بیوگرافی پیر کاردین طراح نام آشنای فرانسوی

پیر کاردین ، طراح لباس ایتالیایی‌تبار است که در فرانسه زندگی می‌کند. او از افراد تاثیرگذار در صنعت مد فرانسه و جهان به شمار می‌رود. پیرکاردین با طرح‌های نوآورانه‌اش که در آنها از اشکال هندسی بهره می‌جوید، شناخته می‌شود. به نوعی با همین طراحی‌های هندسی بود که او در دنیای مد و فشن پیشرو شد و نامش بر سر زبانها افتاد. در این مقاله چی بپوشم قصد دارد نگاهی به زندگی و بیوگرافی این طراح لباس بیندازد.

ad banner

بیوگرافی پیر کاردین

پیر کاردین در دوم جولای ۱۹۲۲ در سانبیاگو دی‌کالاتا، شهری در نزدیکی ونیز ایتالیا، در خانواده‌ای فرانسوی چشم به جهان گشود. خیلی زود به حوزه‌ی مد علاقه‌مند شد و در نهایت برای کار در خیاطی به شهر ویشی در فرانسه رفت. در آنجا با علاقه زیاد شروع به کسب مهارت‌هایی کرد که بعدها او را به یکی از موفق‌ترین طراحان لباس تبدیل کرد.

کاردین، بعد از اینکه آتش جنگ جهانی دوم خاموش شد، در سال ۱۹۴۵ به پاریس نقل مکان کرد. در طول پنج سالی در پاریس به سر می‌برد، در شغلهای زیادی فعالیت کرد که هربار به تغییر شغل منجر شد. او مدتی در خانه مد مادام پاکوئین مشغول به کار شد که البته در همان سال به خانه مد شیاپیریلی نقل مکان داد. در همان سالها بود که با کارگردانی فرانسوی به نام ژان کوکتو آشنا شد و به صورت حرفه‌ای برای او طراحی لباس (فیلم La belle et la bête) انجام داد. در همان سال بود که کریستین دیور پیشنهاد همکاری به کاردین در خانه مد تازه تاسیس‌اش داد و او برای این برند شروع به کار کرد.

پیر کاردین که پیش از آن به طراحی مدل لباس‌هایی که برای هردو جنسیت، هم مردان و هم زنان کاربرد دارد، می‌پرداخت، در همکاری‌اش با دیور، مدل‌هایی با تاکید بر زنانگی طراحی کرد. سبک مدل حبابی در لباسها توسط کاردین در آن زمان معمول شد.

بیوگرافی پیر کاردین طراح نام آشنای فرانسوی

آغاز کسب و کار مستقل

پیر کاردین در سال ۱۹۵۰ بود که دیور را ترک کرد و کسب و کار خود را پایه‌گذاری کرد. کریستین دیور علاوه بر پیام تبریک به کاردین، برند او را به مشتریان خود معرفی کرد و در موفقیت او سهم درخشانی به جا گذاشت. او با اولین مجموعه لباس‌هایی که طراحی کرد، به عضویت انجمن طراحان مدرن (Chambre Syndicale) هنری شد. نخستین بوتیک‌اش برای لباسهای زنانه به نام حوا موفقیت چشمگیری داشت. همچنین طراحی‌هایش مورد توجه بین‌المللی نیز قرار گرفت. کاردین خیلی زود به فکر گسترش کسب و کارش در خارج از فرانسه افتاد. با مطالعه‌ای در مورد سبک شرقی مد در کشور ژاپن و پتانسیل‌اش برای پذیرایی ایده‌های جدید، فرصت را مناسب دید و برند خود را در این کشور راه‌اندازی کرد. در مدرسه مد ژاپن دکترای افتخاری به او اعطا شد و به تدریس سبک خود در این مدرسه پرداخت. او اولین بوتیک‌اش برای مردان را در پاریس به نام آدم افتتاح کرد.

بیوگرافی پیر کاردین طراح نام آشنای فرانسوی

شکستن سنت‌ها

در دنیای مد آن روزها در پاریس، معمول بود که طراحان هنری به طور انحصاری برای مشتریان خصوصی کار می‌کردند و برای این مشتریان لباس‌های سفارشی طراحی می‌کردند. پیر کاردین در اقدامی این سنت را شکست و مجموعه‌ای آماده برای پوشیدن با سایزبندی مختلف برای زنان ارائه داد. به گفته خیلی‌ها این اقدام باعث اخراجش از انجمن طراحان فرانسه شد! عده‌ای نیز استعفایش در اعتراض با ممنوعیت استفاده از مطبوعات را دلیل ترک انجمن می‌دانند. هرچه که بوده باشد، این سنت‌شکنی ابتدای راهی بود که کاردین برای نسل‌های دیگر در صنعت مد آغاز کرد. البته پس از مدتی او به انجمن بازگردانده شد.

امپراطوری مد

دهه‌ی ۱۹۶۰ دوران درخشش پیر کاردین بود. در سالهای اول این دهه، او شروع به طراحی‌هایی الهام گرفته از علم کرد. این طراحی‌ها را عصر فضایی نام‌گذاری کردند. برخی از طراحان ژاپنی همچنان تحت تاثیر این سبک که کاردین پایه‌گذاری کرده بود، هستند. او در این دهه تاثیر بسیار شگرفی در نحوه پوشش در بریتانیا و آمریکا گذاشت. همچنین او برای اولین بار مجموعه لباس برای کودکان را نیز طراحی کرد.

در سال‌های پس از آن نیز خانه‌ی مد پیر کاردین در دنیای مد امپراطوری می‌کرد. او از نام تجاری اش در محصولات گوناگون از جمله مبلمان و لوازم منزل و حتی اتومبیل، استفاده کرد. او همچنین صاحب رستورانهای زنجیره‌ای ماکسیم است. با اینکه در ابتدا با انتقادهایی روبرو شد، اما بعدها تبدیل به عرف صنعتی شد.

بیوگرافی پیر کاردین طراح نام آشنای فرانسوی

هیچ کس انکار نمی‌کند که پیر کاردین یکی از تاثیرگذارترین و ثروتمندترین افراد در دنیای مد و استایل است. او هنوز هم در پاریس در حال طراحی محصولات جدید در شرکتی که خود مالک آن است، مشغول به کار است.

مطالب مرتبط: 

۱- راه تشخیص کیف فندی اصل از تقلبی

۲- تاریخچه برند پرسول

۳- تاریخچه برند تیمبرلند

فهیمه نیکخواه
نویسنده: فهیمه نیکخواه


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :