ایو سن لورن طراح پرآوازه مد فرانسوی

0

حتما نام ایو سن لورن را بارها شنیده‌اید. ایو سن لورن از زمان‌های قدیم، به عنوان یک طراح مدرن اروپایی و دارای نفوذ شناخته شده است. او از سال ۱۹۶۰ تاکنون، دنیای مد و لباس را بسیار تحت تاثیر خود قرار داده است. برای اینکه این طراح خوش سلیقه را بهتر بشناسید، با چی بپوشم همراه باشید.

 

نگاهی اجمالی به زندگی ایو سن لورن

ایو سن لورن یک دیزاینر اروپایی بود که در روز ۱ آگوست سال ۱۹۳۶، در شهر اوران الجزایر متولد شد. در دوران نوجوانی، خانه خود را ترک کرد و به شهر پاریس رفت تا نزد یک طراح مد و فشن مشهور یعنی کریستین دیور کار کند. او خیلی زود، به خاطر طراحی‌هایی که در زمینه لباس انجام میداد، مورد تحسین و تشویق کریستین دیور قرار گرفت. در سال ۱۹۶۶، برند خود را راه‌اندازی کرد و به خاطر طراحی فوق‌العاده لباس‌های شب زنانه، بسیار مشهور شد. او اولین دیزاینری بود که در سال ۱۹۸۳، یک نمایشگاه انفرادی در موزه هنر متروپولیتن شهر نیویورک برگزار کرد. ایو سن لورن در اولین روز ماه ژوئن سال ۲۰۰۸، به خاطر سرطان مغز در شهر پاریس از دنیا رفت.

ایو سن لورن طراح پرآوازه مد فرانسوی

اولین سال‌های زندگی ایو سن لورن

نام اصلی او، «ایوس هنری دونات متیو سن لورن» است! پدر و مادرش، چارلز و لوسیان آندری متیو سن لورن نام داشتند. او دوران کودکی و نوجوانی خود را در یک ویلای مشرف به دریای مدیترانه، همراه با دو خواهر کوچکش یعنی میشل و بریجیت سپری کرد. او در خانواده‌ای نسبتا مرفه بزرگ شد. پدرش یک وکیل و کارگزار بیمه بود که صاحب سینماهای زنجیره‌ای نیز بود. او عاشق درست کردن عروسک‌های کاغذی عجیب و پیچیده بود. همچنین، در دوران نوجوانی برای مادر و خواهرهایش لباس طراحی میکرد. در سن ۱۷ سالگی مادر ایو سن لورن ملاقاتی با مایکل دبرونوف، سردبیر مجله ووگ فرانسه ترتیب داد.

ایو سن لورن طراح پرآوازه مد فرانسوی

وقتی او به فرانسه رفت، درب یک دنیای کاملا جدید به رویش باز شد. یک سال پس از این ملاقات، ایو سن لورن که با طراحی‌هایش مایکل دبرونوف را بسیار تحت تاثیر قرار داده بود، به پاریس نقل مکان کرد. در آنجا طراحی‌هایش بسیار مورد استقبال قرار گرفت. پس از آن، مایکل دبرونوف، ایو سن لورن را به یک طراح معروف به نام کریستین دیور معرفی کرد که اصطلاحا غول دنیای مد و فشن بود! بعدها ایوسن لورن میگفت: “دیور مرا به خود جذب کرد! آنقدر که حتی نمیتوانستم در مقابلش بنشینم و صحبت کنم! او پایه و اساس هنرم را به من یاد داد. مهم نیست در آینده چه اتفاقاتی رخ دهد، من سالهایی که در کنار کریستین دیور سپری کردم را هرگز فراموش نخواهم کرد.” سبک هنر و طراحی ایو سن لورن، زیر نظر کریستین دیور به بلوغ رسید، تکامل یافت، و روز به روز توجه افراد بیشتری را به خود جلب کرد.

ایو سن لورن طراح پرآوازه مد فرانسوی

ادامه راهی که عاشقش بود…

در سال ۱۹۶۰، ایو سن لورن را به وطنش یعنی الجزیره فرا خواندند تا همراه با دیگران برای استقلال آن بجنگد. البته او موفق به اخذ معافیت بر اساس شرایط سلامتی شد، اما زمانی که دوباره به پاریس بازگشت، متوجه شد که شغل خود در برند کریستین دیور را از دست داده است. در ابتدا، این خبر غافلگیر کننده، ایو سن لورن جوان را در هم شکست! سپس اوضاع حسابی بهم ریخت؛ ایوسن لورن جوان از مربی سابق خود به دلیل نقض قرارداد شکایت کرد و غرامتی به مبلغ ۴۸ هزار یورو از کریستین دیور دریافت کرد.

ایو سن لورن طراح پرآوازه مد فرانسوی

پول و آزادی، در مدتی کوتاه فرصت‌های منحصر به فردی در اختیار ایوسن لورن قرار داد. او با همکاری شریک خود برند خود را افتتاح کرد. زمانبندی ایو سن لورن برای افتتاح برند خودش بهتر از این نمیشد؛ در همان زمان بود که فرهنگ موسیقی پاپ ظهور کرد و اشتیاق برای طرح‌های نو روز به روز افزایش یافت.

در دو دهه بعد، طرح‌های ایو سن لورن در دنیای مد و فشن حرف اول را می‌زدند. بازیگران، عاشق طراحی‌های او بودند. او کت‌های رسمی و زیبایی بر تن آنها میکرد. همچنین، اولین کسی بود که کت ملوانی را به دنیای مد و لباس معرفی کرد. بلوزهای حریر و لباس‌های سرهمی ایو سن لورن هم جزو کارهای محبوب و مشهور او بودند.

سال‌های بعد…

تا دهه ۱۹۸۰، ایو سن لورن تبدیل شده بود به یک الگو در دنیای مد و لباس. او اولین دیزاینری بود که یک نمایشگاه انفرادی در موزه هنر متروپولیتن شهر نیویورک برگزار کرد و از نزدیک و با افتخار، کارهای خود را تماشا کرد. او با کمک و حمایت پیر برج، برند خود را به یک سرمایه پول ساز تبدیل کرد. با این حال، مشکلات بسیاری داشت؛ منزوی و گوشه‌گیر شده بود.

ایو سن لورن طراح پرآوازه مد فرانسوی

در اوایل دهه ۱۹۹۰، جای پای ایو سن لورن در دنیای مد و لباس محکمتر شد. یعنی طراحی‌هایش توسط گروهی از نخبگان دنیای مد و لباس، که از تکرار در نمایش‌های مد خسته شده بودن، دوباره کشف شد. در آن زمان، ایو سن لورن هم بر ناامیدی‌های درونی خود غلبه کرده بود. تا پایان دهه ۱۹۹۰، او سرعت کار خود را کاهش داد. ایو سن لورن و برج، شرکتی که از هیچ ساخته بودند و برایشان ثروت هنگفتی بر جای گذاشته بود را فروختند.

ایو سن لورن طراح پرآوازه مد فرانسوی

ایو سن لورن طراح پرآوازه مد فرانسوی

در ماه ژانویه سال ۲۰۰۲، ایو سن لورن در آخرین نمایش خود شرکت کرد و سپس خود را بازنشسته کرد و به مراکش نقل مکان کرد. ۵ سال بعد، تاثیر و اهمیت ایو سن لورن بر فرهنگ فرانسه کاملا به همه ثابت شد؛ یعنی زمانی که توسط رئیس جمهور فرانسه، نیکولا سارکوزی، به مقام افسر ارشد Legion d’honnerur منصوب شد.

ایو سن لورن پس از مدت کوتاهی که با بیماری سرطان مغز دست و پنجه نرم کرد، در اولین روز ماه ژوئن سال ۲۰۰۸ از دنیا رفت.

 

مطالب مرتبط:

۱- ۸ حقیقت در مورد جورجیو آرمانی که تاکنون نمی‌دانستید

۲- با ریکاردو تیشی ؛ طراح ایتالیایی برندهای مطرح مد و لباس آشنا شوید

۳- کیت اسپید چگونه از تولید کیف های ساده یک برند ۲٫۴ میلیارد دلاری ساخت

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

ساناز در تاریخ 12 ژوئن 2018

خدا بیامرزدشارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :