هر نوع آستینی برای چه نوع اندامی مناسب است؟ (قسمت اول)

در مطلب قبلی درباره انواع یقه و کاربرد آن‌ها صحبت کردیم؛ آستین نیز یکی از مهمترین اجزای لباس به‌شمار می‌آید. باوجود اینکه برخی مدل لباس‌ها بدون آستین طراحی می‌شوند، اما در لباس‌های آستین‌دار، طراحی مناسب آستین، به شکیل شدن لباس کمک زیادی می‌کند و حتی می‌توان ایرادات اندامی مثل کوچک یا بزرگ بودن سرشانه‌ها و لاغر یا چاق بودن دست‌ها را بپوشاند.

ad banner

در این مطلب، چند نمونه از معروف‌ترین آستین‌ها را به شما معرفی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که هر آستین، برای چه نوع اندامی مناسب است.

با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط:

انتخاب مانتوی مناسب برای اندام‌های مختلف

انواع یقه‌ها برای چه صورت و اندامی مناسب است؟ (قسمت اول)

آیا می‌دانید که با هر اندامی، باید چه لباسی پوشید؟

کدام مدل پیراهن مناسب اندام شماست؟

آستین ساده

آستین ساده، همانطور که از نامش مشخص است، ساده‌ترین نوع آستین است که برای هر شخصی باتوجه به فرم و اندازه بدنش درست می‌شود؛ به‌همین دلیل تقریبا برای همه نوع اندامی مناسب است. آستین ساده، اندازه‌های مختلفی دارد؛ از کوتاه گرفته تا سه ربع و بلند.

آستین کلوش

آستین کلوش، مانند دامن کلوش، از اواسط تا قسمت انتهایی، کم‌کم گشادی و چین زیادی پیدا می‌کند؛ به‌همین دلیل برای افرادی که دست‌های لاغری دارند؛ مناسب است؛ البته اگر آستین کلوش، کوتاه باشد (تا روی خط سینه باشد)، سینه را نیز بزرگتر نشان می‌دهد و اگر بلند (تا روی خط باسن) باشد، باسن را بزرگتر نشان می‌دهد؛ بنابراین برای افرادی با سینه و باسن کوچک مناسب است.

آستین کیمونو

آستین کیمونو نیز آستین گشادی است؛ اما با این تفاوت که آستین سرخود است؛ یعنی با الگو و دوخت جداگانه دوخته نمی‌شود و به بالاتنه وصل است؛ به‌همین دلیل شانه‌ها را کمی افتاده‌تر نشان می‌دهد و برای افرادی که خودشان سرشانه افتاده دارند، مناسب نیست. کیمونو، لباس سنتی ژاپنی‌هاست و در دوخت این نوع آستین نیز از همان نوع لباس‌ها الهام گرفته می‌شود.

 

 

آستین دراپه

آستین دراپه هم مثل یقه دراپه، پر از چین و دراپه است و معمولا این دراپه‌ها از روی بازو شروع می‌شود؛ بنابراین برای افراد لاغر و قدبلند، گزینه مناسبی است.

آستین فانوسی

آستین فانوسی، قسمت میانی اندام را بزرگتر نشان می‌دهد، بنابراین برای افرادی با باسن و لگن کوچک مناسب است. در قسمت انتهایی آستین، دوخت پارچه گشاد می‌شود و با یک کش یا بند در قسمت مچ جمع می‌شود؛ به‌همین دلیل اگر قد کوتاهی دارید، ترجیحا از این نوع آستین صرفنظر کنید.

آستین خفاشی

ظاهر آستین خفاشی، همانطور که از نامش پیداست، شبیه بال‌های خفاش است. این آستین را می‌شود سرخود یا جدا دوخت. درست است که آستین خفاشی گشاد است و برای افراد لاغر و قدبلند می‌باشد، اما اگر جنس پارچه و مقدار گشادی را درست انتخاب کنید، برای افراد درشت‌هیکل نیز مناسب خواهد بود. اندازه گشادی باید به‌گونه‌ای باشد که چاقی اندام را پنهان کند و جنس پارچه طوری نباشد که برروی اندام و قسمت‌های چاق بنشیند و فرم اندام را به‌خود بگیرد (مثلا ساتن نباشد).

آستین ژیگو

ژیگو به‌معنی ران گوساله است؛ چون این نوع آستین، بی‌شباهت به چنین چیزی نیست. آستین ژیگو را فقط افرادی با جثه ظریف می‌توانند بپوشند، زیرا در قسمت سرشانه، پف و چین دارد و از آرنج به پایین، تنگ می‌شود. اگر چهارشانه هستید، دور این نوع آستین را خط بکشید.

آستین رگلان

این هم آستینی مناسب برای افرادی با سرشانه بزرگ یا افراد قدبلند و درشت‌هیکل؛ آستین رگلان. برش این نوع آستین، به‌جای اینکه از سرشانه شروع شود، به‌صورت مایا از قسمت‌های دیگر مثل وسط یقه شروع می‌شود. این آستین‌ها بسیار راحت و کاربردی هستند و از آن‌ها در دوخت انواع لباس‌های کژوآل و اسپرت و بچگانه و… استفاده می‌شود.

شایسته عسگریان
نویسنده: شایسته عسگریان


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :