امید جعفری در
0

با ریکاردو تیشی ؛ طراح ایتالیایی برندهای مطرح مد و لباس آشنا شوید

با ریکاردو تیشی ؛ طراح ایتالیایی برندهای مطرح مد و لباس آشنا شوید

ریکاردو تیشی Riccardo Tisci طراح ایتالیایی اهل تارانتو، متولد سال ۱۹۷۴ است. او در سال ۱۹۹۹ از دانشگاه سنت مارتین لندن فارغ‌التحصیل شد و بعد از تحصیل به ایتالیا برگشت. زادگاهش با داستان‌های اساطیری و افسانه‌ای گره‌خورده بود و که بعدها درون‌مایه او برای طراحی لباس‌های زنانه و لباس‌های آماده پوشیدنی برند ژیوانشی شد. همراه «چی بپوشم» باشید.

 

بیوگرافی ریکاردو تیشی

بعد از تمام شدن تحصیلات، ریکاردو تیشی با کمپانی‌های زیادی همکاری داشت از جمله پوما و طی یک قرارداد سه‌ساله با شرکت پژوهشی روفو که زادگاه طراحان بزرگی همانند سوفیا کوکوسالاکی بود، مشغول به همکاری شد. در سال ۲۰۰۴ زمانی که قرارداد به پایان خودش می‌رسید، او روی مجموعه شخصی خودش شروع به کار کردن نمود که در هفته میلان سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ نمایش داده شد.

با ریکاردو تیشی ؛ طراح ایتالیایی برندهای مطرح مد و لباس آشنا شوید

ریکاردو تیشی و برند ژیوانشی

پیش از آن، در سال ۲۰۰۵ او به عنوان مدیر طراحی و خلاقیت در برند ژیوانشی مشغول به فعالیت شد. این پیشنهاد هم‌زمان با شروع کار او در مجموعه خودش بود و تقریباً پیشنهاد ژیوانشی را رد کرده بود. با این حال زمانی که متوجه شد خانه مادرش و فروش آن با مشکلات مالی مواجه شده است و باید به خانه خواهرش نقل مکان کند و پول کافی برای شروع کارش ندارد، این فرصت کاری را قبول کرد، زیرا به حقوق آن نیاز داشت.

مارکو گوبرتی از برند ژیوانشی در مورد ریکاردو تیشی می‌گوید، شرکت به طراحی این چنینی نیاز شدید داشت، او طراحی است که دارای ویژگی‌هایی همانند مدرن بودن، عاشق، هم‌زمان با عصر حاضر است. برخلاف بسیاری از طراحان دیگر ریکاردو تیشی در ژیوانشی پیشرفت کرد و در کارش بسیار موفق شد. او در زمینه مالی و حرفه‌ای ترقی کرد. در این میان اوت کوتور که نوعی دوخت و دوز به سبک بسیار حرفه ای است، باعث حمایت منتقدان و معروفیت او شد.

با ریکاردو تیشی ؛ طراح ایتالیایی برندهای مطرح مد و لباس آشنا شوید

موفقیت و شهرت ریکاردو تیشی

نمایش لباس او با دکور، معماری و فضای محل نمایش بسیار زیبا شده بود. هرچند که خود طراح اعتقاد داشت این سبک از نمایش لباس حالت ایده‌آلی ندارد اما منتقدان واکنش‌های مثبتی به کار او نشان دادند و اعتقاد داشتند که ریکاردو تیشی این دکور و فضا را از درون بسیار لطیف و عاشقانه خودش الهام گرفته است.

ریکاردو تیشی در برند ژیوانشی، در سال ۲۰۰۸، لباسی برای مدونا دوخت. مدونا این لباس را در تمامی تورهای همان سال به تن داشت، هرچند در مدت تور خودش از لباس‌هایی شرکت‌های دولچه‌اند گابانا و جین پائول هم استفاده کرده بود. بعدها دوباره برای معرفی یکی از آهنگ‌هایش، ریکاردو تیشی لباس دیگری برای او طراحی کرد. علاوه بر این، لباس‌های بسیاری توسط شرکت و او برای مدونا طراحی و دوخته شد که بسیاری از آن‌ها نمایش داده نشده‌اند.

با ریکاردو تیشی ؛ طراح ایتالیایی برندهای مطرح مد و لباس آشنا شوید

برای نمایش لباس پاییزی سال ۲۰۱۰، او با لی تی همکاری کرد و درنهایت او را به عنوان دستیار شخصی خودش استخدام کرد. در سال ۲۰۱۱، ریکاردو تیشی به عنوان جانشین جان گالیانو در برند کریستین دیور به عنوان سرپرست طراحی انتخاب شد اما یک سال بعد راف سیمونز، مدیرعامل شرکت دیور، جای گالیانو را گرفت.

با ریکاردو تیشی ؛ طراح ایتالیایی برندهای مطرح مد و لباس آشنا شوید

از دیگر موفقیت‌های شغلی او می‌توان به پیشنهاد همکاری در مجلات معتبر اشاره کرد. همچنین بر اساس تجربه کاری که با مدونا داشت، دوباره همکاری خودش را در طراحی لباس‌های او شروع کرد، همچنین با افرادی همانند کانیه وست، جی زی نیز همکاری خودش را آغاز کرد. لباس‌هایی که او طراحی می‌کرد در بیشتر فستیوال‌ها به روی تن این افراد مشهور ببود. او همچنین با کانیه وست در تدارک آلبوم جدیدش همکاری کرد.

ریکاردو تیشی بر اساس علاقه خودش و عشقی که به کارش داشت، موسسه‌ای برای جوانان تأسیس کرد تا به آن‌ها برای رسیدن به آرزویشان و آنچه که دوست دارند کمک کند. فکر تأسیس این موسسه زمانی به سرش رسید که با یک پسر جوان مواجه شد که در مدارس شبانه‌روزی دبی درس می‌خواند و علاقه شدیدی به دنیای مد داشت، درحالی‌که خانواده و پدر و مادرش دوست داشتند او یک وکیل شود.

بسیاری از منتقدان و دوست داران مد اعتقاد دارند که کارهای ریکاردو تیشی سیاه و افسرده است، اما همین ویژگی باعث تمایز و زیبایی کارهای او شده است.

مطالب مرتبط:

۱- کارولینا هررا دیگر برای برندش طراحی نخواهد کرد!

۲- بیوگرافی کارن واکر ، طراح مد برند مورد علاقه افراد مشهور

۳- بیوگرافی کریستوفر بیلی ، طراح مد بریتانیایی را در چی بپوشم بخوانید

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :