بهترین کفش های کتانی کلاسیک

0

براساس پیش‌بینی‌های انجام شده، تولیدات کفش اسپرت تا سال ۲۰۲۲ در بازار انگلستان معادل ۹٫۵ میلیارد پوند خواهد بود. با وجود این همه نشانه‌های بزرگ در مورد کفش‌های کتانی باز هم دوست دارید به گذشته و نوستالژی آن‌ها فکر نکنید؟ امروز در «چی بپوشم» با شما همراه خواهیم بود تا نگاهی به بهترین کفش‌های کتانی کلاسیک بیندازیم.

 

بهترین کفش‌های کتانی شاید سنی بیشتر از پدران شما داشته باشند و مدت زمان طولانی است که از زمین‌بازی‌های مختلف ورزشی توانسته‌اند خودشان را به زمین‌بازی مد و فشن برسانند. برخی از کفش‌های اسپرت تاریخی به قدمت یک قرن دارند. این سرگذشت نشان از بدون زمان بودن و مقاومت این دوست‌داشتنی‌ها در مقابل گذر انواع مختلف مدهای رایج در کفش‌ها است.

 

کتانی کلاسیک کانورس

کفش‌هایی که امروز آن‌ها را با عنوان آل استار می‌شناسید، نام اصلی دیگری دارند که از روی اولین کسی که اقدام به پوشیدن و تولید کردن آن‌ها برای مصارف ورزشی کرد برگزیده شده است. چاک تیلر، کسی بود که در سال ۱۹۱۹ برای اولین بار این کفش‌های ساق دار را به عنوان یک کفش ورزشی، زمانی که بزرگان تولیدکننده کفش‌های ورزشی هنوز به وجود نیامده بودند، استفاده کرد.

سال ۱۹۲۲ از سوی شرکت تولیدکننده کفش‌های ساق دار آن زمان، کانورس، به استخدام در آمد تا به عنوان نماینده فروش آن باشد. مدتی بعد چاک تیلر توانست خط تولید کفش‌هایی مخصوص به خودش که امروز با عنوان آل استار می‌شناسید را عرضه کند.

بهترین کفش های کتانی کلاسیک ؛ از کفش های تنیس تا کتانی های فوتبال

 

زمان عرضه این مدل کفش‌های کتانی، فناوری پاشنه‌های فوم دار و انحنای درون قالب کفی کفش‌ها آنچنان پیشرفت نکرده بود و همه کفش‌های کتانی آن با کفی صاف تولید و عرضه می‌شدند. در گذر سال‌های مختلف، هیچ چیزی از المان‌های مخصوص این کفش و شرکت تغییر نکرده است. از جمله نکاتی که در آل استار اصالت خودش را حفظ کرده نرمی جنس پارچه‌ای آن، ساختار دو رنگ و کفی همیشه سفید و محل دوخت نماد مخصوص شرکت است. حتی در مدل‌های پیشرفته کنونی هم این المان‌ها وجود دارند.

کانورس تنها تولیدکننده کفش‌های کتانی با شکل و شمایل مخصوص به خودشان نبود. با گذشت سال‌های طولانی از اولین روزی که این کفش‌ها ساخته شدند هنوز هم طرفداران زیادی وجود دارند که از آن‌ها استفاده می‌کنند و دوست دارند انواع مختلفی از آن‌ها را در جاکفشی خودشان داشته باشند.

 

کتانی کلاسیک و مینیمالیستی تنیس

پرفروش‌ترین کفش‌های شرکت آدیداس مدیون بازی تنیس و بازیکنان مشهور سال‌های گذشته آن است. زمانی که در سال ۱۹۶۵، استن اسمیت به عنوان یک تنیسور از کفش آدیداس استفاده کرد یک موج جدید در کفش‌های ورزشی و کتانی به راه افتاد که ادامه آن توسط مرد فرانسوی رابرت هیلت تنیسور مشهور ادامه پیدا کرد. با گذشت زمان تغییرات زیادی در کفش‌های آدیداس مینمالیستی تنیس به وجود نیامد و المان رنگ سفید، پاشنه سبز رنگ و ارم سه خط تا مدت‌ها روی آن‌ها نقش بسته بود.

بهترین کفش های کتانی کلاسیک ؛ از کفش های تنیس تا کتانی های فوتبال

به وجود آمدن رنگ و طرح این کفش‌ها کاملاً تصادفی بود. از آنجا که لباس بیشتر تنیسورها سفید بود، آن‌ها دوست داشتند در زمین‌بازی هم خوش‌تیپ دیده شوند، به همین دلیل رنگ سفید برای رنگ غالب کفش انتخاب شد. از طرفی کفی سبز رنگ برای محو کردن اثرات زمین چمن روی سفیدی در نظر گرفته شد. بعد از دوران اوج این کفش‌ها دیگر کسی نتوانست جلوی آن‌ها بایستد و شهرت آن‌ها از زمین‌بازی به خیابان‌ها و دنیای مد کشیده شد.

این روزها بازیکن‌های مشهوری همانند اندی موری و هنرمندان معروفی مانند فاریل ویلیامز و کانیه وست از طرفداران پروپاقرص این کفش‌ها هستند.

 

کفش کتانی کلاسیک مخصوص دویدن

معروف‌ترین شکل از کتانی‌ها مربوط به این دسته است. کفش‌هایی که در سال‌های دور به عنوان یکی از مهم‌ترین کفش‌های ورزش دوومیدانی برشمرده می‌شدند. طراحی اولیه و مهم‌ترین مثال بارز از این نوع کفش، مربوط به شرکت نایکی است که توسط یکی از مربیان دوومیدانی المپیک طراحی شد. کفش به‌گونه‌ای ساخته‌ شده بود که در مدت زمان زیاد به پا و کف پا آسیب وارد نکند و پاشنه پا را در مقابل ضربات ناگهانی حفظ کند.

با گذشت زمان همان‌طور که استایل های ورزشی وارد استایل روزانه مردم شدند، کفش‌های ورزشی دوندگی هم به راحتی از میدان‌های ماراتن به مغازه‌های لباس‌فروشی راه پیدا کردند. امروزه علاوه بر نایکی شرکت‌های بزرگ دیگر و نام آشنایی همانند نیوبالانس هم تولیدکننده بزرگ کفش کتانی مخصوص دوندگی است.

بهترین کفش های کتانی کلاسیک ؛ از کفش های تنیس تا کتانی های فوتبال

استایلی که این کفش‌ها با خود دارند، کلاسیک و قدیمی است، اگر طرفدار این کفش‌ها هستید بهتر است که در دیگر لباس‌های خودتان هم تجدید نظر کنید و کمی کلاسیک بودن به آن‌ها اضافه کنید.

 

کفش کتانی کلاسیک فوتبال

فوتبال به عنوان یک منبع الهام‌بخش برای طراحان لباس همیشه پا برجا است. در سال‌های اخیر نمونه‌های مشابه زیادی همانند کفش‌های کتانی فوتبالی وارد دنیای فشن و لباس شده‌اند. از جمله مشهورترین بازماندگان قدیمی روند کپی‌برداری از استایل ورزشی، کلاه‌های کپ لبه‌دار و سویشرت های مخصوص تمرین بازیکنان است. موفق‌ترین شرکتی که در این روند توانست سود زیادی کند، شرکت آدیداس بود که با تولیدات قدیمی خودش با نشان همیشگی سه خط سفید در کناره، مشتریان زیادی از دنیای ورزش و مد به دست آورد. به غیر از آدیداس شرکت‌های دیگری هم همانند ریباک و پوما با سرعت و سودآوری کمتر پشت سر آدیداس حرکت می‌کنند.

بهترین کفش های کتانی کلاسیک ؛ از کفش های تنیس تا کتانی های فوتبال

استایلی که با این کفش‌ها می‌توان درست کرد، استایل کاملاً کژوال و ورزشی است که المان اصلی آن باید شلوار جین باشد. علاوه بر مدل‌هایی که ذکر شدند، کفش‌های کتانی دیگری همانند کفش‌های بسکتبالی و آل استارهای بدون پاشنه وجود دارند که طرفداران مخصوص به خودشان را در طول زمان‌های مختلف به دست آورده‌اند. اگر دوست دارید در مورد کفش‌های کتانی و نحوه ترکیب کردن آن‌ها با لباس‌های دیگر بدانید بهتر است که به مطالب مرتبط ما مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

۱- هنگام پوشیدن کتانی ورزشی این اشتباهات را انجام ندهید

۲- کتانی های جدید برند کانورس

۳- راه و رسم پوشیدن کتانی کانورس

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :