حانیه محمد علی در
0

راهنمای شستشوی انواع پارچه و لباس

راهنمای شستشوی انواع پارچه و لباس

بیشتر لباس‌ها دارای برچسبی حاوی دستور العمل چگونگی شستشو هستند. اما اگر شما کمدی از لباس‌های مختلف دارید، و به دنبال راهی ساده و ارزان برای شستشوی لباس‌هایتان هستید از روش‌هایی که در این مقاله شرح می‌دهیم می‌توانید استفاده کنید. راهنمای شستشوی انواع پارچه و لباس! 

راهنمای شستشوی انواع پارچه و لباس

۱- شستشو با دست

۲- شستشو با ماشین لباسشویی

۳- شستشوی خشک

شستشو با دست

۱- برچسب روی لباس را بخوانید، و اگر جنس پارچه از ابریشم، پشم یا پنبه بود، حتما با دست، و به آرامی آن را بشویید. اما پارچه‌های جیر، خز، چرم، پر و سایر پارچه‌های شکننده را برای شستشوی مناسب به خشک‌شویی ببرید، زیرا شستشوی آن‌ها با دست، امکان آسیب دیدن آن‌ها را بالا می‌برد.

۲- آب سرد را همراه با صابون در یک لگن بریزید، سعی کنید شوینده‌ها بسیار سبک و ملایم باشند. و همچنین هرگز از آب گرم استفاده نکنید، زیرا به بافت پارچه آسیب می‌رساند.

۳- لباس را به داخل لگن ببرید تا کاملا خیس شود، سپس به آرامی آن را در آب ماساژ دهید. قسمت‌های کثیف را چند بار در آب فرو برده و این کار را تکرار کنید. و دقت داشته باشید از اجسام زبر برای کشیدن بر روی پارچه خودداری کنید، زیرا باعث آسیب رساندن به بافت‌های پارچه می‌شود.

۴- لگن شامل آب و صابون را خالی کنید و دوباره آن را از آب سرد پر کنید. لباس را در آن فرو ببرید و به آرامی ماساژ دهید تا نشانه‌ای از صابون باقی نماند.

۵- لباس را بر روی یک حوله تمیز پهن کنید، سپس حوله را با کمی فشار رول کنید، تا آب لباس گرفته شود. این کار را سه تا پنج بار انجام دهید، تا زمانی که آب از آن چکه نکند.

شستشو با ماشین لباسشویی

۱- اگر بر روی برچسب نوشته شده باشد که شستشوی آن با ماشین لباسشویی ممکن است، می‌توانید از آن بهره ببرید. ولی دقت داشته باشید برای هر پارچه متفاوتی، درجه و زمان ماشین لباشویی را متناسب با آن تنظیم کنید.

۲- به یاد داشته باشید آب باید سرد باشد و به هیچ عنوان از آب ولرم یا گرم استفاده نکنید. هم چنین سعی کنید از شوینده‌های ملایم استفاده کنید.

۳- و در مرحله آخر، لباس‌ها را به چوب لباسی آویزان کنید و یا بر روی بند پهن کنید.

شستشوی خشک در خانه

۱- با کمک ماشین خشک کن و یک بطری شوینده همراه با ورق‌های معطر مخصوص، لباس‌های خود را خشک شویی کنید.

۲- معمولا پارچه‌های ابریشم، پلی استر و پارچه‌های ظریف دیگر، نیازمند خشک شویی هستند.

۳- استفاده از شوینده‌های لکه‌بر، برای حذف لکه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا طرز استفاده آن‌ها، بر روی خود قوطی نوشته شده است. اگر نگران هستید حذف لکه بر روی لباس‌تان، علامتی برجای بگذارد، ابتدا بر روی یک پارچه دیگر امتحان کنید تا بی‌خطر و مطمئن استفاده کنید.

۴- لباس را به داخل خشک کن بیندازید و از یک ورقه معطر مخصوص خشک‌شویی استفاده کنید تا بوی خوبی به آن ببخشد.

۵- خشک کن را بر روی دور متوسط بگذارید و زمانی که مطمئن شدید کار به پایان رسیده است، لباس را بیرون بیاورید.

۶- لباس را آویزان کنید تا چین و چروک‌های آن حین خشک شدن، از بین برود.

مطالب مرتبط:

۱- ترفندهایی برای شستشو و نگهداری لباس

۲- نکات مهم برای شستشوی شلوار جین

۳- رنگ دادن لباس معضل بزرگ شستشو

۴- راهنمای خرید و آشنایی با انواع پارچه ترگال

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :