پاک کردن لکه مداد شمعی از روی لباس و پارچه

0

اگر فرزندی دارید، لکه مداد شمعی از آن دسته لکه‌هایی است که احتمالا زیاد با آن مواجه می‌شوید. آیا می‌دانید چگونه می‌توان این لکه‌ها را از روی پارچه پاک کرد؟ اصلا دلیل ایجاد این لکه چیست؟ ممکن است فرزند دلبندتان هنگام نقاشی، یک مداد شمعی را درون جیبش گذاشته باشه و شما هم یادتان رفته باشد که قبل از شستن لباس، جیب‌های آن را چک کنید! در این حالت، ممکن است مقداری مداد شمعی به صورت جامد، به پارچه لباس بچسبد. اگر در چنین شرایطی هستید، اصلا نگران نباشید. کافیست مقاله امروز ما را بخوانید و از این مراحل ساده پیروی کنید. با چی بپوشم همراه باشید!

 

نکته: یادتان باشد که قبل از هرگونه اقدامی، برچسب پشت لباس را بخوانید. همچنین اگر از مواد شوینده استفاده می‌کنید، ابتدا آن را روی بخش کوچکی از لباس امتحان کنید، بعد کل لباس را بشویید.

پاک کردن لکه مداد شمعی آب شده از روی لباس، با استفاده از متد «سرد و گرم»

برای پاک کردن لکه مداد شمعی از روی لباس، در مرحله اول، ابتدا آن را برای مدت ۱ ساعت در فریزر قرار دهید. این کار باعث می‌شود تکه‌های مداد شمعی که به پارچه لباس چسبیده، سفت شود. در مرحله دوم، با طرف کند یک چاقو سعی کنید تکه‌های مداد شمعی را از پارچه لباس جدا کنید. اگر دیدید تکه‌های جامد جدا نمی‌شوند، تا هر چند بار که لازم است، لباس را مدتی درون فریز قرار دهید. در مرحله سوم، یک تکه پارچه آشپزخانه روی پارچه قرار دهید.

پاک کردن لکه مداد شمعی از روی لباس و پارچه

سپس یک اتو که دمای آن مطابق با دمای مناسب پارچه تنظیم شده است را چند دفعه به آرامی (اما با فشار مستقیم) روی پارچه قرار دهید، چند ثانیه صبر کنید، سپس اتو را بردارید. هر چند بار که لازم است این کار را انجام دهید تا تکه‌های مداد شمعی از روی لباس کنده شوند. فقط یادتان باشد که هر دفعه، از یک تکه پارچه تمیز استفاده کنید. اگر از پارچه قبلی استفاده کنید، ممکن است تکه‌های مداد شمعی به قسمت‌های تمیز لباس بچسبند و زحمتتان دو برابر شود!

پاک کردن لکه مداد شمعی از روی لباس و پارچه

مراحل نهایی پاک کردن لکه مداد شمعی آب شده از روی لباس

پس از استفاده از تکنیک انجماد و اتو کردن که در بالا گفته شد، بیشتر مواد مومی باید از بین رفته باشند. حالا وقت آن است که قبل از قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی، تکه‌های باقی مانده مداد شمعی را از روی پارچه پاک کنید. یادتان باشد که قبل از استفاده از هرگونه ماده شوینده یا لکه بر، حتما دستورالعمل درج شده در پشت آن را بخوانید تا لباس‌تان خراب نشود. همچنین، ابتدا از مقدار کم شروع کنید.

پاک کردن لکه مداد شمعی از روی لباس و پارچه

در مرحله اول، کمی از ماده لکه بر را روی تکه‌ای از لباس که لکه مداد شمعی روی آن قرار دارد بزنید. حواستان باشد که از مقدار کم شروع کنید. می‌توانید از لکه‌برهای قوی مثل پرسیل استفاده کنید. این لکه برها معمولا همراه خود یک توپک دارند. به آرامی این توپک را روی لکه بکشید تا بقایای مداد شمعی از روی پارچه پاک شوند. در مرحله دوم، لباس را درون ماشین لباسشویی بیندازید و با داغترین دمایی که به پارچه لباس آسیب نمیزند، آن را بشویید. (برای اطلاع از این دما، حتما برچسب درون لباس را بخوانید!) در مرحله آخر، قبل از اینکه لباس را در دستگاه خشک کن بیندازید، چک کنید تا مطمئن شوید لکه کاملا از روی آن پاک شده است. اگر هنوز ردی باقی مانده بود، تا هر چند بار که صلاح می‌دانید، مراحل بالا را تکرار کنید تا لکه مداد شمعی کاملا از روی لباس پاک شود.

 

نکات پاک کردن لکه مداد شمعی

اگر خوش شانس باشید و بتوانید قبل از شروع مراحل شستشو و خشک کردن، تکه‌های مداد شمعی را کاملا از روی پارچه لباس پاک کنید، پاک کردن ردپای باقی مانده از آنها بسیار آسان‌تر خواهد شد. نکاتی که در ادامه برایتان بیان می‌کنیم هم به شما کمک می‌کنند لکه‌ها را راحت‌تر پاک کنید.

  1. در مرحله اول، با استفاده از انگشتان دست، یا یک مسواک قدیمی و تمیز، به آرامی مقدار کمی از مایع شستشو را به لکه بمالید.
  2. در مرحله دوم، قسمتی از لباس که لک شده را از پشت، روی یک تکه دستمال آشپزخانه تمیز بگذارید و چند دقیقه آن را به همان حالت رها کنید. این کار باعث می‌شود مقداری از مداد شمعی آب شده، توسط دستمال آشپزخانه جذب شود. سپس لباس را در آب سرد شستشو دهید. حواستان باشد که اصلا از آب داغ استفاده نکنید، چون این کار باعث می‌شود تکه‌های مداد شمعی جذب بافت پارچه شوند.
  3. در مرحله سوم، قبل از اینکه عمل شستشو را انجام دهید، روی لکه مایع تمیز کننده یا لکه بر بزنید.
  4. در مرحله آخر، لباس را با مایع شوینده و در بالاترین دمایی که می‌دانید به آن صدمه نمی‌زند بشویید. این کار، ضربه نهاییست، و تمام ردپای باقی مانده از مداد شمعی را از بین می‌برد.
  5. اگر بعد از تمام این کارها لکه مداد شمعی همچنان باقی مانده بود، قبل از اینکه آن را در دستگاه خشک کن بیاندازید، دوباره مراحل شستشو را تکرار کنید. اما این بار از کمی مایع سفید کننده استفاده کنید و لباس را با آب داغ بشویید. (اگر مطمئن هستید که مایع سفید کننده به لباس صدمه نمی‌زند.) در هنگام استفاده از مایع سفید کننده، حتما دستکش دستتان کنید و قبل از شروع، حتما برچسب درون لباس را بخوانید.

حالا که متوجه شدید لکه مداد شمعی چگونه از روی لباس پاک می‌شود، می‌توانید با خیال راحت کودک دلبندتان را به کلاس نقاشی بفرستید!

 

مطالب مرتبط:

۱- نحوه پاک کردن لکه آبمیوه از روی لباس

۲- پاک کردن لکه شاه توت از روی لباس با این راهکارها

۳- چگونه لکه رنگ را از روی لباس پاک کنیم؟

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :