امید جعفری در
0

چگونه یک جلیقه مناسب انتخاب کنیم و بپوشیم؟

چگونه یک جلیقه مناسب انتخاب کنیم و بپوشیم؟

پوشیدن جلیقه مردانه واقعا کار سختی است و هرکسی به آسانی از پس آن برنمی‌آید. این کار نیاز به داشتن دانش کافی در این زمینه است. در این مقاله همراه ما باشید تا اصول پوشیدن جلیقه را با هم مرور کنیم. شاید خیلی قدیم تر پدران و پدر بزرگان ما از یک جلیقه زیر کت استفاده می‌کردند تا اینکه طی چند سال اخیر از مد افتاده اما دوباره یک لباس تاثیر گذار وارد کمد آقایان خوشتیپ شده است. اصول پوشیدن جلیقه را در چی بپوشم بخوانید. 

 

چرا باید جلیقه مردانه بپوشیم؟

کمتر کسی میان شما هست که بخواهد جلیقه را به تنهایی سفارش دهد یا بخواهد که یک جلیقه بدون کت و شلوار خریداری کند، اما انتهای مقاله امروز خواهید فهمید که جلیقه را می‌توانید تنها و بدون هیچ آیتم اضافی و ضروری همیشگی مانند کت بپوشید و از خوش‌تیپ بودن خود لذت ببرید، اما باید سلیقه خوب، اعتماد به نفس خوب و اندکی هم هوشمندی چاشنی کار کنید. پس شما را بیش از این منتظر نمی‌گذاریم.

جلیقه

 

با جلیقه مردانه چی بپوشیم؟

جلیقه عنصری است که اگر به لباس‌های شما اضافه شود علاوه بر اینکه استایل آن‌ها را بهبود می‌بخشد به خود شما نیز قدرت و حق انتخاب بیشتری می‌دهد. جلیقه در روزهای زمستانی شما را گرم‌تر می‌کند و در روزهای تابستانی می‌تواند نقطه اطمینانی برای درآوردن کت و خوش‌تیپ ماندن باشد. برای مواجهه با هر اتفاق به نظر سخت و دشوار همانند پوشیدن جلیقه به طور معمول و روزانه بهتر است که با ساده‌ترین سطح آن شروع کنید. بهترین گزینه جلیقه ساده کت و شلوار شما است که معمولاً زیر کت جذاب همیشه تنها و بی‌فروغ باقی می‌ماند.

با جلیقه مردانه چی بپوشیم؟

برای استایل کلاسیک (پوشیدن آن به همراه کت و شلوار) می‌توانید روی رنگ، پارچه و الگوهای بکار رفته در جلیقه مانور بدهید و هنوز هم خوش‌تیپ باشید و برای مناسب با مراسمی که در آن حضور دارید دیده شوید. تا زمانی که شما حد و حدود پوشیدن جلیقه را به خوبی بدانید، هیچ‌وقت ممکن نیست که به بی‌راهه بروید. پس نگران رنگ و طرح جلیقه در استایل کلاسیک نباشید. استایل جلیقه‌ای که می‌خواهید خریداری کنید به میزان زیادی بستگی به برنامه‌ریزی شما برای پوشیدن آن دارد.

این پوشیدنی مردانه تنها قسمتی از جالباسی شما است که باید انواع گوناگونی از آن را داشته باشید و نمی‌توانید به یک جلیقه داخل کمد لباستان که قسمتی از کت و شلوار روز دامادی بوده است، اکتفا کنید و انتظار داشته باشید که می‌توانید آن را برای اداره هم بپوشید. در ادامه ما به شما دو استایل کلی، رسمی و روزانه را جداگانه شرح خواهیم داد.

 

استایل روزانه یا کژوال با جلیقه مردانه

برای پوشیدن روزانه جلیقه بدون کت یا با کت باید به چند قانون ساده و فرمالیته پشت کنید و برای خوش‌تیپ‌تر شدن خودتان آن‌ها را فراموش کنید، قوانین ساده‌ای مانند انتخاب جلیقه با پارچه براق و روشن و همچنین رعایت نکات ترکیب رنگی. به جای آن‌ها، از پارچه‌های مخملی و طرح دار برای اضافه کردن الگو به پارچه استفاده کنید و از هر رنگی که دیگران به عنوان تناسب رنگی خوب به شما معرفی می‌کنند پرهیز کنید. جلیقه‌های یک ردیف دکمه دارند بهترین گزینه برای استایل کژوال هستند چرا که عموماً بدون یقه‌برگردان دوخته و عرضه می‌شوند.

استایل روزانه یا کژوال با جلیقه مردانه

در مورد ترکیب چیدن استایل روزانه و کژوال، نگران هم‌خوانی رنگ و پارچه میان شلوار و جلیقه نباشید. در مورد پوشیدن جلیقه با شلوار هیچ محدودیتی مانند شلوار جین، نه! شلوار پشمی، نه! شلوار کتان، نه! نداریم پس با خیال آسوده شلوار را با جلیقه می‌توانید ترکیب کنید. اصلاً اینکه شما جلیقه را از لباس‌های روزانه خود دور ندانید، پایه و اساس پوشیدن جلیقه به صورت کژوال است. زمانی که دوست دارید جلیقه را در استایل کژوال به تن کنید نباید نگران آداب و رسوم پوشیدن آن باشید، کوچک یا کمی بزرگ بودن ژاکت اصلاً در این موقعیت مهم نیست.

 

استایل رسمی با جلیقه مردانه

برای یک شام، ناهار یا مراسم مانند جلسات اداری که همانند مراسم ختم یا عروسی نباشند (بعداً به آن‌ها خواهیم پرداخت) و لازم نباشد تشریفات خاصی را دنبال کنید، شما نیاز دارید که کمی به قوانین لباس پوشیدن احترام بگذارید و رسمی‌تر بپوشید. باید به سراغ جلیقه‌هایی که یک ردیف دکمه دارند بروید که می‌توانند کمک بزرگی به شما در آفرینش استایل رسمی با جلیقه کنند؛ اما در مورد پارچه‌این جلیقه‌ها لزومی ندارد خودتان را محدود کنید و آزادی عمل برای خرید پارچه براق دارید. برای رنگ پارچه بستگی به مراسم می‌توانید از رنگ‌های آبی تیره، خاکستری یا مشکی استفاده کنید و اگر دوست دارید بیشتر به چشم بیایید، به شما استفاده از رنگ قرمز تیره یا بنفش را توصیه می‌کنیم.

استایل رسمی با جلیقه مردانه

اگر هنوز با راز و رمز پوشیدن جلیقه آشنایی ندارید توصیه می‌کنیم که هماهنگی میان شلوار و کت با جلیقه را به شدت رعایت کنید تا شبیه ویترین مغازه، پر از تنوع دیده نشوید. اگر خودتان را خبره در پوشیدن جلیقه می‌دانید می‌توانید جسارت به خرج دهید و از رنگ و الگوهای متفاوت با شلوار و کت برای جلیقه استفاده کنید. برای پیراهن نیاز دارید که از یقه دارها انتخاب کنید ولی کراوات زدن روی آن کاملاً شخصی و انتخابی است.

 

جلیقه مردانه برای چه مراسمی؟

سؤالی که معمولاً فروشندگان لباس از شما می‌پرسند را برای انتخاب جلیقه از خودتان سؤال کنید. مراسم شام رسمی یا عروسی شما را مجبور می‌کند که از یک سری قوانین دیگر هم پیروی کنید. در مراسم عروسی برای رعایت فرمالیته برخی از قوانین پوشیدن لباس رسمی نمی‌توانید کت خودتان را تا زمانی که مراسم حالت رسمی به خود دارد از تن بیرون بیاورید، حتی اگر گرمتان باشد. امیدوارم که همراه مطالب ما بوده باشید چرا که ما بارها گفته‌ایم پوشیدن کت و شلوار سه تکه یکی از بهترین لباس‌های مراسم ازدواج و عروسی است.

جلیقه مردانه برای چه مراسمی؟

خب می‌رسیم به انتخاب سخت میان یک جلیقه‌های با یک ردیف دکمه یا دو ردیف دکمه، یقه‌برگردان یا بدون یقه‌برگردان، یقه وی (V) شکل یا یو (U) شکل! واقعیت این است که همه این انتخاب‌ها به خود شما برمی‌گردد و می‌توانید بر اساس نوع کت و شلواری که قرار است بپوشید انتخاب کنید. اگر یک جلیقه رنگی انتخاب کرده‌اید، پوشیدن یقه وی شکل کمی به یقه کت شما آسیب می‌زند و در نگاه دیگران آن را کم رنگ‌تر جلوه می‌کند. این در حالی است که یقه یو شکل را فقط می‌توانید به همراه پاپیون یا در نهایت بدون کراوات بپوشید. در مورد پارچه هر چقدر جنس آن نرم‌تر و راحت باشد شما احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

برای مراسم عزاداری قالب رنگی که باید استفاده کنید مشکی و سفید است. کراوات مشکی، کت و شلوار مشکی به همراه پیراهن سفید در کنار جلیقه مشکی انتخاب‌هایی است که می‌توانید آن‌ها را کنار هم ترکیب کنید. کفش را فراموش نکنید، مشکی یا قهوه‌ای می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد. در مورد این مراسم شما آزادی عمل و انتخاب‌های زیادی ندارید و می‌بایست به همین موارد اکتفا کنید تا بعد از مراسم انگشت‌نما نشوید یا دیگران شما را به خاطر لباس اشتباهی که پوشیده بودید، سرزنش نکنند.

 

مقایسه انواع جلیقه مردانه

راه راه یا چهارخانه

جلیقه راه‌راه و جلیقه چهارخانه هرکدام زیبایی‌های خودشان را دارند و عموماً بین مردم محبوبیت یکسانی هم کسب کرده‌اند و می‌توان گفت که انتخاب یکی از این دو بستگی به سلیقه شخصی شما دارد. می‌توانید آن‌ها را با یک پیراهن به تن کنید یا با کت و شلوار رسمی ترکیب نمایید البته باید موقعیت و زمان پوشیدن را هم در نظر بگیرید که نتیجه کار شما جذاب شود.

مقایسه انواع جلیقه مردانه

جلیقه‌های سفید راه‌راه سیاه تک خط ساده‌ترین نوع الگو برای ترکیب کردن با هر لباسی است که نیاز به هیچ سیاست و قانون خاصی به غیر از آنچه که اشاره کردیم ندارد. می‌توانید به همراه یک پیراهن سفید برای هر مراسم رسمی غیر از عزاداری به تن کنید. پوشیدن چهارخانه کمی سخت‌تر است. ما اصلاً دوست نداریم شما یک چهارخانه متحرک انسانی به نظر برسید، پس در پوشیدن پیراهن چهارخانه و جلیقه چهارخانه دقت کنید. پوشیدن چهارخانه ریز را به شما برای داشتن یک جلوه بهتر توصیه می‌کنیم هر چند چهارخانه‌های بزرگ هم می‌توانند به همراه یک پیراهن یقه کرد ترکیب زیبایی درست کنند و حتی می‌شود آن‌ها را با کت و بی کت پوشید.

 

پارچه پنبه‌ای یا پشمی

پارچه هر لباسی می‌تواند به شما حس متفاوتی بدهد و المان مهمی در انتخاب لباس است از طرفی الگوهای پارچه هم گزینه دیگری است که می‌بایست به آن اهمیت بدهید (تکسچرها). عموماً جلیقه‌های پنبه‌ای برای موقعیت‌های رسمی و جلیقه‌های پشمی برای موقعیت‌های عادی و روزانه شناخته شده‌اند. پوشیدن جلیقه پشمی را به شما همراه با پارچه متفاوت، بافت گوناگون و الگوهای متفاوت در روزهای سرد زمستانی توصیه می‌کنیم. جلیقه پشمی گزینه خوبی برای پوشیدن به همراه شلوار جین و پیراهن فلانل است.

همراه کردن جلیقه پارچه‌ای معمولاً با کت انتخاب هوشمندانه‌ای به نظر می‌رسد. برای ترکیب کردن لباس‌های مختلف می‌توانید در تابستان آن را به همراه پیراهن آستین کوتاه و در زمستان به زیر اورکت بپوشید.

پارچه پنبه‌ای یا پشمی

البته شما می‌توانید به همه قوانین پشت کنید. کت پشمی، جلیقه پشمی و شلوار جین ترکیبی است که هر کسی آن را نمی‌پوشد و ما عموماً آن را به عنوان یک ترکیب جسورانه معرفی می‌کنیم. این ترکیب با وجود اینکه تضاد زیادی در بافت و نوع پارچه دارد اما در نهایت زیبایی خاصی به فرد می‌دهد؛ اما اگر شما جسارت کافی در پوشیدن لباس را ندارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از کت‌های کتان با شلوار کتان در نهایت استفاده کنید.

 

جلیقه با یک ردیف دکمه یا دو ردیف دکمه

بگذارید همین الآن شما را با دو اصطلاح که آن‌ها را امروز بارها استفاده کردیم آشنا کنیم. تعداد دکمه‌های جلیقه مردانه باعث شده است که دو گروه کلی از جلیقه‌ها با عناوینی که بارها اشاره کردیم به وجود آید.

بازهم می‌توان گفت که ارجحیت در انتخاب هرکدام از این موارد به خود شما بستگی دارد. جلیقه‌های یک ردیف دکمه عموماً و نه البته همیشه بدون یقه‌برگردان هستند و همان‌طور که گفتیم می‌توانید در موقعیت‌های کاملاً غیررسمی و استایل روزانه از آن‌ها استفاده کنید. این مدل جلیقه‌های مردانه ۴ یا پنج دکمه دارند. همچنین به نظر بسیاری، این جلیقه‌ها به مراتب خوش استایل تر از جلیقه‌های شش دکمه هستند.

جلیقه با یک ردیف دکمه یا دو ردیف دکمه

جلیقه‌های سه دکمه را می‌توانید در مراسم رسمی هم بپوشید و هیچ محدودیتی وجود ندارد اما بدانید که استایل رسمی شما را به استایل روزانه تقلیل می‌دهند. جلیقه‌های شش دکمه قالب کاملاً سنتی دارند که به آن‌ها جلوه‌ای کلاسیک و مخصوص مراسم رسمی داده است. این جلیقه‌های مخصوص مراسم رسمی است که دوست دارید در آن خاص دیده شوید. همچنین می‌توانید با استفاده از دانش عمومی خود در مورد لباس و مد این جلیقه را با لباس‌های غیررسمی هم ترکیب کنید.

 

پارچه طرح دار یا رنگی

انتخاب یک تم رنگی برای لباس نشان از فرمال و رسمی بودن آن دارد. برای کار، عروس، ناهار و دیگر مراسم رسمی بهتر است که از یک کت و شلوار رسمی سه تکه استفاده کنید که رنگی مانند مشکی، سرمه‌ای یا خاکستری داشته باشد تا نظر همه را به خود جلب کنید. خوشبختانه قانون‌ها ساخته شده‌اند که شکسته شوند پس شما می‌توانید به جای یک رنگ، ترکیب رنگی از همین موارد را استفاده کنید.

پارچه طرح دار یا رنگی

اصول پوشیدن جلیقه

در استفاده از ترکیب رنگی کت و جلیقه باید احتیاط را ضمیمه کار خودتان کنید، چرا که یک اشتباه کوچک در رنگ جلیقه می‌تواند هر آنچه که از رنگ کت انتظار داشتید را به هم بزند. برای روزهای تابستانی و گرم انتخاب جلیقه با رنگ روشن و کت با رنگ تیره می‌تواند گزینه خوبی باشد همچنین برای روزهای سرد قهوه‌ای با کت تیره از جمله بهترین‌ها است.

 

سایز جلیقه زیر کت مردانه

اندازه مهمترین رکن در انتخاب جلیقه است. یک جلیقه زیر کت با اندازه نامناسب تیپ شما را به کلی بهم می‌ریزد. یک جلیقه با زیر بغل‌های اندازه و به اندازه کافی باز انتخاب کنید که در قسمت کمر هم اندازه باشد. به هیچ وجه جلیقه تنگ انتخاب نکنید که وقتی با کت می‌پوشید ناف شما معلوم شود. از طرفی اگر خیلی بزرگ هم انتخاب کنید که پایین تر از شکم یا کمر شما قرار بگیرد که افتضاح است. پس در انتخاب اندازه مناسب دقت کنید.

اصول پوشیدن جلیقه

یقه جلیقه مردانه

برای جلیقه مردانه سه مدل یقه داریم که از بقیه رایج‌تر هستند:

  • یقه هفتی: در این مدل که یقه هفتی دارد تنها قسمت کمی از پیراهن و یا پاپیون شما معلوم خواهد بود.
  • یقه گرد: در این مدل که محبوب‌ترین و رایج‌ترین مدل جلیقه است قسمت خیلی زیادی از پیراهن شما از زیر آن نمایان خواهد بود.
  • یقه شال گردنی: معمولا از مدل های یقه هفتی نرم تر هستند و قسمت بیشتر از پیراهن یا پاپیون شما را نشان می‌دهند.

اصول پوشیدن جلیقه

 

دکمه جلیقه مردانه را ببندید

نکته بسیار مهمی که در پوشیدن جلیقه مردانه باید رعایت کنید باز نگذاشتن دکمه‌های آن است. اگر دکمه‌ها را باز بگذارید عملا تمام کار خیاطی ای که برای دوخت آن انجام شده است را دور ریخته‌اید و تیپتان را خراب کرده‌اید. پس همیشه دکمه‌ها را ببندید.

 

اصول پوشیدن جلیقه

مطالب مرتبط:

۱- ۱۵ قانون پوشیدن کت و شلوار

۲- ۴ قانون برای پوشیدن ژیله

۳- جلیقه بپوشیددیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 19 نوامبر 2017

مرسی مقاله خوبی بود
درود به تو چی بپوشمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :