راهنمای تشخیص انواع الیاف و پارچه

داشتن آگاهی از جنس پارچه‌ها و خصوصیات هر یک، نحوه اتو زدن آن‌ها و طریقه صحیح دوخت هر پارچه برای کسانی که قصد دوخت و یا خرید پارچه و همچنین کسانی که قصد یادگیری خیاطی را دارند، بسیار مهم و ضروری است. چی بپوشم در ادامه این مقاله شما را با تشخیص انواع الیاف و پارچه و روش نگهداری از آن آشنا می‌کند.

ad banner

جنس پارچه و نخ

امروزه پارچه‌های موجود در بازار از تنوع بالایی برخوردار هستند و گاهی برای خرید یک پارچه در انتخاب جنس آن دچار مشکل می‌شویم. در این قسمت شما را با انواع الیاف و نخ‌های به کار رفته در پارچه آشنا می‌کنیم. الیاف استفاده شده در پارچه به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند.

الیاف طبیعی: الیافی مانند پنبه و پشم و ابریشم

مصنوعی: الیاف مصنوعی مانند ریون ، نایلون و پلی استر

سلولوزی: الیاف سلولوزی مانند پارچه تهیه شده از ساقه برنج

در ادامه به بررسی هر یک از الیاف استفاده شده در انواع پارچه می‌پردازیم.

الیاف طبیعی

پارچه‌های الیاف طبیعی، پارچه‌هایی هستند که انسان آنها را از طبیعت به دست می‌آورد. به طور مثال انسان‌ها با استفاده از پوست حیوانات، پیله‌ی کرم ابریشم و دانه‌های گیاهان پارچه‌هایی مثل پنبه، کتان، پشم و ابریشم را می‌سازند. پارچه‌های بافته شده از این نوع الیاف، نرم و بادوام و بدون حساسیت هستند و به راحتی هوا در آن‌ها جریان پیدا می‌کند. الیاف طبیعی بهترین انتخاب برای هر کسی است. این پارچه‌ها معمولا در اثر نور خورشید تغییر رنگ نمی‌دهند. از ویژگی‌های دیگر این نوع پارچه می‌توان به رنگپذیری بالا، چروک پذیری بالا، آب رفت بالا اشاره کرد که در هنگام خرید باید به این نکات توجه کرد.

در صنعت نساجی و پوشاک، برای افزایش کیفیت پارچه‌های طبیعی، از روشی به نام مرسریزه به منظور افزایش درخشندگی، نرمی، زیبایی، ثبات دائمی، اتوپذیری  این الیاف انجام می‌گیرد. از این روش برای مقاوم کردن پارچه در برابر آتش، آب و حشراتی نظیر بید هم استفاده می‌کنند.

 

راهنمای تشخیص انواع الیاف پارچه

الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی دسته بزرگی از پلیمرها هستند که تولید آنها از اواخر قرن نوزدهم آغاز گردید. قبل از آن از الیاف طبیعی مثل پنبه و پشم استفاده می‌شد. از آشناترین این الیاف می‌توان به پلی استر، پلی آمید و نایلون اشاره کرد. الیاف مصنوعی به دو دسته اصلی اسپان و فیلامنت تقسیم می‌شوند. اسپان به نخ‌های متشکل از لیف‌های قطعه قطعه و فیلامنت از الیاف یکسره تشکیل می‌شود. به عنوان مثال نخ‌های ابریشم یا لاکرا فیلامنت هستند. معمولا فیلامنت‌ها در تولیدات خاصی مثل لباس ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های الیاف مصنوعی می‌توان به رنگ‌پذیری پایین، پرز زیاد، نفوذ کم هوا در پارچه، استحکام بالا، نسبت زیاد طول به قطر، مقاومت در برابر نور و حلال، قابلیت ریسندگی و خاصیت الکتریسیته آن اشاره کرد.

راهنمای تشخیص انواع الیاف پارچه

الیاف سلولوزی یا ویسکوز

ویسکوزها الیافی دارای پایه‌ طبیعی مثل پنبه هستند که ماهیت گیاهی دارند. تفاوتی که الیاف ویسکوز با الیاف کاملا طبیعی دارند، شیوه ی تولید این الیاف می باشد. ماده اولیه اولیه الیاف ویسکوز طبیعی است، اما به صورت الیاف طبیعی از محصولات زراعی تولید نمی‌شود، بلکه این الیاف از خمیر سلولوز به دست می‌آید. این پارچه‌ها رطوبت را به خوبی جذب می‌کنند و انتقال هوا نیز به راحتی در آن انجام می‌شود. این پارچه در مقابل چروک شدگی هم بسیار مقاوم است. این الیاف به دلیل استحکام پایینی که دارند به تنهایی در تولید پارچه به کار نمی‌رود و معمولا همراه الیاف و نخ‌های دیگر، در صنعت نساجی به کار می‌رود. به دلیل قیمت مناسب‌، این الیاف مورد علاقه بسیاری از تولید کنندگان پارچه قرار گرفته است.

راهنمای تشخیص انواع الیاف پارچه

مطالب مرتبط:

۱- کدام پارچه ها دوستدار طبیعتند؟

۲- فرآیند تولید پارچه چگونه است؟

۳- کدام جنس پارچه را انتخاب کنم؟

نرگس حسین زاده
نویسنده: نرگس حسین زاده


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :