هر عینک به چه صورتی می‌آید؟ با عینک مناسب، دلبرتر شوید!

اگر در حال خرید عینک جدید هستید و این سوال برایتان پیش آمده که «کدام عینک واقعا مناسب من است؟» چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید. جدا از برخی اصول اولیه در مورد فرم صورت و اندازه عینک، سلیقه شخصی و هدف شما (مطالعه، ورزش، رانندگی و …) از عوامل مهم در انتخاب عینک جدید هستند.

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

بهترین نقطه شروع عینک فعلی شماست. اگر به طور کلی ظاهر آن را دوست دارید، می توانید به سادگی یک قاب مشابه را انتخاب کنید. با این حال، اگر می‌خواهید عینک جدیدی را امتحان کنید یا در حال خرید اولین عینک خود هستید، ما فهرستی از نکات اساسی را برای شما فراهم کرده‌ایم تا پیدا کردن عینک را برای شما آسان‌تر کنیم.

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

با اینکه هر چهره‌ای منحصر به فرد است، دستورالعمل های اساسی و مشخصی موقع انتخاب عینک وجود دارد. علاوه بر سلیقه شخصی، شکل صورت اغلب تعیین می کند که یک عینک به اصطلاح به صورت شما می‌آید یا نه؟

عینک برای صورت‌های مربعی

در صورت‌های مربعی پیشانی، گونه‌ها و چانه همگی به یک اندازه پهن و به طور کلی طول و عرض صورت برابر است. در این شکل صورت‌ آرواره‌ها نسبتاً برجسته و اغلب متمایز و زاویه‌دار هستند. با اینکه این گروه افراد خط فک کاملا مشخصی دارند اما چانه آنها نوک‌تیز نیست. گونه‌ها هم نسبت به بقیه صورت خیلی گرد نیستند. افرادی با صورت مربعی با عینک‌های بیضی یا گرد عالی به نظر می رسند چون این عینک‌ها ویژگی‌های زاویه‎ای را نرم و ملایم می کنند.

البته بیضی‌های بدون فریم یا آنهایی که فقط در قسمت بالای شیشه لبه داشته باشند انتخاب خیلی بهتری هستند. عینک‌های خلبانی یا مدل‌هایی به سبک چشم گربه‌ای برای چهره‌ای زاویه‌دار جذاب هستند. از طرف دیگر، عینک‌هایی با فریم‌های مربعی که بر زوایای چهره‌ تأکید دارند واقعاً توصیه نمی‌شوند مگر اینکه عمداً دنبال این نوع استایل باشید. خیلی از هالیوودی‌ها مثل ساندرا بولاک، دمی مور و جاستین تیمبرلیک صورت مربعی دارند اما آنجلینا جولی و برد پیت مشهورترین این گروه هستند.

عینک برای صورت های گرد

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

در صورت های گرد، تمام ویژگی‌ها یکنواخت شکل می گیرند. پهنای گونه‌ها و پیشانی تقریباً یکسان و چانه گرد است و صورت ظاهری نرم دارد. انواع عینک مستطیلی شکلی با صورت‌های گرد جور در می‌آید و صورت را باریک‌تر نشان می دهد. عینک مناسب برای این شکل صورت‌ها آن است که قابش ظریف اما نه خیلی نازک باشد. افرادی که صورت گرد دارند باید از عینک‌های گرد یا بیضی خودداری کنند چون فقط صورت را گردتر نشان می دهند. سلنا گومز و کریستن دانست از جمله افراد معروفی هستند که صورت گرد دارند.

عینک برای صورت‌های قلبی شکل

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

ویژگی‌های معمول صورت قلبی شکل، پیشانی پهن، گونه‌های برجسته و چانه باریک است. تقریباً هر فریمی در این شکل صورت خوب به نظر می‌رسد. اما مناسب‌تر از همه عینک‌های بیضی و خلبانی هستند که چهره‌های قلبی شکل را صاف می کند و آنها را از نظر بصری به تعادل می رسانند. فریم های ظریف فلزی با رنگ روشن و حتی عینک‌های بدون فریم هماهنگی صورت شما را تضمین می کنند. از آنجا که فریم‌های ذوزنقه‌ای در قسمت بالا کمی طویل‌تر از قسمت پایینی هستند می‌توانند انتخاب خوبی باشند این فریم‌ها مثل فریم‌های مستطیلی بدون اینکه روی گونه‌های شما تأکید داشته باشند به فرم صورت‌تان تعادل می‌دهند. فریم‌های زاویه‌دارو چشم گربه‎ای یا قاب‌های پروانه‌ای نامطلوب هستند و انتخاب مناسبی به حساب نمی‌آیند.  مری کیت اولسن صورت قلبی شکل دارد.

عینک برای صورت های بیضی شکل

نسبت صورت های بیضی معمولاً متعادل و هماهنگ است. در حالی که چانه و پیشانی نسبتاً باریک هستند، گونه ها برجسته‌ترند. طول صورت بیضی حدود دو برابر پهنای آن است. افرادی که دارای این فرم صورت هستند به راحتی می‌توانند عینک مناسب را پیدا کنند چون ایده‌آل‌ترین و استانداردترین شکل صورت را دارند. این افراد می توانند هر سبک عینکی را انتخاب کنند، گرد، زاویه‌‌دار یا هر شکل مدرن. فقط لازم است اطمینان پیدا کنند که شیشه ها خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نیستند. با این حال، بهتر است از فریم‌های خیلی باریک خودداری کنند، این فریم‌ها صورت را کشیده‌تر نشان می‌دهند. قانون کلی در مورد این صورت‌ها این است که دنبال فریم‌هایی باشید که به اندازه پهن‌ترین قسمت صورت شما یا بیشتر از آن باشد. بلا حدید نمونه خوبی برای صورت بیضی شکل است. امیلی بلانت، ریانا، بیانسه و کیت میدلتون هم صورت بیضی دارند.

صورت لوزی یا الماس شکل

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

در صورت لوزی شکل پیشانی باریک، خط فک بلند و مخروطی و گونه‌ها بلندتر و پهن‌تر و چشمگیرتر هستند که معمولا به صورت برجسته‌تر دیده می‌شوند. با این فرم صورت می‌توانید توجه را به چشم‌های خود جلب کنید  که به منحرف شدن حواس از خط فک کمک می‌کند. عینک‌های مستطیلی، چشم گربه‌ای، بیضی شکل و خلبانی برای این صورت‌ها مناسب هستند. قاب‌هایی که زوایایی تیز دارند مثل قاب‌های مربعی برای صورت الماس شکل ناخوشایندند. هالی بری بازیگر 55 ساله آمریکایی یکی از کسانی است صورت الماسی شکل دارد.

 صورت شما باریک، متوسط یا پهن است؟

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

اندازه عینک مهم‌ترین مسأله‌ای است که باید به آن توجه شود. این نقطه شروع مرحله بعدی است. البته اگر از قبل عینک دارید که کاملا مناسب و اندازه‌تان است اندازه‌های عینک شما روی دسته چپ آن نوشته شده و می‌توانید بر همان اساس خرید جدیدتان را انجام دهید. از طرف چپ سه رقم اول نشان‌دهنده عرض شیشه، دو رقم وسط عرض پل و دو عدد سمت راست طول دسته هستند.

سر خوردن عینک

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

اندازه قاب به عرض آن اشاره دارد که اگر خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد، می تواند روی بینی شما سُر بخورد یا فشار ایجاد کند. البته اگر به دنبال ظاهر خاصی هستید، می توانید این قانون را نادیده بگیرید. به عنوان مثال، عینک‌های شیک چشم گربه ای یا پروانه‌ای، تا حدودی اندازه بزرگتری دارند در حالی که عینک‌های نیکلی کوچکتر هستند.

عینک‌های نیکلی

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

فراوان‌ترین قاب عینک‌ها از نیکل ساخته می‌شوند که در نهایت استحکام قابل انعطاف هم هستند ولی این جنس قاب‌ها باعث ایجاد حساسیت هم می‌شوند و 10 درصد افرادی که از عینک نیکلی استفاده می‌کنند دچار حساسیت می‌شوند. نیکل به صورت خالص و نیکل نقره در ساخت قاب استفاده می‌شود اما نقره در نیکلِ نقره به کار نرفته و در واقع این ترکیب نیکل، مس و روی دارد. بقیه فلزات که برای ساخت فریم مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند عبارتند از آلومینیوم، استیل، تیتانیوم، طلا و نقره.

عرض پل مهم است

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

عرض پل کوتاه ترین فاصله بین شیشه‌های عینک است و از شیار لبه داخلی یک شیشه تا شیار لبه داخلی شیار دیگر اندازه گیری می شود. چرا این قطعه کوچک اینقدر مهم است؟ برای اینکه عینک خوب جا بیفتد و روی بینی شما قرار بگیرد. پل عینک باید متناسب با عرض بینی شما باشد. اگر عینک درست روی بینی شما ننشیند، می تواند باعث عوارض جانبی ناخوشایندی مثل سردرد شود. همین‌طور بهترین و کامل‌ترین عملکرد بصری هم آسیب می بیند. چون در صورت لیز خوردن عینک مرکز نوری هم می‌لغزد. بنابراین پل عینک درست و اندازه روی بینی شما قرار بگیرد نه سفت و محکم نه شل و لغزان! برای اطمینان از اینکه عینک‌‌تان درست سرجایش قرار بگیرد موقع خرید حواستان باشد که عینکی انتخاب کنید که پدهای قابل تنظیم در قسمت پل داشته باشند.

عرض و ارتفاع شیشه عینک

این آیتم مربوط به میدان دید شماست. با قاب کوچک میدان دید شما تا حدودی محدود می شود ولی نباید خیلی هم بزرگتر از صورت‌تان باشد. قاعده کلی این است که ابروها همچنان قابل مشاهده باشند. اما یک استثنا وجود دارد: عینک آفتابی! ابروها اغلب عمداً برای محافظت بهتر در برابر نور خورشید پنهان می‌شوند. لنزها در عریض‌ترین و بالاترین نقطه اندازه‌گیری می‌شوند و نقطه وسط شیشه عینک جای ایده‌آلی است برای اینکه شما از آنجا نگاه کنید.

دسته‌های عینک

طول دسته‌ها بخش عمده‌ای از راحتی عینک شما را تعیین می کنند. اگر فضای زیادی داشته باشد و بلند باشد، درست نمی‌ایستد و اگر کوتاه باشد عینک خیلی سفت می‌نشیند و در نتیجه فشار و سردرد و مشکلات سینوسی ایجاد می‌کند.

 ضخامت قاب عینک

چشم‌های شما چه دوربین باشند چه نزدیک‌بین، هر چه شماره چشم شما بیشتر باشد باید قاب عینک ضخیم‌تری انتخاب کنید. چون هرچه شماره چشم‌تان بالاتر باشد لنز ضخیم‌تری خواهید داشت. می توانید قاب های ظریف را برای شماره چشم‌های پایین‌تر انتخاب کنید.

چند توصیه درباره انتخاب رنگ عینک

اگر ته رنگ پوست شما گرم است یعنی بیشتر به زرد یا هلویی می‌زند برای انتخاب عینک به سمت سایه‌های سبز، قهوه‌ای، عسلی؛ طلایی ، بژ و قرمز متمایل شوید.

اگر ته رنگ پوست شما سرد است سراغ‌ قاب‌های بنفش، نقره‌ای، ارغوانی و صورتی بروید در ضمن قاب‌های مشکی هم با رنگ پوست شما جور در می‌آید.

اگر دنبال این هستید که کمی ظاهر جوان‌تری پیدا کنید از عینک‌هایی با فریم آبی استفاده کنید. این عینک‌ها رنگ چشم مخصوصا آبی را بیشتر نشان می‌دهند و درباره خانم‌ها توجه را به آرایش چشم‌ها جلب می‌کنند.

هر عینک به چه صورتی می‌آید؟

البته اکثر عینک‌های فریم بزرگ با اشکال جسورانه در صورتی که با شکل صورت شما در تضاد نباشند و همین‌طور عینک‌های چشم گربه‌ای شما را جوان‌تر نشان می‌دهند.

با اینکه فریم مشکی با هر رنگ مویی جور در می‌آید ولی با موهای خاکستری بهتر از همه جواب می‌دهد و ظاهر کلاسیک و درعین حال شیکی به وجود می‌آورند.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :