ساناز شمس در
0

با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی و افزایش استفاده از آن در میان مردم برخی از رشته‌های تحصیلی در میان مردم گسترش بیشتری پیدا کرده‌اند. به عنوان مثال رشته طراحی مد و لباس که توجه خیل عظیمی از جوانان به خصوص هنردوستان را به خود جلب کرده است. با چی بپوشم همراه باشید تا با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید. 

چه کسی رشته طراحی مد و لباس را به وجود آورد؟

اولین طراح لباس که چیزی فراتر از خیاطان ساده آن زمان بود، “چارلز فردریک ورث است که در قرن نوزدهم میلادی زندگی می‌کرد. پیش از اینکه او خانه طراحی خود را در پاریس تاسیس کند، لباس‌ها توسط خیاطان ناشناس و بر اساس استانداردهای مد لباس‌های سلطنتی دوخته می‌شد.
ورث اولین طراحی بود که به جای پیروی از خواسته های مشتریانش، به آنها لباس مناسب را پیشنهاد داد. خانه مد او آغازگر هنر طراحی مد و لباس در دنیا بود.

رشته طراحی مد و لباس و گرایش‌های آن

در این بخش قصد داریم به سه رشته محبوب و پرطرفدار در حوزه مد و لباس بپردازیم.

۱- رشته طراحی مد و لباس : طراحی انواع پوشاک مردانه و زنانه و همچنین طراحی اکسسوری و … از جمله مهارت‌های است که در این گرایش به شما آموزش داده می‌شود.

۲- رشته عکاسی مد: رشته عکاسی مد و لباس یکی از رشته‌های جذاب مرتبط با حوزه مد است. برند سازی در مد، ساخت فیلم و تریلرهای  مختلف، ویرایش عکس و … از جمله مهارت‌هایی است که در این رشته نحصیلی به شما آموزش داده می‌شود.

۳- رشته مدیریت مد: این رشته مختص علاقه مندان در راه اندازی و مدیریت کسب و کار در این حوزه است. اگر به بازاریابی و مدیریت ارتباط با مشتریان علاقه مند هستید، این رشته مختص شماست.

نکته مهم: ادامه تحصیل در رشته مد پیش نیاز ندارد اما باید بدانید که داشتن دیپلم دبیرستان برای ادامه تحصیل در این رشته چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور الزامی است. همچنین بعضا برخی از دانشگاه‌ها پذیرفته شدگان را جهت مصاحبه حضوری دعوت می‌کنند.

طراح مد و لباس چه وظایفی برعهده خواهد داشت؟

• بررسی ترندهای مختلف جهانی در صنعت مد
• اسکچ زدن بدون کمک نرم افزارهای رایانه‌ای
• شناخت کامل رنگ‌ها و انواع پارچه
• توانایی ارایه محصول اولیه با حداقل امکانات
• محاسبه هزینه‌های تولید شامل: مواد اولیه، طراحی، نیروی انسانی و …
• شناخت تامین کنندگان مواد اولیه مانند تامین کنندگان پارچه و …

نیازمندی‌های تحصیلی در رشته طراحی مد و لباس

• آشنایی با تاریخچه مد و فشن
• توانایی پیش بینی ترندهای مد در جهان
• کمک گرفتن از نرم افزارهای رایانه‌ای برای طراحی لباس
• آشنایی با اصول خیاطی
• آشنایی با اصول بازایابی در صنعت مُد
• آشنایی با انواع پارچه

بهترین مراکز آموزشی رشته مد و لباس در دنیا

رشته مد و لباس در نیویورک

 • مدرسه پارسونز (Parsons School of Design): ارایه کننده رشته طراحی مد و لباس ، بازاریابی در صنعت مد است. طراحان مشهوری مانند: دانا کارن، مارک جیکوبز، الکساندر وانگ از این مدرسه فارغ التحصیل شده‌اند. ارتباطات گسترده میان فارغ‌التحصیلان گذشته و جدید و ارتباط دائمی آن‌ها با هم از جمله ویژگی‎های تحصیل در آن است. هزینه سالیانه تحصیل در این مدرسه حدود ۴۰،۰۰۰ دلار است. این مدرسه در شهر نیویورک واقع است.

با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

 • انستیتو تکنولوژی و مد (The Fashion Institute of Technology): این مدرسه به MIT حوزه مد مشهور است. در رشته‌های مدیریت کسب و کار در صنعت مد، بازاریابی و رشته طراحی مد و لباس دوره‌های خود را برگزار می‌کند. طراحان مشهوری مانند: کارولینا هررا، کلوین کلاین از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند. هزینه هر ترم تحصیل در این دانشکده حدود ۸،۰۰۰ دلار است.

با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

رشته مد و لباس در لندن

 • سن مارتن مرکزی (Central Saint Martins): در واقع بخشی از دانشگاه هنر لندن است که در رشته‌های نساجی، فشن و طراحی جواهرات فعالیت می‌کند. طراحان مشهوری مانند: الکساندر مک کوئین، استلا مک کارتنی از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند. هزینه یکسال تحصیل در این مدرسه ۲۵،۰۰۰ دلار است.

با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

 • کالج فشن لندن (London College of Fashion): این دانشکده در حوزه های مختلف مد و لباس مانند: طراحی لباس، بازاریابی در صنعت مُد، روزنامه نگاری مد، بازرگانی و خرید و فروش در مد و صنایع آرایشی به دانشجویان خدمات خود را ارایه می‌کند. طراحان مشهوری مانند: روپرت ساندرسون و جیمی چو از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده‌اند. نکته جالب توجه در مورد این مدرسه این است که دوره‌های مخصوص طراحی کفش برای علاقه‌مندان برگزار می‌کند.

با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

 • کالج رویال هنر (Royal College of Art): این مدرسه مد و فشن نسبت به سایر مدارس و کالج‌ها تعداد کمتری دانشجو در طی سال می‌پذیرد. هزینه ثبت نام سالیانه در این مدرسه به مراتب بیشتر از سایر کالج‌ها خواهد بود و هزینه ۴۲،۰۰۰ دلار در سال است. البته شما شانس حضور در بزرگترین خانه های مد و فشن مانند لویی ویتون، پرادا، ژیوانشی و بربری را خواهید داشت. طراحان مشهور فازغ التحصیل از این مدرسه: فیلیپ تریسی، اوسی کلارک و زاندرا رودز بوده‌اند.

با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

رشته مد و لباس در میلان

 •  موسسه مارانگانی (Istituto Marangoni): رشته‌های طراحی لباس، راه اندازی کسب و کار در فشن و بازاریابی را در این مدرسه می‌توانید بیاموزید. هزینه تحصیل در این کالج بین ۱۸،۰۰۰ دلار تا ۲۵،۰۰۰ دلار است. طراحان مشهوری مانند فرانکو موسکینو و دومنیکو دولچه در این مدرسه تحصیل کرده‌اند.

با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

 • پلی تکنیک میلان (The Politecnico di Milano): بزرگترین مدرسه معماری، طراحی و مهندسی در ایتالیاست. رشته طراحی مد و لباس در این دانشکده به دانشجویان ارایه می‌شود.

با رشته طراحی مد و لباس در ایران و دنیا بیشتر آشنا شوید

رشته مد و لباس در پاریس

 • اسمود (ESMOD): این مدرسه در رشته طراحی مد و لباس و راه اندازی کسب و کار در حوزه مد دانشجو می‌پذیرد. این مدرسه که قدیمی‌ترین مدرسه مد و فشن در فرانسه است طراحانی مانند تیری موگلر و نینا گاریسیا را در جمع خود داشته است. هزینه سالیانه تحصیل در این مدرسه حدود ۱۳،۰۰۰ دلار است.

 

 • مدرسه پاریس (School Of Chambre Syndicale De La Couture Parisienne): تقریبا می‌توان گفت این مدرسه ارزان‌ترین هزینه تحصیل را در میان مدارس مشهور مد و فشن در جهان داراست؛ هزینه تحصیل در این مدرسه حدود ۱۳،۰۰۰ دلار است. رشته طراحی مد و لباس و تکنیک‌های آن در این مدرسه به دانشجویان ارایه می‌شود.

۲- بهترین مراکز آموزشی رشته مد و لباس در ایران

 • دانشگاه علم و فرهنگ: این دانشگاه معتبرترین و بزرگترین دانشگاه غیرانتفاعی ایران است. ساختمان مرکزی این دانشگاه در منطقه پونک تهران قرار گرفته و فضایی مسقف در حدود ۲۰۰۰۰ متر مربع را در اختیار دارد.

 

 • دانشگاه الزهرا: این دانشگاه در سال ۱۳۵۴ رسما شروع به کار کرد. این دانشگاه ویژه دختران است و در منطقه ده ونک تهران واقع شده‌است. مرکز اولیه و اصلی دانشکده هنر در سال ۱۳۴۳ با گشایش رشته طراحی مد و لباس به وجود آمد و در سال ۱۳۴۵ به موازات آن رشته هنر و تزیین داخلی تأسیس گردید.

 

 • دانشگاه علمی و کاربردی: دانشگاهی دولتی و وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است. تاسیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی در مهرماه سال ۱۳۷۰ به تصویب رسیده‌است و امروزه بیش از ۱۰۰۰ مرکز آموزشی در رشته‌های مختلف مهارتی در سراسر کشور دارد.

 

 • دانشکده فنی و حرفه ای دختران شریعتی: دانشکده فنی و حرفه ای دختران دکتر شریعتی تهران با مساحت تقریبی ۲۸ هکتار در اتوبان شهید تندگویان تهران به عنوان بزرگترین دانشکده فنی و حرفه ای دختران در خاورمیانه است. گروه طراحی پارچه و لباس دانشکده فنی دکتر شریعتی واقع در فاز ۲ این دانشکده است و هم اکنون رشته های طراحی و چاپ پارچه، طراحی لباس، طراحی و دوخت در دو گرایش کاردانی و کارشناسی در آن تدریس می گردد.

 

آیا طراحان مد و لباس درآمد خوبی دارند؟

البته این یک سوال کلی است چرا که درآمد طراح به میزان تخصص فرد، شهرت برند و طراحی مد و لباس و … بستگی دارد اما اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به درآمد طراحان در سه کشور آمریکا، انگلستان و استرالیا بیاندازیم باید بگوییم که این افراد از درآمد قابل توجهی برخوردارند.

 • آمریکا – متوسط درآمد سالیانه  ۶۵،۰۰۰ دلار
 • استرالیا – متوسط درآمد سالیانه ۵۸،۰۰۰ دلار
 • انگلستان – متوسط درآمد سالیانه ۹۱،۰۰۰ دلار

 

مطالب مرتبط:

۱- ۱۲ تذکر جدی برای خوش‌پوش شدن

۲- فشن بلاگر کیست ؟ معرفی مشهورترین فشن بلاگرها

۳- چگونه بهتر لباس بپوشم؟

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 19 نوامبر 2017

من که عاشق ادامه تحصیل در رشته طراحی مد و لباس بودم

خوشتیپ در تاریخ 19 نوامبر 2017

خیلی مطلب خوب و کاملی بود در مورد طراحی مد و لباس

سمیرا در تاریخ 05 دسامبر 2017

چی بپوشم تو عالی هستی
دعا کنید منم بتونم رشته طراحی مد و لباس بخونم و قبول دانشگاه

مرسا حسینی در تاریخ 06 می 2018

ممنون مطلب جالبی بود

ناشناس در تاریخ 16 فوریه 2020

ممنون از اطلاعات تونارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :