چگونه لکه رنگ را از روی لباس پاک کنیم؟

برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است که به هنگام کار با انواع رنگ‌ها چند قطره رنگ بر روی لباس‌مان بریزد. حتی کودکان نیز زمانی که مشغول رنگ آمیزی کاردستی با رنگ­‌هایی مثل گواش هستند ممکن است مقداری از رنگ‌ را بر روی لباس خود بریزند یا با دستان رنگی لباس خود را لکه دار کنند. بسیاری از ما نگران می‌شویم که این لکه‌ها از بین نروند و برای همیشه باقی بمانند اما نگران نباشید چرا که در این مقاله ما راه‌های مناسب برای از پاک کردن لکه رنگ از روی لباس‌های رنگی و سفید را شرح می‌دهیم.

مطالب مرتبط:

۱- نحوه پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس‌ها

۲- ترفندهایی برای پاک کردن لکه ماژیک از روی لباس‌ ها

۳- روش های از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ها

نکات کلی  برای از پاک کردن لکه رنگ از روی هر لباسی

برای از پاک کردن لکه رنگ از روی هر نوع لباسی لازم است تا نکاتی کلی و اساسی را در ابتدا رعایت کنیم:

۱- هر چه زودتر متوجه لکه رنگ شوید بهتر است زیرا لکه‌هایی که تازه و خیس هستند خیلی سریع‌تر از لکه‌های کهنه و خشک شده پاک می‌شوند. پس به محض ریختن رنگ بر روی لباس همان‌جا سعی کنید لباس را بشویید.

نکات کلی  برای از پاک کردن لکه رنگ از روی هر لباسی

۲- قبل از شستشوی لباس حتما برچسب داخلی لباس را بخوانید و از میزان دما و روش صحیح شستشو برای آن لباس آگاه شوید زیرا بافت و الیاف به کار رفته در لباس‌ها با یکدیگر متفاوت است در نتیجه برای آسیب نرسیدن به بافت پارچه لباس باید روش صحیح شستشو را به دقت بخوانیم.

چگونه لکه رنگ را از روی لباس پاک کنیم؟

۳- قبل از آن‌که مراحل مربوط به پاک کردن لکه رنگ را دنبال کنید می‌توانید در محل لکه مقداری محلول پاک کننده ریخته تا بتوان عملیات پاک سازی را راحت‌تر انجام داد.

پاک کردن لکه رنگ از روی لباس ها

۳- به خاطر داشته باشید که لباس‌هایی که دارای لکه رنگ هستند نباید در مکان‌هایی با دما بالا قرار داده شوند زیرا گرمای زیاد سبب می‌شود رنگ به داخل بافت پارچه به طور کامل نفوذ کند و خشک شود در این صورت نیز پاک کردن لکه‌های آن بسیار دشوار می‌شود.

پاک کردن لکه رنگ از روی لباس ها

۴- اگر لباس شما با هر چیز دیگری به جز مواد رنگی مثل رنگ روغن یا گواش رنگی شده بود که تنها با یک شستشو امکان از بین بردن لکه رنگ آن وجود داشت، سعی کنید سریعا آن را با مواد پاک کننده شسته و در جایی آویزان کنید تا خشک شود و آن لباس را تا قبل از خشک شدن از سایر لباس‌ها جدا نگه دارید.

نحوه از بین بردن لکه رنگ از روی

نحوه از پاک کردن لکه رنگ از روی لباس سفید

لباس‌های سفید جزو آن دسته از لباس‌هایی هستند که خیلی زود کثیف می‌شوند و لکه دار شدن آن‌ها استرس زیادی ایجاد می‌کند اما شما می‌توانید تنها با رعایت چند نکته لباس‌های سفید لکه دار خود را نیز تمیز کنید و مثل روز اول از آن‌ها استفاده کنید.

 • از آنجایی که لباس‌های سفید الیاف پارچه حساس‌تری نسبت به سایر لباس‌ها لباس‌ها دارند بهتر است برای شست وشوی اولیه از پودر ماشین لباسشویی که با آب خیلی داغ از قبل مخلوط کرده‌اید برای شستشو اولیه استفاده کنید.
 • به مدت ۳۰ دقیقه لباس‌های خود را در مخلوط آب داغ و پودر قرار دهید.
 • اگر لکه‌های رنگ بسیار قوی و ماندگار هستند بهتر است هر چند ساعت دوباره لباس‌ها را در همین مخلوط آب و پودر غوطه ور کنید.
 • پس از خیس خوردن لباس‌ها، آن‌ها را با آب خیلی داغ یا گرم کامل بشویید.
 • سپس یک دور لباس‌ها را در ماشین لباسشویی گذاشته و به صورت معمول بگذارید تا توسط ماشین هم شسته شود.
 • ممکن است شما بخواهید از یک ماده ضد لک نیز استفاده کنید برای این کار حتما از قبل دستورات لازم برای شست و شو لباس را که بر روی برچسب داخلی لباس موجود است مشاهده کنید و اگر با آن مغایرتی نداشت از مواد ضد لک نیز استفاده کنید.
 • برای از بین بردن لکه‌های قوی مانند لکه‌های رنگ بهتر است از سفید کننده‌ها بدون کلر (یا سفید کننده‌های حاوی اکسیژن) استفاده کنید چرا که برخی سفید کننده‌های بسیار قوی ممکن است به شدت به بافت پارچه آسیب برسانند. یک راه حل دیگر هم که می‌توانید استفاده کنید این است که مقداری آب سرد و پودر سفید کننده بدون کلر را با یکدیگر مخلوط کرده و نیم ساعتی لباس‌های خود را در آن قرار دهید و سپس در ماشین لباسشویی گذاشته و به صورت معمول شستشو دهید. اما استفاده از پودر لباسشویی برای هر نوع لباسی می‌تواند بی ضرر و بسیار مناسب باشد.
 • دقت داشته باشید که پس از خیساندن لباس‌ها در هر محلولی، آن‌ها را به صورت معمول شستشو دهید.

نحوه از پاک کردن لکه رنگ از روی لباس سفید

نحوه از پاک کردن لکه رنگ از روی لباس‌های رنگی

برای از پاک کردن لکه رنگ از روی لباس‌های رنگی می‌توانید مراحلی که برای لباس‌های سفیده گفته شد را دنبال کنید اما توصیه ما این است که برای لباس‌های رنگی مراحل زیرا اجرا کنید چرا که لباس‌های رنگی از خودشان مقدار رنگ دارند و ممکن است طبق دستورات بالا نتوان نتیجه خوبی گرفت:

 1. یک تکه پارچه سفید را به مقداری پاک کننده ضدعفونی، الکل، اسپری مو یا هر حلال دیگری که حدود ۹۰% الکل دارد آغشته کنید.
 2. سپس پارچه را به صورت ضربه‌های کوتاه و مداوم بر روی لکه‌‌های رنگ روی لباس بزنید. این کار را تا چند دقیقه به صورت مداوم انجام دهید.
 3. پس از آن، لباس‌ها را با آب گرم بشویید.
 4. پس از شست و شوی دستی با آب گرم می‌توانید آن‌ها را در ماشین لباس شویی قرار داده و با تنظیمات معمولی آن‌ها را بشویید.
 5. اگر همچنان اثری از لکه‌ها بر روی لباس باقی مانده بود مراحل ۱ تا ۳ را دوباره تکرار کنید.
 6. اگر لکه‌های رنگ بسیار قوی و ماندگار بود که در طی مراحل قبل از بین نرفتند، باید از پودر شستشو لباس مخصوص استفاده کنید. این پودر را با آب خیلی داغ مخلوط کنید و لباس‌های خود را در آن قرار دهید تا خیس بخورند. پس از ۳۰ دقیقه که لباس‌ها کاملا خیس خوردند شما شاهد از بین رفتن لکه‌های رنگ خواهید بود.
 7. پس از خیساندن لباس‌ها در محلول‌های پاک کننده حتما آن‌ها را یک بار در ماشین لباسشویی با تنظیمات معمولی نیز برای شستشو قرار دهید.

نحوه از پاک کردن لکه رنگ از روی لباس‌های رنگی

از آن‌جایی که لکه‌های رنگ غیر قابل پیشبینی هستند و خیلی مواقع به صورت کاملا تصادفی لباس ما لکه‌دار می‌شود بهتر است حتما به محض متوجه شدن لکه‌های رنگی بر روی لباس همان موقع عملیات شست و شو را اجرا کنیم و نگذاریم رنگ به عمق پارچه لباس نفوذ پیدا کند که کار شست و شو برای ما سخت باشد. اما طبق راهنمای ارائه شده شما می‌توانید دیگر کابوس لکه رنگ بر روی لباس‌ها را فراموش کنید و به راحتی از لباس‌های خود استفاده کنید.

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شما

حسین زاده در تاریخ 05 آوریل 2018

آفرین بسیار زیبا و کاربردی این مطلب را بیان کردید
بدون شک شما بهتین سایت مد و لباس در ایران هستیدارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :