یوجی یاماموتو طراح مفهومی

یوجی یاماموتو طراح تاثیرگذار ژاپنی است که در توکیو و پاریس فعالیت می کند. او به خاطر طرح های آوانگارد و پست مدرن خود و مهارت مثال زدنی در دوخت شهرت دارد. او افتخارات متعددی از جمله نشان شوالیه در هنر و استادی طراحی در گروه بین المللی مد را کسب کرده است. در این مقاله به زندگی و آثار یوجی یاماموتو طراح مفهومی می پردازیم.

یوجی یاماموتو طراح مفهومی

یوجی یاماموتو در سال ۱۹۴۳ در توکیو به دنیا آمد و در سال ۱۹۶۶ در رشته حقوق از دانشگاه کیو فارغ التحصیل شد. سپس به تحصیل در رشته مد در کالج فشن بونکا پرداخت و در ۱۹۶۹ فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۷۲ خط تولید لباس های برند خود با نام Y’s  را تاسیس کرد. ۱۲ سال بعد او به پاریس مهاجرت کرد و کار خود را در آن جا ادامه داد.

یوجی یاماموتو طراح مفهومی

یاماموتو در مصاحبه ای با نیویورک تایمز از تک جنسیتی بودن لباس ها سخن گفت و گفت که لباس های مردانه و زنانه ای که او طراحی می کند کارکرد یکسانی دارند و  هدف وی طراحی لباس های مردانه برای زنان بوده است. او می گوید می خواستم کت هایی مردانه برای زنان طراحی کنم تا بدن زنان را از چیزی حفظ کنم احتمالا نگاه مردان یا باد سرد!

یوجی یاماموتو طراح مفهومی

برخلاف بقیه طراحان مفهومی او از نظر اقتصادی نیز موفق است و لباس های وی در توکیو و نقاط دیگر جهان معروفیت و مشتری های خاص خود را دارد به طوری که فروش سالانه لباس های خط تولید های دوگانه وی بالای ۱۰۰ میلیون دلار است. تقریبا تمای لباس های طراحی شده توسط یاماموتو به رنگ مشکی هستند چون او این رنگ را جهانی و بالاترین رنگ ها می داند و معتقد است که این رنگ جنسیت ندارد. او طراحی مفهومی و پست مدرن را به دنیای مد معرفی کرد و تاثیری که یاماموتو و آثارش روی مد جهانی داشته اند بسیار شاخص و انکار ناپذیر است.

مطالب مرتبط:

۱- چگونه مد های عجیب را درک کنیم؟

۲- جان گالیانو طراح بریتانیایی

۳- حسین چالایان طراحی با تکنولوژی

۴- سه چهره تاثیرگذار دنیای مد

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :