پاک کردن لکه چمن از روی لباس با راهکارهای ساده و کاربردی

0

احتمالا هنگامی که خاطرات خوش کودکی را در ذهنمان مرور می‌کنیم، همه‌مان تصاویری از بازی در فضای باز و پارک و حیاط مدرسه را به یاد می‌آوریم.  مثلا روزهایی که در مدرسه زنگ ورزش داشتیم، یا وقت‌هایی که با شیطنت از درخت توت بالا می‌رفتیم، یا وقت‌هایی که گِل بازی می‌کردیم! با این حال، آنچه که ما احتمالا به یاد نمی‌آوریم، زحمت و عذابی است که والدین ما باید برای پاک کردن لکه چمن از روی لباس‌هایمان متحمل می‌شدند! اگر فرزندانتان عاشق بازی در فضای باز هستند، حتما با لکه‌های حاصل از چمن و گِل روی لباس آشنا هستید! (معمولا هم روی قسمت زانوی شلوار!) خوشبختانه با راه حل‌هایی که در این مقاله برایتان بیان می‌کنیم، دیگر لازم نیست فرزندتان را از بازی در فضای باز منع کنید. با چی بپوشم همراه باشید!

 

مراحل اصلی پاک کردن لکه چمن از روی لباس

قبل از اینکه برایتان توضیح دهیم چگونه از شر لکه‌های چمن و لکه‌های گل و لای روی لباس خلاص شوید، و قبل از شروع فرآیند پاک کردن لکه‌ها، لازم است که اقدامات احتیاطی زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

  1. اول از همه یادتان باشد که قبل از شروع، هرگونه مایع شوینده و لکه بر را به مقدار کم روی بخش کوچکی از لباس، در صورت امکان در پشت لباس، امتحان کنید تا مطمئن شوید به لباس‌تان صدمه نمی‌زند.
  2. در مرحله دوم، برچسب درون لباس را بخوانید. بدین ترتیب مطمئن می‌شوید که چه مواد شوینده، چه دمای آب و چه نوع شستشویی به پارچه لباس صدمه نمی‌زند.
  3. در مرحله سوم، دستورالعمل پشت جعبه مواد شوینده را با دقت بخوانید. بدین ترتیب مطمئن می‌شوید که این مواد شوینده، به پارچه لباس صدمه نمی‌زنند.

پاک کردن لکه چمن از روی لباس با راهکارهای ساده و کاربردی

پاک کردن لکه چمن از روی لباس‌های رنگی

چندین تکنیک و محصول وجود دارند که می‌توانید از آنها برای پاک کردن لکه‌های چمن را از روی لباس رنگی استفاده کنید. از این روش‌ها و محصولات می‌توانید برای پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس نیز استفاده کنید.

پاک کردن لکه چمن از روی لباس‌های رنگی

روش‌های پاک کردن لکه، بر حسب نوع و جنس پارچه متنوع است. به همین دلیل، همانطور که در بالا هم ذکر کردیم، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی برای شستشو، برچسب احتیاط درون لباس را با دقت بخوانید. می‌توانید برای پاک کردن لکه چمن و گل از روی پارچه با جنس ویسکوز،  الیاف مصنوعی، نایلون، پلی استر، پنبه و پلی آمید، از روشی که در ادامه بیان می‌کنیم استفاده کنید:

کمی مایع شوینده با کیفیت بالا را روی قسمتی از پارچه لباس که به لکه چمن آغشته است بمالید. چند دقیقه آن را به همان حالت رها کنید. سپس لباس را با استفاده از ماده شوینده، با دست یا با ماشین لباسشویی بشویید.

 

پاک کردن لکه چمن از روی لباس‌های ظریف

برای پاک کردن این لکه‌ها از روی لباس‌های پشمی و ابریشمی، ابتدا حتما برچسب درون لباس را بخوانید. بدین ترتیب مطمئن می‌شوید که چه مواد شوینده، چه دمای آب و چه نوع شستشویی به پارچه لباس صدمه نمی‌زند. سپس، از کمی مواد شوینده متانولی برای پاک کردن لکه استفاده کنید. (این مواد را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.) در مرحله بعد، لباس را با دست بشویید یا آن را درون ماشین لباسشویی بیاندازید.

پاک کردن لکه چمن از روی لباس با راهکارهای ساده و کاربردی

یادتان باشد که اگر در پارچه لباس از «استات» استفاده شده است، اصلا از مواد شوینده متانولی استفاده نکنید.

 

چگونه لکه‌های گِل و چمن را از روی الیاف دارای استات پاک کنیم؟

اگر پارچه لباس‌تان حاوی استات است، بهترین کار این است که آن را به خشک شویی ببرید و بسپاریدش به دست یک فرد حرفه‌ای. بدین ترتیب، فرایند پاک کردن لکه به لباس‌تان صدمه نخواهد زد.

 

مطالب مرتبط:

۱- پاک کردن لکه مداد شمعی از روی لباس و پارچه

۲- پاک کردن لکه شاه توت از روی لباس با این راهکارها

۳- نحوه پاک کردن لکه آبمیوه از روی لباس

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

مرسا حسینی در تاریخ 07 می 2018

این نکات واقعا کاربردی بودارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :