ترفندهایی برای پاک کردن لکه ماژیک از روی لباس‌ ها

درست کردن کاردستی همراه با کودکان یا کمک به انجام تکالیف و پروژه‌های مدرسه راهی برای سرگرم کردن و همچنین افزایش خلاقیت و نبوغ آن‌ها است. از طرفی پدر و مادرها همیشه نگران دیگر بابت به‌جاماندن رد جوهر روی لباس‌ها و دست کودک‌شان هستند چراکه لکه ماژیک و جوهر معمولا با شست‌وشویی ساده از بین نمی‌رود. در این مطلب روش‌های پاک کردن لکه ماژیک را از روی لباس برای شما شرح می‌دهیم. با چی بپوشم همراه باشید. 

مطالب مرتبط: 

۱- روش های از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ها

۲- نکات کاربردی برای پاک کردن لکه نوشابه روی از لباس

۳- راه های پاک کردن لکه واکس از روی لباس

چرا نحوه پاک کردن لکه ماژیک و لکه جوهر متفاوت هستند؟

درحالیکه جوهرهای خودکارهای معمولی که استفاده می‌کنیم بر پایه آب هستند جوهرهای ماژیک‌ها برپایه روغن و یا الکل هستند. این مواد کمک می‌کنند که رد ماژیک روی سطح ثابت بماند و پاک نشود. موادی که در تولید این ماژیک‌ها به کار می‌روند ضد آب هستند به همین دلیل هم پاک کردن لکه این ماژیک با آب امکانپذیر نیست. لکه‌های روان نویس‌ها و خودکارهای معمولی با آب تا حد زیادی پاک می‌شوند ولی برای پاک کردن لکه ماژیک باید لوازم دیگری را در اختیار داشته باشید.

پاک کردن لکه ماژیک : ترفندهای پاک کردن لکه ماژیک از روی لباس‌ ها

چگونه لکه ماژیک را از لباس پاک کنیم؟

برای پاک کردن لکه‌های ماژیک باید از موادی استفاده کنید که روغن و یا الکل را تجزیه کنند و رنگدانه‌های موجود را از بین ببرند. الکل حلالی قوی است و در پاک کردن لکه سایر الکل‌ها و روغن‌ها کارآمد و موثر است. اسپری‌های مو بر پایه الکل و یا مایع‌های دستشویی آنتی باکتریال برپایه الکل گزینه‌های خوبی برای پاک کردن این نوع لکه‌ها هستند.

راهنمای گام به گام پاک کردن لکه ماژیک

در اینجا ما برای شما یک راهنمای گام به گام و آسان فراهم کرده‌ایم تا از تمام نکاتی که برای پاک کردن لکه ماژیک لازم است بدانید، آگاه شوید. البته تضمینی برای پاک شدن کامل لکه ماژیک از روی لباس وجود ندارد، اما با استفاده از محصولات و تکنیک‌های مناسب شاید بتوانید لباس خود را نجات دهید.

پاک کردن لکه ماژیک : ترفندهای پاک کردن لکه ماژیک از روی لباس‌ ها

۱- همیشه در هنگام ایجاد لکه‌هایی مانند لکه ماژیک سریع عمل کنید! قبل از خشک شدن لکه ماژیک باید اقدام به لکه‌بری کنید. اگر بیرون از منزل هستید و این اتفاق برای شما افتاد نگران نباشید، پاک کردن لکه خشک شده ماژیک از روی لباس سخت‌تر است ولی امکان‌پذیر است.

۲- اگر لکه هنوز مرطوب است و خشک نشده است با استفاده از پارچه میکروفیبر مقدار اضافی جوهر را از روی پارچه پاک کنید. هرگز از حوله‌های کاغذی برای این کار استفاده نکنید زیرا بافت حوله‌های کاغذی بر اثر رطوبت تجزیه می‌شوند و ذرات کوچک کاغذ در میان الیاف لباس شما محبوس می‌شوند. پارچه را روی لکه نکشید، زیرا با این کار لکه پخش می‌شود و اوضاع بدتر می‌شود، بهتر است فقط به صورت ضربه‌ای مقدار اضافی جوهر را از روی پارچه پاک کنید.

پاک کردن لکه ماژیک : ترفندهای پاک کردن لکه ماژیک از روی لباس‌ ها

۳- شوینده یا حلالی که قرار است استفاده کنید را روی گوشه‌ای از پارچه لباس تست کنید تا مطمئن باشید که به بافت پارچه آسیبی نمی‌رساند. لباس‌های نخی و الیاف مصنوعی را معمولا می‌توان با انواع شوینده پاک کرد ولی پارچه‌های ظریف مانند پشم و ابریشم ممکن است آسیب ببینند، به همین دلیل قبل از اقدام به پاک کردن لکه‌ها از روی لباس به دقت برچسب مراقبتی لباس را مطالعه کنید. اگر بعد از تست حلال، لباس شما تغییر رنگ داد و یا آسیب دید بهتر است لباس را به خشکشویی بسپارید تا این کار را برای شما انجام دهد.

۴- حلال یا ماده شوینده‌ای که برای پاک کردن لکه ماژیک انتخاب کرده‌اید را مستقیما به لکه اعمال کنید. مواد پاک کننده لکه باید به مدت ۱۵ دقیقه روی لکه باقی بمانند تا به بافت پارچه نفوذ کنند. به دلیل متصاعد شدن گازهای سمی از برخی از مواد حلال حتما پنجره‌ها را باز بگذارید تا تهویه هوا بخوبی انجام شود.

پاک کردن لکه ماژیک : ترفندهای پاک کردن لکه ماژیک از روی لباس‌ ها

۵- بعد از گذشت ۱۵ دقیقه لکه‌ها باید هنوز مرطوب باشند و با مواد پاک کننده آغشته باشند. بعد از این مرحله نوبت آن است که لباس با ماشین لباسشویی شسته شود. در این مرحله بهتر است از مواد شوینده‌ای استفاده شود که مخصوص لکه‌بری هستند، مانند قرص لباسشویی پرسیل یا قرص لباسشویی برخی برندهای دیگر. این قرص‌ها حاوی ترکیبات پاک کننده بسیار قوی هستند که به صورت ژل تهیه شده و دارای روکش قابل حل در آب می‌باشند. این قرص‌ها دو برابر منسجم‌تر از پودر و مایع لباسشویی است و با فرمولاسیون ویژه خود موجب تمیزی فوق العاده لباس‌ها حتی در آب سرد می‌شوند. این قرص‌ها حاوی ترکیبات لکه‌بر قوی هستند که لکه‌های ناشی از مواد مختلف را از روی بافت پارچه پاک می‌کنند و موجب درخشان شدن لباس‌ها می‌شوند. البته باید اطمینان داشته باشید که این مواد ضمن پاک کنندگی قوی، از لباس‌ها محافظت کرده و باعث تغییر رنگ و شکل آنها نمی‌شود.

پاک کردن لکه ماژیک : ترفندهای پاک کردن لکه ماژیک از روی لباس‌ ها

۶- لباس را در دمای ۳۰ درجه یا حداکثر دمایی که روی برچسب مراقبتی لباس ذکر شده است بشویید. حدالامکان لباس را جدا از لباس‌های دیگر بشویید تا امکان آلوده شدن سایر لباس‌ها به حداقل باشد. وقتی که شستشو به اتمام رسید لباس را چک کنید و مطمئن شوید که لکه به خوبی پاک شده است، سپس لباس را در هوای آزاد خشک کنید. اگر تغییر رنگی می‌بینید یا لکه به خوبی پاک نشده بود، یک بار دیگر این مرحله را تکرار کنید.

اگر روش‌های فوق را امتحان کردید و تاثیری نداشت، یا اگر از جنس پارچه لباس خود مطمئن نبودید باید لباس را به یک متخصص بسپارید تا این کار را برای شما انجام دهد.

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

fahimeh در تاریخ 06 آگوست 2018

سلام خسته نباشید.گواش رو از روی رنگ روغن چطوری میتونم پاک کنم؟میشه کمکم کنید؟

فاطمه رضایی در تاریخ 24 ژانویه 2021

وای من یادم رفت درماژیک رو ببندم بعد جوهر پاشیدرودیوار وپرده حالا دیوارها با اون دستمال مرطوب پانو مخصوص سطوح رفت ولی پرده ام که جنسش از تور بود نمی رفت تا ازاین دستمال لاک پاک نارو روش زدم پشتش هم دستمال کاغذی نگه داشتم رنگش رو جذب کرد که پخش نشه تا بلاخره پرده ام پاک شد گفتم در جریان باشین تا دیگه کسی مثل من عجله نکنه البته من نوکش روسروته نکردم

فاطمه رضایی در تاریخ 24 ژانویه 2021

من ماژیک وایت بردم رو که خشک شده بود دورش نخ بستم وداشتم می چرخوندم تا جوهرش دوباره بیادوای من یادم رفت درماژیک رو ببندم بعد جوهر پاشیدرودیوار وپرده حالا دیوارها با اون دستمال مرطوب پانو مخصوص سطوح پاک کردم ولی پرده ام که جنسش از تورساتن سفید گل محو بود نمی رفت تا ازاین دستمال لاک پاک ناژو روش زدم پشتش هم دستمال کاغذی نگه داشتم رنگش رو جذب کرد که پخش نشه تا بلاخره پرده ام پاک شد گفتم در جریان باشین تا دیگه کسی مثل من عجله نکنه ودر ماژیک رو ببندهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :