با جوش های دردناک چه کنیم؟

در کل دو نوع جوش وجود دارد: جوش‌های سر سیاه طبیعی که زیاد روی پوست مشاهده می شود و جوش های سر سفید که بسیار آزاردهنده هستند. و در مرحله بعد به آن دسته جوش‌هایی می رسیم که بزرگ و دردناک نیز هستند و روزها طول می کشد که از بین بروند. به این جوش‌ها “کیست” می گویند. در این مقاله قصد ما معرفی این جوش و راه های درمان آن است.

 

مطالب مرتبط:

۱– چطور اکستنشن مو بسازید؟

۲- تاثیر سرکه سفید بر زیبایی پوست

۳- چگونه چشم درشت داشته باشیم؟

 

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

جوش دردناک چیست؟

یکی از محققان حوزه پوست می گوید: این جوش‌ها در پوست شما عمیق تر می شوند و اگر بخواهیم آن را مدل سازی کنیم به مانند لوله ای می ماند که از قسمت های روغنی بدن شما به روی سطح پوستتان آمده است. اگر انتهای این لوله به سطح پوست شما نزدیک تر شود مثل یک بالن منفجر می شود و آن قسمت ورم می کند و قابل دیدن و احساس کردن است.

این “کیست” ها امکان دارد در هر قسمتی از بدن شما ایجاد شوند ولی اغلب این موارد در قسمت پایینی صورت و اطراف فک های خانم های جوان ایجاد می شوند. بنابراین راه مراقبت و از بین بردن آن ها نیز کمی طولانی تر و سخت تر است.

چه باید کرد؟

قبل از رفتن به سراغ قفسه قرص ها و داروها باید بدانید که یک مسکن عملا به شما کمکی در حل این مساله نمی کند. یکی از انتخاب های شما برای تسکین درد این جوش‌ها قرص Advil است. ولی قرص های ضد این جوش به تنهایی نمی توانند همه مضرات آن را از بین ببرند. روش های استفاده از خمیر دندان و از این قبیل کارها نیز هیچ عقبه علمی ندارد و توصیه نمی شود. در صورت داشتن درد زیاد می توانید همچنین از یک کیسه یخ استفاده کنید. ولی کاری که توصیه می کنیم به هیچ وجه انجام ندهید ور رفتن یا کشیدن “کیست” ها است. این مدل جوش های برداشتنی نیستند و ور رفتن با آن ها فقط کار را سخت تر می کند و شاید موجب ایجاد زخم شود.

چیزی که واقعا نیاز دارید ترکیبی از کرم های مختلف است برای از بین بردن چرکی که موجب به وجود آمدن این مدل جوش ها شده است. محققین کرم های ترکیبی از سالسیلیک اسید و بنزویل پری اکسید  و کورتیسون را پیشنهاد می کنند. می توانید این ترکیب را به آرامی روی نقطه مورد نظر بزنید و با این کار علاوه بر ضد عفونی کردن، چربی پوست را نیز گرفته اید. البته بنزویل پری اکسید درون این ماده در نهایت موجب کشته شدن باکتری ها می شود. جوش های قرمز عصبانی را به راحتی با این روش می توان خنثی ساخت.

درمان

اگر قصد شما از بین بردن جوش در زمان کوتاه تری است می توانید به متخصص پوست مراجعه کرده و با تزریق آنتی بیوتیک های ضد باکتری این جوش ها آن را از بین ببرید. این کار نوعی سوزاندن آن جوش محسوب می شود و به مرور می بینید که این جوش پایین رفته و محو می شود. ولی به هر حال این روش را ما توصیه نمی کنیم چراکه تاثیرات سو بعدی روی پوست شما خواهد گذاشت. یکی از این تاثیرات گودی های کوچکی است که بعد از تزریق روی پوست شما به وجود می آید. و بیمارانی که پوست تیره تری دارند بعد از این تزریق دچار پدیده ای به نام روشن تر شدن پوست یا هایپوپیگمنشن می شوند که البته موقتی است و از بین می رود.

اگر احساس می کنید همچین جوش هایی به طور مرتب و در بازه های زمانی روی پوست شما نمایان می شود باید به متخصص پوست مراجعه کنید و رژیم خاصی برای آن تهیه کنید.

محمد رضا اهوارکی
نویسنده: محمد رضا اهوارکی
چند وقتی است که در حوزه ی استایل به طور جدی فعالیت می کنم و مطالبی رو که در ارتباط با آخرین مد روز برایم جالب باشد در سایت " چی بپوشم " قرار می دهم. مهندس مخابرات هستم و برنامه نویسی iOS نیز انجام می دهم.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :