نحوه پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس‌ها

بازی با خاک و انجام فعالیت‌های هنری مانند سفال‌گری جزو سرگرمی‌هایی است که بسیاری از کودکان از آن لذت می‌برند و می‌توانند خلاقیت و هنر خود را بروز دهند. اکثر والدین هم با این فعالیت هنری موافق هستند چرا که در کنار لذت و هنر، خاک خواص درمانی نیز دارد. اما تنها چیزی که به خصوص مادران را بسیار نگران می‌کند کثیف شدن لباس‌های کودکان به هنگام بازی با خاک و سفالگری می‌باشد. اما نگران نباشید در این مقاله سعی می‌کنیم بهترین راه حل‌ها را برای پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس‌ها را ارائه دهیم. با چی بپوشم همراه باشید.

نحوه پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس‌ها

ساده‌ترین راه برای از بین بردن هر گونه لکه بر روی لباس شستشو سریع لباس است. ممکن است زمان شستشو لباس‌هایی که لک‌های خاک و گل روی آن است متوجه شوید که لکه‌ها بزرگتر و بزرگتر می‌شوند و به تمام لباس سرایت می‌کنند اما نگران نباشید پس از شستشو سریع، لباس را در جای کاملا خشک قرار دهید سفال و خاک‌های مرطوب بعد از خشک شدن به راحتی می‌ریزند و دیگر اثری از آن‌ها نمی‌ماند. اما در خصوص لکه‌های مربوط به خاک تکنیک‌های متفاوتی وجود دارد:

پاک کردن لکه گل و خاک با استفاده از مواد شوینده

اگر لکه ایجاد شده بر روی لباس تازه و کوچک است از ماده شوینده قوی استفاده کنید به طوریکه مقداری از مایع را در محل لک ریخته و به آرامی شستشو دهید تا بعد از چند دقیقه شاهد از بین رفتن سریع لکه شوید. علاوه بر این اگر تعداد لباس‌های کثیف زیاد است می‌توانید از مایع شوینده مخصوص ماشین لباس شویی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید مواد شوینده بر روی هر بافت لباسی مناسب نیستند، ابتدا مقدار کمی از ماده را بر روی بخش کوچکی از لباس امتحان کنید اگر آسیبی به بافت لباس وارد نکرد سپس شستشو را کامل کنید.

پاک کردن لکه گل : نحوه پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس‌ها

  • برای از بین بردن لکه گل و خاک ابتدا باید لکه‌ها را کاملا خشک کنید.
  • سپس با استفاده از قاشق یا یک شی نازک مانند یک تکه پارچه لکه خمیری خاکی را از روی لباس بردارید. سعی کنید در این مرحله هرگز از دستمال مرطوب استفاده نکنید چرا که باعث گسترش یافتن لکه‌ها می‌شود.
  • از یک برس نرم برای زدودن لکه‌های کوچکتر و ریزتر که با قاشق قابل برداشتن نبوده، استفاده کنید.
  • مقداری مایع پاک کننده را بر روی لکه‌ها ریخته و اجازه دهید الیاف آن منطقه از لباس مرطوب شود. این کار برای شستشو و سریع پاک شدن لکه بسیار مناسب است.
  • حال لباس را مانند دیگر لباس‌ها شسته و اجازه دهید کاملا خشک شود. اگر هنوز لکه‌هایی بر روی لباس باقی مانده، مرحله ۴ را دوباره تکرار کنید.

در هنگام استفاده از این روش حتما دستورالعمل‌های موجود بر روی بسته‌بندی ماده شوینده را دنبال کنید چرا که مایع سفید کننده موجود در مایع شوینده اگر بیش از حد بر روی لباس بماند، بخصوص لباس‌های رنگی، ممکن است به الیاف لباس آسیب جدی وارد کند.

پاک کردن لکه گل : نحوه پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس‌ها

پاک کردن لکه گل و خاک با استفاده از سرکه و نمک

اگر پس از استفاده چندباره از مایع‌های شوینده لکه‌های موجود روی لباس باقی ماند می‌توانید از روش‌های دیگری نیز استفاده کنید:

  • یک فنجان سرکه سفید و سه قاشق غذاخوری نمک را با هم مخلوط کنید و روی لکه‌های موجود روی لباس بریزید.
  • اجازه دهید حدود یک ساعت مخلوط سرکه و نمک روی لباس باقی بماند.
  • سپس لباس خود را با آب سرد بشویید.
  • بعد از شستشو با آب سرد آن را یک بار در ماشین لباسشویی با مواد شوینده نیز شستشو دهید.

هنگام شستشو لباس خود مطمئن شوید از محصولات شوینده موثر استفاده کنید. در نتیجه دیگر نگران بازی کودکان خود با خاک نباشید و بگذارید نهایت لذت را از سرگرمی‌های خود داشته باشند.

 

مطالب مرتبط:

۱- راه های پاک کردن لکه واکس از روی لباس

۲- نکات کاربردی برای پاک کردن لکه نوشابه روی از لباس

۳- بهترین روش برای پاک کردن لکه روغنی

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 20 فوریه 2018

ممنونم از شما و زحماتی که می کشید
عالی بود این مقاله بازم مقالات با کیفیت بذارید لطفا
مرسی چی بپوشمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :