مهفام میرزایی در
0

نگاهی به برند ایو سن لورن

نگاهی به برند ایو سن لورن

برند ایو سن لورن از مهم ترین و اثر گذارترین برند های فرانسوی است که در سال ۱۹۶۱ توسط ایو سن لورن طراح فرانسوی و پیر برگ همکارش تاسیس شد. این برند به سن لورن پاریس نیز معروف است و در زمینه لباس های آماده و سفارشی، اکسسوری و عطر فعالیت می کند. و از وی به عنوان یکی از بزرگترین نام ها در تاریخ مد یاد می شود. ایو سن لورن طراحی اصلی برند، احیا کننده لباس های سفارشی در دهه ۷۰ بود و به خاطر ابداع کت و شلوار زنانه و استفاده از مدل های غیر سفید پوست شهرت یافت. در این مطلب نگاهی به برند ایو سن لورن و تاریخچه آن و زندگی این طراح مد می اندازیم.

single_content ad banner

نگاهی به برند ایو سن لورن

تاریخچه برند ایو سن لوران

ایو هنری دونا متیو سنت لورن (Yves Saint Laurent) در ۱۹۳۶ در الجزیره به دنیا آمد و به همراه خواهرانش در یک ویلای مدیترانه ای بزرگ شد. او از کودکی عاشق ساختن عروسک‌های کاغذی بود و برای مادر و خواهرهایش لباس  طراحی می‌کرد. در ۱۷ سالگی به پاریس مهاجرت کرد و در یک مزون مشغول به کار شد و کارهایش به سرعت توجه همه را بر انگیخت. نویسنده مجله ووگ او را با کریستین دیور آشنا کرد که این اتفاق تاثیر مهمی روی زندگی و حرفه‌اش گذاشت. در سال های کار با کریستین دیور سبک وی کامل‌تر و طراحی‌هایش پخته‌تر شدند و شهرتش روز به روز بیشتر شد.

نگاهی به برند ایو سن لورن

او در ۲۱ سالگی طراح لباس اصلی دیور بود. موفقیت کالکشن بهار ۱۹۵۸ وی برند دیور را از سقوط مالی نجات داد. این لباس‌ها که به لباس های کیسه ای معروف شدند بر خلاف مدل‌های غالب دیور کمر نداشتند و به شدت مورد استقبال زنان پاریسی و کل جهان قرار گرفت. پس از اعزام ایو سن لورن به جبهه او از دیور اخراج شد و مدتی در بیمارستان ارتش و در قسمت روانی بستری بود. پس از مرخص شدن از بیمارستان و ارتش در ۱۹۶۰ از دیور شکایت کرد و در دادگاه پیروز شد. پس از آن او و دوستش پیر برگ با سرمایه گذاری یک میلیاردر امریکایی کمپانی خود را تاسیس کردند. اولین مشتری ایو سن لورن کاترین دنوو بود.

ایو سن لورن

کلکسیون برند ایو سن لورن

مجموعه لباس های ایو سن لورن در آن واحد تحسین منتقدین و علاقه مشتریان را بر می‌انگیخت. سن لوران در سال ۱۹۶۲ میلادی، سالن طراحی لباس خود را با نام خانه ایو سن لوران افتتاح کرد و در مدت زمان کوتاهی به یکی از تاثیرگذارترین طراحان مد پاریس تبدیل شد. او پوشیدن شلوار را توسط زنان، مد کرد و با تغییر قواره و ترکیب پوشاک مردانه و تبدیل آن به پوشاک زنانه، استاندارد جدیدی برای دنیای طراحی لباس خلق کرد. او در سال ۱۹۶۵ تاکسیدوی زنانه را معرفی کرد که بسیار موفق بود.  سن لوران همچنین در سال ۱۹۷۷ عطر محبوب اوپیوم را به بازار ارایه داد.

در سال ۱۹۸۳ او اولین طراح لباسی بود که در موزه متروپولیتن نیویورک نمایشگاهی از آثارش برپا شده است. او در سال ۲۰۰۲ اعلام بازنشستگی کرد و در سال ۲۰۰۸ بر اثر تومور مغزی درگذشت. پس از وی طراح‌های متعددی به سمت طراح هنری برند معرفی شده‌اند و در حال حاضر آنتونی واکارلو این سمت را به عهده دارد. برند ایو سن لورن در شهرهای مختلف جهان شعبه و فروشگاه دارد.

نگاهی به برند ایو سن لورن

مطالب مرتبط:

۱- نگاهی به برند ورا وانگ

۲- نگاهی به برند بوتگا ونتا

۳- نگاهی به برند بالمیندیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :