باورهای اشتباه و نادرست در مورد استفاده از کرم‌ ضد آفتاب

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب رایج‌ترین شیوه برای ممانعت از برخورد اشعه‌های مضرر نور آفتاب به پوست است.  با نزدیک شدن به فصل تابستان، مردم لباس‌های کمتری می‌پوشند و بیشتر در معرضات اشعه‌های مضرر آفتاب قرار می‌گیرند. بنابراین استفاده صحیح از کرم‌های ضد آفتاب حائز اهمیت است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند از شیوه‌های صحیح مصرف ضد آفتاب بر روی پوست خود آگاه‌اند اما در واقع این طور نیست. ما قصد داریم باورهای نادرست و اشتباه در مورد استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را برای محافظت از سلامت و زیبایی پوست‌تان به شما معرفی کنیم. با «چی بپوشم» همراه باشید.

ad banner

 

شباهت تمام کرم‌های ضد آفتاب به یکدیگر

کرم‌های ضد آفتاب از نظر SPF و UV از یکدیگر متمایز هستند. در کل دو نوع کرم ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی وجود دارد. ضد آفتاب‌های شیمیایی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان لازم دارند که عمل کنند اما، با وجود جذب شدن در پوست و ایجاد یک پوشش محافظ، همچنان برخی از UV ها را از خود عبور می‌دهند که به سلامت و شادابی پوست آسیب وارد می‌کنند و باعث ایجاد التهاب و جوش بر روی پوست شوند. با این وجود، کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی به دلیل برخورداری از آووبنزون، اکسی بنزول و اکامسول از تمام طول موج‌های نور آفتاب جلوگیری می‌نمایند.

باورهای اشتباه و نادرست در مورد استفاده از کرم‌ ضد آفتاب

باورهای غلط در مورد استفاده از کرم‌های ضد آفتاب

 

بسیاری تصور می‌کنند کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی سرطان‌زا هستند اما این نوع کرم برای محافظت از پوست بهترین گزینه هستند. در مقابل، کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی به دلیل ایجاد حساسیت کمتر در مقایسه با کرم‌های شیمیایی، با ایجاد یک محافظ قوی بر روی پوست، اجازه عبور UVها از پوست را نمی‌دهد و  به لحاظ برخورداری از مواد سازنده شامل اکسید روی و تیتانیوم دی اکسید، از سرعت عملکرد بالاتری برخوردار است. بنابراین هر لحظه که این نوع کرم را به پوست خود بزنید از نور مستقیم آفتاب در امان خواهید بود.

همچنین بسیاری از افراد تصور می‌کنند هر چه مقدار SPF یک کرم ضد آفتاب بیشتر باشد، بهتر می‌تواند سلامت پوست را تضمین کند اما بر اساس آخرین یافته‌های علمی کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالای ۵۰ درصد کارایی لازم برای محافظت از پوست را ندارند. حتی امروزه بسیاری از شرکت‌های معتبر آرایشی – بهداشتی، کرم‌های ضد آفتاب با SPF پایین تر اما با کارایی بالاتری را تولید می‌نمایند. برای اطمینان از ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده نمایید.

 

سفیدتر کردن پوست صورت با کرم برای افزایش تأثیر

بسیاری بر این باورند که هر چه پوست را با مقداری زیادی کرم ضد آفتاب بپوشانیم به طوریکه رنگ پوست سفید شود، بهتر توانسته است از پوست خود در مقابل اشعه‌های مضرر آفتاب محافظت کنند اما این کار اصلاً درست نیست. سفید شدن پوست شما به دو علت ایجاد شده است، یا کرم ضدآفتاب به اندازه کافی جذب پوست شما نشده یا اینکه کرم ضد آفتاب فیزیکی شما حاوی اکسید روی و تیتانیوم دی اکسید نیست.

همچنین باید مراقب باشید پوست خود را بیش از حد با ویتامین A درون کرم ضد آفتاب آغشته نکنید. ویتامین A  با هدف ممانعت از پیری زود رس در لوازم آرایشی از جمله کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌شوند اما با این وجود اگر بیش از اندازه از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید، این ترکیب ویتامینی می‌تواند زمینه‌ساز بروز سرطان پوست باشد.

باورهای اشتباه و نادرست در مورد استفاده از کرم‌ ضد آفتاب

باورهای غلط در مورد استفاده از کرم‌ ضد آفتاب

ضد آفتاب عامل ایجاد جوش و آکنه و بسته‌شدن منافذ پوست

شما احتمالاً به دفعات متعدد این جمله کلیشه‌ای را شنیده‌اید ضدافتاب منافذ پوست را می‌بندد و باعث بروز آکنه می‌شود. البته باید گفت تا حدی این جمله صحیح است اما طیف وسیعی از  کرم‌های ضدآفتاب در بازار مانند زینک اکساید میکرونیزه وجود دارند که آسیبی به پوست شما نمی‌زنند. به طور مثال، زینک اکساید میکرونیزه از آن دسته‌ای است که اگر به اندازه مناسب استفاده شود، نه تنها باعث بروز جوش و آکنه نمی‌شود بلکه شفافیت و درخشندگی مناسبی به پوست شما می بخشد و از سلامت آن محافظت می‌نماید.

باورهای اشتباه و نادرست در مورد استفاده از کرم‌ ضد آفتاب

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب تنها در روزهای ابری

بسیاری از متخصصین  سلامت و پزشکان زیبایی و پوست همواره تأکید داشته‌اند که هر روز از کرم ضد آفتاب مصرف کنید و حتی چندین بار در طول روز کرم خود را تمدید نمایید. اما بسیاری هنوز تصورشان بر این است که در زمان‌های خاص مانند روزهای ابری باید از کرم‌های ضد آفتاب مصرف کرد و در سایر روزهای سال از کرم‌های ضد آفتاب مصرف نمی‌کنند و بدون استفاده از هیچ محافظی در برابر اشعه‌های مضرر نور آفتاب قرار می‌گیرند که این کار عامل پیری زودرس و صدمه دیدن سلامت و زیبایی پوست آنها خواهد شد.

بنابراین نه تنها در روزهای ابری یا روزهای تابستان، بلکه در تمام روزهای سال که در معرض نور مستقیم آفتاب هستیم باید از پوشش حفاظتی کرم ضد آفتاب برای سلامت پوست و ممانعت از پیری زود رس و ابطلاء به بیماری‌های خطرناک مانند سرطان پوست، استفاده نماییم.

تحقیقات پزشکی اخیر که توسط موسسات معتبر علمی انجام شده است، نشان می‌دهد رانندگان وسایل نقلیه که از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمی‌کنند در سمت چپ صورت خود، دچار آسیب‌دیدگی‌های پوستی و در برخی موارد، سرطان پوست می‌شوند بنابراین توصیه‌ی اکید ما این هست که حتی اگر در معرض نور مستقیم نور خورشید هستید، همواره در طول روز از کرم‌ ضد آفتاب مناسب بر روی پوست خود استفاده نمایید.

باورهای اشتباه و نادرست در مورد استفاده از کرم‌ ضد آفتاب

شما باید ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ضد آفتاب مصرف کنید تا پوست فرصت کافی برای جذب مواد کرم را برای دستیابی به بهترین کارایی داشته باشد. بعلاوه هر کرم ضد افتاب بعد از هر دو ساعت کارایی خود را برای محافظت از پوست از دست می‌دهد بنابرراین می‌بایست هر دو ساعت یکبار به ویژه بعد از شنا، تعریق زیاد یا خشک کردن بدن با حوله، برای ممانعت از آفتاب سوختگی، ضد آفتاب خود را ترمیم کنید. به یاد داشته باشید نه تنها بزرگسالان حتی کودکان نیز در هر طیف سنی، مانند بزرگترها، می‌بایست از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند.

شاید جالب باشد که بدانید، حتی پوست سر شما نیز می‌تواند دچار آفتاب سوختگی شود بنابراین می‌توانید در خط رویش موها و فرق سر، یا جاهایی که موهای شما ضخامت کمتری داشته با رویش کمتری دارد، از کرم ضد آفتاب بیشتری استفاده نمایید.

ایستادگی در برابر تمام اشعه‌های نور آفتاب با کرم ضد آفتاب

بسیاری از افراد تصور می‌کنند کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند از عبور هر طول موجی از اشعه‌های مضرر آفتاب به پوست جلوگیری نمایند و از پوست در مقابل هر نوع آسیبی محافظت نمایند اما در واقعیت این طور نیست. کرم‌های ضد آفتاب فقط می‌توانند از آسیب برخی از اشعه‌های نورآفتاب جلوگیری نمایند، بنابراین اگر می‌خواهید از آسیب اشعه‌های مضرر نورآفتاب به طور کامل در امان باشید، علاوه بر مصرف کرم‌های ضد آفتاب مناسب، در معرض نور مستقیم آفتاب نباشید، در سایه باشید و از پوشش لباس مناسب استفاده نمایید. لباس مناسب می‌تواند تا ۲۷ درصد آسیب ناشی از آفتاب سوختگی را کاهش دهد.

به طور مثال، استفاده از کلاه بهترین پوشش برای محافظت از پوست سر در مقابل افتاب سوختگی است. استفاده از ساق دست، شلوار بلند و کلاه‌های نقاب‌دار نیز توصیه می‌شود. از عینک آفتابی مناسب نیز برای محافظت از چشم‌های خود در برابر اشعه‌های مضرر آفتاب محافظت کنید.

باورهای اشتباه و نادرست در مورد استفاده از کرم‌ ضد آفتاب

باورهای غلط در مورد استفاده از کرم‌های ضد آفتاب

 

بهترین کرم‌های ضد آفتاب طبیعی‌اند

بسیاری از افراد تصورشان بر این است که کرم‌های ضدآفتاب با متریال طبیعی بهترین راه‌کار محافظت از پوست در برابر آسیب‌ هستند. البته نباید انکار کرد که کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی به مراتب از نوع شیمیایی آنها بهترند اما در نظر داشته باشید که همیشه کرم‌های فیزیکی از کرم‌های شیمیایی بهتر نیستند. بلکه بر اساس جدیدترین دستاوردهای علمی، ۴۳ درصد از کرم‌های ضدآفتاب که طبیعی بوده و حتی حاوی اکسید روی و تیتانیوم دی اکسید هستند، باز هم برای پوست نامناسب هستند.

بنابراین شما می‌بایست با شناخت صحیح از نوع پوست خود، برای خود کرم ضد آفتاب صحیح را  انتخاب کنید.

 

مطالب مرتبط: 

۱- کدام نوع کرم ضد آفتاب را انتخاب کنم؟

۲- محافظت از پوست بدون استفاده از کرم ضد آفتاب

۳- کرم ضد آفتاب مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

۴- آیا خمیر دندان زغالی باعث سفیدی دندان می‌شود؟

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :