دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

0

طراحی مد و لباس یکی از شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی جذاب و خلاقانه‌ای است که می‌توانید برای نشان دادن علاقه‌تان به موضوعات مرتبط با مد و فشن انتخاب کنید. اگر فردی هستید که از توجه به جزئیات لذت می‌برید و از زرق و برق رشته طراحی لباس لذت می‌برید باید بدانید که تنها علاقه داشتن به شما برای تبدیل شدن به یک طراح خوب کمک زیادی نمی‌کند. صنعت طراحی مد امروز بسیار رقابتی شده است و اگر می‌خواهید به صورت حرفه‌ای در این صنعت حضور داشته باشید، باید سخت کار کنید و مهارت‌های مختلفی داشته باشید. برای رسیدن به رده طراحان مطرح دنیا باید دانش خود را در زمینه طراحی لباس بالا ببرید و لازمه این امر مطالعه مداوم کتاب های طراحی مد و لباس است. در این مطلب به معرفی چند کتاب طراحی مد و لباس می‌پردازیم. امروز چی بپوشم دانلود و نحوه خرید بهترین کتاب های طراحی مد و لباس را برای شما آماده کرده است. 

داشتن مدرک طراحی مد راحت‌ترین گزینه و در عین حال ضروری‌ترین مورد برای فعالیت در زمینه مد و لباس است. اگر قصد شما برای شروع تحصیل در رشته طراحی مد و لباس قطعی است باید بدانید که علاوه بر تحصیلات آکادمیک داشتن دانش در زمینه هنرهای تجسمی، اطلاعات عمومی هنر و طراحی گرافیک نیز به کمک شما در ادامه راه خواهد آمد. برنامه و دروس تحصیلی رشته طراحی مد و لباس به شما کمک خواهد کرد که جزئیات مربوط به صنعت مد را درک کنید. قبل از این شما باید دانش خود را از تاریخ هنر و تاریخ طراحی مد گسترش دهید. دوخت و دوز و کار با پارچه‌های مختلف را یاد بگیرید. طراحی و نقاشی پارچه، لباس و جواهرات را یاد بگیرید. در نمایشگاه‌های مد و رویدادهای آموزشی که در آن‌ها افراد حرفه‌ای وظیقه آموزش موارد مرتبط با مد و لباس را دارند شرکت کنید. مهارت‌های لازم برای توسعه و مدیریت یک برند مد و لباس را باید بیاموزید. نمونه کارهایی از ایده‌های خود تهیه کنید. مطالعه و بالابردن دانش و آگاهی در طراحی لباس به شما کمک خواهد کرد که طراح مد موفقی باشید. حتی اگر به صورت آکادمیک در رشته مد و لباس تحصیل نمی‌کنید و دوست دارید به صورت تجربی اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید مطالعه کتاب‌های طراحی مد اهمیت بالایی دارد.

اگر از اصول اولیه و کلیات طراحی مد و لباس اطلاعی ندارید توصیه ما به شما این است که با کتاب‌های اصول اولیه طراحی لباس و الگو شروع کنید.

 

کتاب طراحی مد و لباس و الگو مقدماتی 

۱- کتاب مبانی هنرهای تجسمی 

مبانی هنرهای تجسمی را می‌توان به قواعد درک زبان بصری و ایجاد اثر در هنرهای تجسمی تعبیر کرد. به وسیله شناختن و تجربه کردن مبانی هنرهای تجسمی زبان آثار هنری که با تجسم و ارتباط بصری سر و کار دارند بهتر فهمیده می‌شود و بهتر به کار برده می‌شود. همانطور که دانستن دستور زبان و قواعد ساختار صحیح جملات به درک بهتر از زبان نوشتاری و تفهیم بهتر مطالب کمک خواهد کرد، دانستن قواعد و زبان ارتباط با آثار بصری نیز به قدرت ابداع و ادراک در هنر تجسمی کمک می‌کند. در بخش اول این کتاب به تشریح مبانی هنرهای تجسمی پرداخته می‌شود و در بخش دوم این کتاب به شناخت رنگ، ویژگی‌ها، کاربردها و مفاهیم آن پرداخته می‌شود.

کتاب طراحی لباس و الگو مقدماتی 

کتاب طراحی مد و لباس – مبانی هنرهای تجسمی

۲- کتاب طراحی اندام و لباس

از موضوعات قابل بررسی در آموزش طراحی لباس توجه به بعد فیزیکی بدن انسان است. به عبارت دیگر شناخت طراح از فرم، تناسب و حرکت اندام اساسی‌ترین موضوعی است که برای طراحی لباس ایفای نقش می‌کند. این کتاب در دو بخش اصول طراحی اندام و اصول طراحی لباس تنظیم گردیده است.

کتاب طراحی لباس و الگو مقدماتی 

۳- کتاب رنگ شناسی در لباس

کتاب طراحی لباس و الگو مقدماتی 

۴- کتاب اصول هنر در طراحی لباس 

کتاب طراحی لباس و الگو مقدماتی 

کتاب طراحی مد و لباس و الگو تخصصی

۱- طراحی دیجیتال پارچه اثر ملانی بولز ترجمه محمودی

فصل‌های این کتاب شامل مباحثی همچون طراحی و چاپ پارچه در عصر دیجیتال، مباحث آموزشی طراحی دیجیتال، الگوها و تکرارها، مقدمه ای بر تصویرسازی، هنرهای دستی دیجیتال و تکنولوژی در چاپ دیجیتال پارچه می‌باشد.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

۲- طراحی لباس۱ از مجموعه کتاب های طراحی لباس اثر محبوبه الهی

شناخت ارزش‌های خط در طراحی لباس و چگونگی به کارگیری آن موضوع اصلی این کتاب می‌باشد و به دلیل اهمیت مبانی هنرهای تجسمی در بحث لباس به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است چرا که ارزش تدابیر خطی با درک و شناخت مفاهیم و مبانی هنرهای تجسمی مشخص می‌شود. آن چه در این کتاب آمده کوششی است برای دستیابی به روش‌های ارائه طرح لباس و عناصر تاثیرگذار بر آن یا الفبای طراحی لباس که برای رسیدن به هدف اصلی این عناصر را باید به شیوه‌های هوشمندانه کنار هم چید.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

کتاب طراحی مد و لباس

۳- شناخت و علوم الیاف ویژه رشته های طراحی پارچه و لباس، تکنولوژی طراحی و دوخت

این کتاب دربرگیرنده مهم‌ترین و ضروری‌ترین مطالب در زمینه شناخت الیاف است که در حجم بهینه نگارش یافته است. در این راستا از منابع معرفی شده از سوی وزارت علوم و سایر منابع معتبر تخصصی بهره گرفته شده است. یکی از نقاط برجسته کتاب، تفکیک تمامی مطالب است که ضمن خلاصه بودن مطالب کلیدی هر بخش به جمع بندی مطالب مهم در زمان کوتاه به خواننده کمک شایانی می‌کند.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

کتاب طراحی مد و لباس

 

 

۴- طراحی و بافت پارچه: تکنیک بافت پارچه، اصول طراحی پارچه اثر جواد نوری

این کتاب در رابطه با طراحی و بافت پارچه‌های تاری پودی، ویژه دانشجویان رشته‌های طراحی پارچه و لباس،  تکنولوژی طراحی دوخت، طراحی پوشاک و سایر علاقه مندان به این حوزه در یازده فصل تدوین شده است. در متن کتاب سعی شده است تا از کاربردی‌ترین مطالب در زمینه طراحی و بافت، بافت‌های اصلی، مشتقات بافت‌های اصلی و برخی از بافت‌های خاص با زبانی ساده و با ترسیم گام به گم مراحل، جهت مطالعه و بهره گیری دانشجویان به رشته تحریر درآورده شود. همچنین تست‌های چهارگزینه‌ای جهت استفاده داوطلبان شرکت در آزمون کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس، با استناد به متن کتاب استراج گردیده است.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

۵- فرهنگ لغت مد و لباس اثر فیلیس جی تورتورا ترجمه کورش محمودی

مجموعه کلمات انگلیسی ترجمه شده به فارسی می‌باشد که بیانگر دنیای شگفت انگیز مد و فشن است. این کتاب شامل تمامی لغات کاربردی و مورد نیاز انگلیسی به فارسی حوزه لباس، پارچه، کیف، کفش، مو، اکسسوری و جواهرات، هنرها و صنایع دستی، نساجی و دانستنی‌های مورد نیاز برای دانشجویان طراحی پارچه و لباس، فشن، تصویرسازی، طراحی دوخت، طراحی پوشاک و هر رشته مرتبط با حوزه مد، لباس و پارچه و همچنین مترجمین، نویسندگان و علاقه مندان به هنر طراحی پارچه لباس می‌باشد. این کتاب موضوعی کلیدی برای کتابخانه هنری شماست، مملو از لغات انگلیسی-فارسی مفیدی از هنر طراحی مد و فشن است که با دسته بندی کردن این کلمات شما به راحتی به آن‌ها دست پیدا خواهید کرد. ترجمه لغات حتی برای افراد مبتدی علاقه مند به این حوزه با توجه به تصاویر داخل کتاب قابل درک است. لازم به ذکر است قبل از استفاده از فرهنگ لغت ابتدا مقدمه را جهت کمک بیشتر به پیدا کردن لغات مورد نظر، مطالعه بفرمایید.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

۶- مبانی فیگوراتیو در طراحی لباس اثر فرشته کیاوش

کتاب «مبانی فیگوراتیو در طراحی لباس» نوشته‌ی «فرشته کیاوش» است. این اثر ساده‌ترین روش‌های طراحی را برای رسیدن به فرم‌های مطلوب اندام، آموزش می‌دهد. بیشتر حجم کتاب را تصاویر طراحی‌شده تشکیل داده است. این طراحی‌ها شامل بخش‌های مختلفی از قبیل اندام و جزئیات بدن است. در بخشی از مقدمه‌ی کتاب آمده است: «طراحی لباس بخش مهمی در صنعت پوشاک و مد است که امروزه دلمشغولی بسیاری از افراد مشهور، هنرمندان، بازیگران و… در عرصه‌ی مد شده است. همین امر باعث جلب توجه عموم مردم به این مقوله شده، به طوری که میزان علاقه‌‌ی آنان به طراحی لباس رشد چشم‌گیری پیدا کرده است. در این میان طراحی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده که به معنای نحوه‌ی صحیح طراحی و انتقال ذهنیت طراح به روی کاغذ است. قطعا بدون شناخت کامل از بدن و حرکاتش، امکان طراحی اندام و پوشاندن لباس بر تن کاری بسیار سخت و طاقت‌فرساست.» کتاب «مبانی فیگوراتیو در طراحی لباس» را انتشارات «مرکب سپید» منتشر و روانه‌ی بازار کتاب کرده است.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

۷- هنر طراحی لباس تالیف آرزو اسکندری

هر کسی که به طراحی لباس و دوخت علاقه داشته باشد می‌تواند نکات مورد نیاز خود را با استفاده از این کتاب از ابتدا آموزش ببیند. هنرجو از اولین قدم با متن و عکس راهنمایی می‌شود که به چه ابزاری برای طراحی نیاز دارد و بعد با اصول طراحی و آناتومی فیگور آشنا می‌شود. ترسیم فیگور استاندارد نقش مهمی در طراحی لباس دارد و با توجه به این موضوع دقت زیادی در توضیح استانداردهای یک فیگور به کار رفته است. با زبان یک معلم اسکلت بدن تشریح شده و در مورد نحوه طراحی فیگور آموزش داده می‌شود. تناسبات بدن با اندازه‌های استاندارد مطرح شده و هنرجو مرحله به مرحله هدایت می‌شود. نحوه ترسیم جنس‌های مختلف پارچه و فرم انواع مدل‌ها در کتاب آمده و در بخشی دیگر تاثیری که مدل آستین، یقه و… می‌تواند روی اندام فرد داشته باشد مطرح شده تا طراح بتواند با توجه به موقعیت هر شخص برای او لباس طراحی کند.  یکی از امتیازات کتاب این است که توضیحات کاملی دارد که با عکس و تصویرهایی با کیفیت بالا همراه شده‌اند. یک بخش مهم در کتاب‌های طراحی لباس استناد به تصویر است و به همین دلیل از کاغذ و چاپ خوبی در این کار استفاده شده است.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

کتاب طراحی مد و لباس

۸- فرهنگ واژگان و لغات پارچه و لباس اثر رحیمی

فرهنگ لغات نقش وسیعی در نگهداری و حفظ فرهنگ اقوام مختلف بر عهده دارند و با بررسی آن‌ها می‌توان به دامنه وسیعی از کلمات دست یافت که برخی آن‌ها در زمان حاضر دیگر در دایره واژگان امروزین کاربرد نداشته و برخی از همان کلمات در عصر و زمانی دیگر متداول بوده‌اند و در برگیرنده حجم زیادی از کلمات می‌باشند و از طریق آن‌ها می‌توان تا حدی سلائق خاص مردم، هنرها، آداب و رسوم، نوع پوشاک از دیگر مباحث انسان شناسی را دریافت.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

۹- گرایش های طراحی لباس اثر مکنزی ترجمه تدین

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

۱۰- ۱۰۱ چیزی که در مدرسه و مد آموختم اثر آلفردو کابررا ترجمه طاهری

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

۱۱- ۵۰۰ فیگور در مد “آقایان” اثر چیدی وین ترجمه کارگروه جمال هنر

چرا زمانیکه به یک مدل لباس فکر می‌کنیم، خیلی سریع طراحی یک نوع سبک به ذهن ما خطور می‌کند، که به طور خلاصه دارای فیگورهای غیر طبیعی است؟ و چرا این فیگورها را در مجلات مد و لباس می‌بینیم؟ مدل‌هایی که به سادگی و با دستانی مستقیم ایستاده‌اند و هیچ گونه احساسی در چهره آنان مشاهده نمی‌شود، می‌توانند توجه افراد را به خود جلب کنند؟

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

۱۲- استایلینگ: ایجاد یک استایل، مد یا تصویر اثر ژاکلین مک اسی ترجمه ملیحه ملائی

استایلینگ راهنمایی جامع برای طراحان لباس و به سرعت در حال توسعه است. در این کتاب، تفاوت های بین استایلنیگ سرمقالات، تجاری و انواع مهارت های مورد نیاز برای این شغل به تفصیل شرح داده شده است. فرآیند عکس برداری مرحله به مرحله طبقه بندی شده و آماده سازی و ویرایش لباس ها، روز عکس برداری و فرآیند پس از تولید نیز شرح داده شده است. در این اثر، تصاویر مرتبط با استایلینگ به خوبی نمایش داده شده و افزون بر افراد حرفه ای، دانشجویان نیز در فرآیند آفرینش آن سهیم بوده اند. این همکاری بار دیگر ثابت می کند با وجود دراختیارداشتن بودجه ای محدود و تنها با خلاقیت و پشتکار می توان آثاری زیبا و شایسته خلق کرد.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

کتاب طراحی مد و لباس

۱۳- تاریخ لباس اثر رنج دوست

در کتاب طراحی مد و لباس پیش روی مطالب به شیوه‌ای نوین در مقوله کنکور بیان شده است و به ارائه منبع کاملی از پوشاک ادوار تاریخی در ایران و نیز اقوام محلی پرداخته شده است تا دانشجویان بتوانند اطلاعات لازم و کافی در خصوص تاریخ لباس ایران را بدست آورند. این کتاب شامل ۴ فصل است: فصل اول، به طور اختصار به پوشاک ادوار تاریخی ایران پرداخته شده است. در فصل دوم، به پوشاک اقوام محلی ایران پرداخته شده است. فصل سوم، شامل تستهای تالیفی مطابق با آخرین سرفصل های سازمان سنجش است. فصل چهارم، طرح‌هایی از لباس ادوار تاریخی و لباس محلی ایران قرار داده شده است. کتاب حاضر می‌تواند مورد استفاده کلیه هنرجویان گروه طراحی پارچه و لباس( کارشناسی ارشد) و رشته تکنولوژی طراحی و دوخت (کارشناسی ناپیوسته) قرارگیرد.

دانلود و معرفی بهترین کتاب های طراحی مد و لباس

۱۴- بیست روش برای ترسیم انواع پوشاک (کتابچه اسکچ برای طراحی لباس) اثر جوانا کوئو

در این کتاب طراحی مد و لباس بیش از چهل نوش پوشاک و زینت آلات از کفش تخت تا پانچو و لباس مجلسی بر گرفته ایم که در میان آن ها چند پوشاک مردانه هم هست. ما بیست روش مختلف برای کشیدن هر کدام از این پوشش ها پیش نهاده‌ایم.

۱۵- تاریخ لباس جهان: ویژه هنرجویان کارشناسی ارشد گرایش طراحی پارچه و لیاس اثر هاتف جلیل

هدف اصلی کتاب طراحی مد و لباس پیش روی بررسی اجمالی پنج هزار سال تمدن لباس جهان به همراه تست های تالیفی جهت منبع کمکی در کنکور کارشناسی ارشد هنر گرایش طراحی پارچه و لباس می باشد. کتاب حاضر شامل چهار فصل است که هر فصل دارای چارچوب تاریخی خاصی است و در پایان هر فصل یک آزمون شامل مجموعه سوالات چهارگزینه ای به همراه پاسخ نامه، برای ارزیابی دانشجویان آماده شده است.

۱۶- تاریخ پوشاک ایرانیان: نگرشی بر پوشاک ایرانیان از هزاره پنجم پیش از میلاد تا اواخر دوره هخامنشیان اثر رحیمی

این کتاب طراحی مد و لباس شامل مباحثی همچون، سرزمین ایران و پوشاک ساکنان آن از هزاره ی پنجم: تا آغاز هزاره ی اول پیش از میلاد، پوشاک ایرانیان از آغاز هزاره ی اول پیش از میلاد و دوره ی مادها، پوشاک و زیورهای اقوام ایرانی در هزاره ی اول پیش از میلاد، پوشاک و زیور مادها و پوشاک ایرانیان در دوره ی هخامنشیان می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

۱- چگونه در طراحی لباس حرفه ای شویم؟

۲- طراحی لباس و اصول و نکات کلیدی که باید بدانید

۳- نکاتی که برای راه اندازی تولیدی لباس و پوشاک باید بدانید

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

دانشجو در تاریخ 04 دسامبر 2017

عالی بود مرسی خیلی کمکم کرد. دنبال کتاب طراحی مد و لباس بودم

آسنا در تاریخ 05 دسامبر 2017

کاش بیشتر در مورد کتاب های طراحی مد و لباس مطلب بذارید.
مخصوصا کتاب های خارجی

رضا مالمیر در تاریخ 02 سپتامبر 2020

سلام ممنون میشم اگه این کتابارو معرفی کنید از کجا تهیه کنم

رضا مالمیر در تاریخ 02 سپتامبر 2020

کتاب در مورد رنگبندی و ست کردن پوشاکارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :