمل کارخانه آن بخوانید.

لنزهای فتوکروماتیک

روش دیگری برای تغییر لنز عینک در شرایط آب و هوایی مختلف بدون تعویض آن، استفاده از لنز فتوکروماتیک است. این لنزها در شرایط آب و هوایی مختلف تغییر رنگ می‌دهند. لنزهای فتوکروماتیک در نور کم، روشن‌تر و در نور زیاد، تیره‌تر می‌گردد. یعنی خود لنز با شرایط آب و هوایی تطبیق پیدا می‌کند. ولی یک ایراد این نوع عینک این است که بیشتر لنزهای فتوکروماتیک از رنگ خاکستری یا قهوه استفاده می‌شود، در نتیجه از مزایای سایر رنگ ها، بی بهره‌ هستند.

تهویه هوا

بیشتر عینک ها در قاب خود منافذ تهویه هوا دارند تا هوا بتواند درون عینک جریان پیدا کند و از ورود برف جلوگیری کند. این امر باعث کاهش تعریق و خشک و تمیز ماندن داخل عینک می‌گردد. ولی با این وجود فن‌های تهویه هوا که در عینک تعبیه شده است، فقط در هنگام حرکت عمل می‌کند. یعنی اگر به هر دلیلی از حرکت بایستید، امکان بخار کردن عینک وجود دارد.

فریم‌های عینک اسکی

سه ویژگی مهم عینک‌های اسکی که باید به آن‌ها توجه کرد، شامل دید خوب لنز عینک، عدم نفوذ برف به چشم و راحتی عینک است. بنا به کاربرد عینک‌های اسکی دو مورد اول معمولا در تمام عینک‌ها وجود دارد ولی در مورد ویژگی سوم باید کمی بیش‌تر دقت کرد. در کل هر شخصی با توجه به بزرگی هلمت (کلاه) خود می‌تواند عینک اسکی بزرگ، متوسط و کوچک را انتخاب کند.

مدل های مختلف عینک اسکی

  • عینک اسکی کوچک : سایز کوچک برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالانی که سر کوچک دارند مناسب است.
  • عینک اسکی متوسط : این سایز معمولا برای همه افراد مناسب است.
  • عینک اسکی بزرگ : افرادی با سر بزرگ و کسانی که دنبال راحتی بیشتر و فضای آزادتر بین چشمان و لنز عینک اسکی هستند می‌توانند از این نوع عینک استفاده کنند.
  • عینک اسکی OTG : عینک اسکی OTG (Over the Glasses) با قابلیت نصب لنزهای طبی ساخته شده‌است. اما معمولا از نظر قیمت کمی بالاتر هستند. همچنین این نوع عینک‌ بزرگتر و سنگین‌تر از نوع معمولی است و به همین منظور لازم است در موقع خرید حتما آن‌ را تست کنید که به بینی و گوش‌ها فشار بیش از حد وارد نکند.

 

مطالب مرتبط:

۱- ۸ اشتباه رایج در نگهداری از عینک آفتابی و طبی

۲- ۱۰ راه برای تشخیص عینک آفتابی اصل و تقلبی

۳- به یاد ماندنی‌ترین عینک‌های آفتابی تاریخ

۴- ترفندهای مهم و ضروری آرایشی برای خانم های عینکی

نرگس حسین زاده
نویسنده: نرگس حسین زاده


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 02 فوریه 2018

واقعا خیلی حال میده اسکی کردن اونم توی هوای این روزهای تهران….

کوهنورد در تاریخ 02 فوریه 2018

عاشق زمستون و اسکی هستمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :