زیباترین لباس‌هایی که تام فورد طراحی کرده؛ او به تنهایی برند گوچی را نجات داد!

آنچه که در فیلم خانه گوچی با بازی ریو کارنی می‌بینید دوران اوج تام فورد در خانه مد گوچی نیست. بسیاری از اتفاقات در دهه قبل از حضور پر رنگ این طراح افسانه‌ای رخ می‌دهد، زمانی که خانواده و برند گوچی در حال سقوط و ورشکستگی بودند. اما حس ششم به آن‌ها می‌گوید روزهای خوب خانه گوچی نیز در راه است و روزگار بد آن‌ها نیز پایان خواهد یافت. در همین روزهای پر فراز و نشیب سال 1994 بود که فورد به  سمت مدیریت خلاقیت ارتقا یافت و به سرعت برای این برند میلان ایتالیا مثل یک نیروی محرک عمل کرد و آن را پیش برد و بازگشت به اوج برند گوچی در اواخر دهه 90 میلادی و اوایل قرن بیستم تبدیل شد.

طراحی تام فورد

در مدتی که فورد در خانه مُد گوچی می‌گذارند، برای بسیاری از سلبریتی‌ها لباس طراحی کرد. لباس‌هایی که برای صاحبانشان خوش شانسی و اقبال را به ارمغان می‌آوردند؛ دو برنده اسکار برای بهترین بازیگر زن، جنیفر لوپز به عنوان استایل آیکون، مدونا برای حضور در مراسم‌های اهدا جوایز موسیقی و … . در این مطلب از مجله wmagazine قصد داریم تا از بهترین طراحی لباس‌های تام فورد برای سلبریتی‌ها روی فرش قرمز رونمایی کنیم.

 1. مدونا در مراسم MTV VMAs سال 1995

باید این را ذکر کرد که طراحی‌های اولیه تام فورد برای این برند خوش نام حکم دست گرمی را داشت. انگار او برای مرحله‌ی سخت تری از حرفه‌ی مد و فشن آماده می‌شد. در نهایت با کلکسیون پاییزه 1995، ذوق هنری خود را به درستی برای برند گوچی به کار گرفت و با این کار توجه همگان از جمله فعالان و سردبیران صنعت مُد را به خود جلب کرد.

البته قابل ذکر است که استایل و ظاهر مدونا روی فرش قرمز MTV’s  سال 1995 شامل یک پیراهن ساتن آبی و شلوار ساتن مشکی، اولین نمره کارنامه درخشان تام فورد نیست.

طراحی تام فورد

از قضا، در این دوران مدونا سخت در تلاش بود تا تصویر خود را که بعد از جنجال‌های انتشار آلبوم اروتیکا و کتابش کم رنگ شده بود و طرفداران بسیاری را از دست داده بود بار دیگر به اوج ببرد. اما در این فرآیند، او جلوه جدیدی از جذابیت را در دهه 90 به کمک تام فورد به نمایش گذاشت. به هر جهت طراحی لباس مدونا شیپور بازگشت برند گوچی به صنعت مد و استایل بود.

واقعیت این است که بمب اصلی زمانی می‌ترکد که مدونا با استایل نمادین خود با طراحی فورد به برنامه زنده‌ای که برای معرفی محصول آرایشی کورتنی لاو، خواننده آمریکایی قدم می‌گذارد، پوشیدن یکی از لباس‌های کلکسیون پاییزه فورد توسط مدونا قدری به محبوبیت آن اضافه کرد.

 1. نیکول کیدمن و تام کروز در اکران فیلم To Die For Sydney در سال 1996

طراحی لباس برای سلبریتی‌ها به خودی خود کار بزرگی است چه برسد به آن‌که برای یک زوج طراحی استایل کنید. یکی از زوج‌های محبوب در لیست آ (A-list) که گوچی طراحی ظاهر آن‌ها را بر عهده داشت، نیکول کیدمن و تام کروز برای فرش قرمز اکران فیلم To Die For Sydney در سال 1996 بود. اگر کمی بیشتر جلو بریم کیدمن بدون اغراق همیشه با طراحی‌های فرد درخشیده است. هماهنگی کروز نیز با ظاهر کیدمن در این قاب ستودنیست.

طراحی تام فورد

فورد هم برای در گوچی برای هر چه بهتر شدن طراحی کت و شلوار تاکسیدو برای حضور سلبریتی‌ها روی فرش قرمز تلاش می‌کند تا اسم خود را بر سر زبان‌ها بیندازد. استایل تام کروز در کنار نیکول کیدمن روی فرش قرمز گواه بر این موفقیت است؛ کت و شلوار براق، پیراهنی با رنگ خیره کننده و یقه باز و موهای ژل زده.

 1. نیکول کیدمن در مراسم اهدای جوایز SAG در سال 2003

بسیاری از سلبریتی‌های معاصر سعی کردند تا با این لباس کوتاه قرمز رنگ گوچی که در کلکسیون بهار 2003 رونمایی شد، روی فرش قرمز بدرخشند. اما هیچ یک از آن‌ها به خوبی نیکدل کیدمن در مراسم اهدا جوایز SAG سال 2003 نتوانست آن را انجام دهد.

طراحی تام فورد

 1. نیکل کیدمن در مراسم مت گالا سال 2003

فورد برای تم مراسم مت گالا این لباس را برای کیدمن طراحی کرد. با توجه به اینکه مفهومی که لباس‌ها بر اساس آن طراحی و رونمایی می‌شد “Goddess” یا الهه زیبایی بود، فورد به نحو احسن این کار را انجام داد و لباسی با یقه مورب، حریر کریستال دوزی شده و شفاف که با زیبایی بازیگر آمریکایی مانند یک الهه همه را به خود خیره می‌کرد. این لباس به نمادی از تبحر فورد در دیزاین لباس مبدل شده است.

طراحی تام فورد

 1. جنیفر لوپز در ضیافت شام پروژه خیریه، لس آنجلس سال 1997

در سال 1997 جنیفر لوپز هنوز به شهرت نرسیده بود و کار او بالا نگرفته بود. همچنین در این دهه از این خواننده مشهور به عنوان فشن آیکون نیز نام برده نشده بود.  این ماجرا قبل از این بود حرفه موسیقی را آغاز کند و لباس مشهور برند ورساچه را بر تن کند. اما فورد قبل از همه لوپز را دریافت و برای ضیافت شامی که خود میزبان آن بود، این پیراهن شب براق را برای او طراحی کرد.

طراحی تام فورد

 1. جنیفر لوپز در مراسم اهدا جوایز Vogue/VH1 Fashion در سال 1999

لباس میدی که جنیفر لوپز در مراسم اهدا جوایز ووگ در سال 1999 پوشیده بود، الگوی لباس براقی بود که ریانا در مراسم اهدا جوایز CFDA در سال 2014 پوشیده بود. به طوری که وقتی ریانا روی سن رفت همه نسخه اصلی این لباس را به یاد آوردند و بار دیگر تام فورد را طراحی با استعداد خواندند.

طراحی تام فورد

 1. جرد لتو در ضیافت شام پروژه خیریه، لس آنجلس سال 1997

در حالی که لتو که هم یکی از بازیگران فیلم خانه گوچی محسوب می‌شود وهم مدلی است که طراحی‌های برند گوچی را به نمایش می‌گذارد که طراح معروف ایتالیایی، الکساندرو میکله آن‌ها را طراحی می‌کند، اولین بار با استایلی که فورد برای او طراحی کرده بود، در ضیافت شام ظاهر شد. این اولین تجربه او به عنوان مدل در صنعت مد بود. این استایل شامل کت و شلوار تشریفاتی با پیراهن ساتن صورتی بود. استایل او و میکله در مت گالای سال 2022 نیز صحنه جالبی را رقم زده بود.

طراحی تام فورد

 1. کیت وینسلت در اکران اولیه فیلم Holy Smoke در سال 2000

شلوار دمپا گشاد پوست ماری که در کلکسیون بهاره گوچی رونمایی شده بود، به یکی از مجبوب‌ترین ترندهای سال 2000 تبدیل شده بود. این آیتم جذاب هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان توسط تام فورد، در رنگ‌های مختلف تولید شده بود و مورد توجه ویرستاران مد و مشتریان خانم قرار گرفته بود. در حالی که اکثرا آن را برای حضور در فرش قرمز مناسب نمی‌دانستند و فکر می‌کردند زیادی کژوال به نظر می‌سد، کیت وینسلت با این استایل زیبا در لندن خلاف این تصور را ثابت و همه را غافلگیر کرد.

طراحی تام فورد

به نظر می‌رسد این آیتم یکی از عناصر مورد علاقه کمد لباس کیم کارداشیان باشد؛ چراکه او بارها با این تیپ شلوارها ظاهر شده و قصد ندارد آن را از استایل روزمره خود خارج کند.

 1. دایانا راس در مراسم مت گالا سال 2003

لباس سرخابی رنگی که دایانا راس برای مراسم مت گالا پوشیده بود، تلفیقی از آموزه‌های تام فورد در خانه مد گوچی و طراح معروف فرانسوی، ایو سن لوران بود. این لباس با یقه هالتر مانند بندی و دامن و شنل پرچین طراحی شده بود.

طراحی تام فورد

 1. شارلیز ترون در مراسم اسکار 2004

فورد در حالی این لباس را برای ترون طراحی کرد که خانه مد گوچی را ترک می‌کرد. دنیای مد از شنیدن این خبر در شوک بود. این لباس طلایی رنگ بندی با چاک و دنباله توری برای ترون خوش یمن بود و جایزه اسکار 2004 را برای این بازیگر آفریقایی – آمریکایی به همراه داشت. استایل جذاب ترون گواهی بر این بود که فورد طراح قابلی برای برند گوچی به شمار می‌رفت.

طراحی تام فورد

 1. گینث پالترو در در مراسم MTV VMAs سال 1996

مدونا و گینث پالترو هر دو عاشق طراحی‌های تام فورد در گوچی بودند.  تا حدی که وقتی مدونا در سال 1995 با لباسی از طراحی‌های فورد درخشید، پالترو هم سال بعدش لباسی از همین طراح انتخاب کرد. کت و شلوار قرمز رنگی که همان موقع به شدت مورد توجه قرار گرفت. گینث پالترو این لباس زیبا و آیکانیک را سال 2021 دوباره پوشید و باز هم مورد توجه قرار گرفت.

طراحی تام فورد

رقیه باقری
نویسنده: رقیه باقری
«فشن محو می‌شود و از بین می‌رود، اما استایل جاودان است و همیشه زنده می‌ماند.» سخن ایو سن لورن طراح مد نیز باید در ذهن همه ما نقش ببندد، زیرا امروزه به جای اینکه استایل یونیک و منحصر به فرد خود را بسازیم، سعی می‌کنیم با ترند‌هایی که بزرگان تعیین می‌کنند پیش برویم.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :