محمد رضا اهوارکی در
0

۱۰ اشتباه رایج در ارتباط با نگهداری جواهرات

۱۰ اشتباه رایج در ارتباط با نگهداری جواهرات

در جعبه ی جواهرات شما حتما بعضی چیزهای زیبا و گرانبها پیدا می شود، اما آیا واقعا می دانید که چطور از این جواهرات مراقبت کنید؟ در این مقاله با کارشناسان چی بپوشم همراه باشید تا با نحوه ی صحیح مراقبت از جواهرات و اشتباهات رایج در این زمینه آشنا شوید.

۱- اگر جواهر زیبایی خریدید به هیچ وجه آن را پس ندهید

جنیفر گاندیا جواهر فروش معروف نیویورکی می گوید : “اگر ماشین بسیار زیبایی در خیابان می بینید که نظر شما را جلب می کند حتما به خاطر این است که صاحبش آن را از ابتدا تمیز نگاه داشته است. و به دلیل این که کسی سال ها ماشین خود را برای سرویس نمی برد، شما هم نباید جواهرات خود را سال ها بدون سرویس کردن نزد خود نگاه دارید، هر چند وقت برای تمیز کاری آن را نزد جواهر فروشی ها ببرید، اکثر آن ها این کار را رایگان انجام می دهند.”

الیزابت دالی جواهر شناس و صاحب جواهر فروشی معروفی در نیویورک می گوید : ” در طول تمیزکاری حرفه ای ما لکه های روی سنگ ها را برمی داریم و عملا جواهر شما مانند روز اول نو و جدید می شود. همچنین با این کار شانس این را دارید که در صورت آسیب دیدن جواهرتان از قبل از آن مطلع شوید. مثلا اکثر مردم متوجه این نمی شوند که حلقه هایشان شل گشاد تر شده اند و ما آن ها را تنگ تر می کنیم که از از دست رفتن سنگ آن ها جلوگیری شود”

پیشنهاد می شود هر ۶ ماه تا نهایتا یک سال جواهرات خود را برای چک کردن نزد جواهر فروش ببرید. باب مولر جواهر شناس معروف می گوید : “برخی قسمت ها بعد از چند سال نیاز به بررسی دقیق تر دارند، چک کردن ها عمیق تر هر ۵ الی ۷ سال توصیه می شود. مثلا درز بند ها شکسته می شوند که در ساعت ها به میزان ضد آب بودنشان بستگی دارد”

10 اشتباه رایج در ارتباط با نگهداری جواهرات

۲- جواهراتتان را خودتان تمیز نکنید!

متاسفانه شما هرچقدر هم که در زمینه ی تمیزکاری حرفه ای باشید هیچگاه نمی توانید جواهرات را در خانه تمیز کنید. دویل می گوید: ” اولین اشتباهی که ما می بینیم تمیز نکردن جواهرات در مدت زمان های کم است. حلقه ها کاملا با کرم هایی که خانم ها به دست می زنند و همچنین کثیفی زیر درزبند ها بسته می شود. این اشتباه صدمه ی شدیدی به قسمت سنگ حلقه می زند.”

گاندیا می گوید: ” لباس های میکروفیبر برای پاک کردن هرگونه کثیفی از روی سنگ جواهر مناسب است. تمیز کننده های جواهرات زیادی هم وجود دارد که می توانید بخرید ولی ما به مردم پیشنهاد می کنیم که مقداری مایع ظرفشویی با آب ولرم هم جوابگوی کار است. از مسواک نرم هم برای براق کردن می توان استفاده کرد.

۳- استفاده از روش های تمیز کردن پر خطر

مولر می گوید : ” مایع ظرفشویی قویترین چیزی است که می توان از آن استفاده کرد. الکل صنعتی هم برای تمیز کردن الماس ها مناسب است، ولی از آن برای سنگ های نرم تر مانند مروارید، عین الهر و زمرد استفاده نکنید.” فیروزه و مرجان هم سنگ های دیگری هستند که در مقابل الکل زیاد دوام نمی آورند. آب لیمو و اسید های دیگر هم می تواند به این سنگ ها اسیب بزند.

دویل می گوید : ” برخی مردم برای این کار خمیر دندان استفاده می کنند. با اینکه نقره را تمیز می کند ولی شدیدا به سنگ ها اسیب می زند. این کار آهن را در طول زمان خراب می کند و خط و خش های ریز روی آن به جای می گذارد.

مولر می گوید : ” خمیر دندان افتضاح است. مانند چسب زیر سنگ ها سفت می شود و به سختی پاک می شود.

10 اشتباه رایج در ارتباط با نگهداری جواهرات

۴- با جواهراتتان به حمام نروید.

جواهرات در استخر و یا حین دوش گرفتن به راحتی غسل داده می شوند ولی این کار به عنوان یک عادت مضر است. گاندیا می گوید : ” تاثیر آب با شدت و مواد شوینده را به سختی می شود از بین برد. دوش گرفتن برای جواهراتی که هرروز از آن ها استفاده می کنید هم مناسب نیست، زیرا که بخار می تواند چسب هایی که تکه های جواهرات را نگاه داشته باز کند.”

دویل می گوید : ” پوشیدن یک دستبند آهنی عروسی در حین دوش گرفتن مشکلی ندارد ولی بهتر است که همیشه قبل از حمام آن ها را باز کنیم، شامپو و شوینده های دیگر زیر قسمت مونتاژ شده گیر می کند و ممکن است مواد شیمیایی آن به بدن هم آسیب بزند. “

۵- هیچ وقت مروارید را آخر نپوشید

سنگ های نرم مانند مروارید از استثناعات قوانین عمومی جواهرات هستند. گاندیا می گوید : ” این ها جواهرات نازکی هستند، همیشه آخر پوشیده می شوند ( منظور بعد از آرایش کردن و اسپری مو و .. است ). مروارید درخشندگی خاصی دارد که ممکن است به راحتی توسط مواد شیمیایی آسیب ببیند. همچنین شما نباید مروارید را در فضایی تنگ مانند زیپ کیف های تنگ نگاه دارید، آن ها باید نفس بکشند. “

رگه های مروارید نیاز به مراقبت بیشتری دارند. مولر می گوید :” رشته ها در طول زمان باز می شوند و اگر شما قادر باشید که مروارید را در در جهت رگه هایش در انگشتانتان حرکت دهید خوب است در غیر اینصورت کرم ها می توانند بین سنگ ها جمع شده و موجب شکستن آن ها شوند. مروارید ها خیلی حساسند. “

10 اشتباه رایج در ارتباط با نگهداری جواهرات

۶ – شما خودتان را قبل از خرید آموزش نداده اید.

مروارید ها تنها جواهراتی نیستند که مراقبت ویژه نیاز دارند. سنگ هایی مثل زبر جد، عین الهر، و فیروزه هم این مراقبت ها را می خواهند. گاندیا می گوید : ” اگر جواهری خریدید از آن مراقبت کنید، شاید متوجه شدید که برای پوشیدن آن ساخته نشده اید “

۷- قبل ازبستن گردنبند در محل نگهداری آن ، آن را کامل قفل نمی کنید.

گاندیا می گوید : ” مردم همیشه با گردنبند های آویزان مشکل دارند، و راه بسیار آسانی برای رهایی وجود دارد. اولین چیز قفل کردن کامل آن قبل از آویزان کردن آن در یک درخت گرنبند یا محل نگهداری آن است. و اگر شما آویز خاصی ندارید آن را روی یک میز آویزان کنید و با دو پین آن را به صورت آویزان دراورید. سعی نکنید این کار را با نگه داشتن گردنبند در هوا انجام دهید. جاذبه گره ها را به پایین می کشد.”

10 اشتباه رایج در ارتباط با نگهداری جواهرات

۸- از پوشیدن حلقه هایی که سایز انگشت شما نیستند بپرهیزید

دویل می گوید : ” اگر این کار را بکنید به مرور زمان حلقه شکل کلیش را از دست می دهد و به مرور زمان می شکند. بدتر از آن استفاده از اندازه کننده های حلقه های آهنی است. قسمت های آهنی آن ها که برای اندازه کردن حلقه به دور آن بسته می شوند جز انداختن خط و خش روی آن هیچ کاری انجام نمی دهند. حتی بستن نخ به دور حلقه از این کار بهتر است. ولی پیشنهاد ما خریدن حلقه های اندازه است. “

10 اشتباه رایج در ارتباط با نگهداری جواهرات

۹- شما جواهرتان را بیمه نمی کنید

مولر می گوید : ” بیمه ی جواهرات گران ترین بیمه است که تقریبا هیچ وقت مورد استفاده قرار نمی گیرد ولی آخرین برگه ای است که به آن نیاز پیدا می کنید. سعی کنید جواهراتتان را بیمه کنید و متوجه خواهید شد که این کار بسیار مفید خواهد بود. مبلغ آن زیاد نیست ولی حتما نیاز به بیمه کردن چیزی ارزشمند مخصوصا در ارتباط با جواهرات خواهید داشت.”

10 اشتباه رایج در ارتباط با نگهداری جواهرات

۱۰- فرض می کنید که نمی توانید جواهراتتان را به جواهرفروشی ای ببرید که از آن جا خریده نشده است.

گاندیا می گوید : ” اغلب مردم فکر می کنند که اگر جواهرم را از این جواهر فروشی نخریده باشم آن را برایم تعمیر نمی کند. این زیاد درست نیست مخصوصا در زمانه ای که اکثر خرید ها آنلاین است. به علاوه اینکه اکثر نگهداری از جواهرات مثل شل کردن و جایگزین کردن زنجیر بسیار ارزان تر از آنست که فکرش را بکنید.

جواهرات همیشه یاد و خاطره ی افراد را به برای ما زنده می کند و اگر شما به آن اهمیت دهید این یاد را برای مدت طولانی خواهید داشت. هیچ چیز ناراحت کننده تر از جواهرات نپوشیده نخواهد بود…

مطالب مرتبط:

۱- طول زنجیر گردنبند باید چقدر باشد

۲- حلقه ی نامزدی باید از چه جنسی باشد

۳- جواهراتی که روی بدن شما رشد می کنند

۴- ۵ طرح معروف از کلکسیون جواهرات بولگاری

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :