راحت ترین راه لاغری چیست؟

معمولا هنگامی که رژیم‌های لاغری می‎گیریم دوست داریم که هر چه سریعتر وزنمان کم شود و به تناسب اندام ایده ال برسیم. روزگار بر مدار لاغرها می‌چرخد. اگر کمی بیش از حد مجاز وزن داشته باشید نه لباس خوبی خواهید یافت و نه حس و حال خوبی خواهید داشت. رژیم لاغری سریع و موثر را می‌توان از افرادی را که در این زمینه تجربه داشته‌اند و به واسطه رعایت یکسری نکات خاص به این موفقیت دست یافته اند جویا شد. در ادامه به «راحت ترین راه لاغری چیست؟» اشاره خواهیم کرد.

راحت ترین راه لاغری

شاید علت چاقی شما سرعت غذا خوردن شماست

همه ما این کار را انجام می‌دهیم؛ سر کار در حالی که حجم انبوهی کار پیش روی ماست، غذا هم می‌خوریم یا در خانه، در حال تماشای تلویزیون یا انجام کارهای خانه تند تند بشقاب غذای مان را تمام می‌کنیم. حتی گاهی پیش آمده که در حین رانندگی خیلی سریع یک ساندویچ  را تمام کرده‌ایم اما اگر از این عادت‌ها دارید دست نگه دارید، به نفع شماست که این عادت خودتان را کنار بگذارید.

سرعتی‌ها چاق می‌شوند

احتمالا برای شما هم پیش آمده زمانی که سریع غذا خورده اید دچار دل درد یا مشکلات گوارشی شده‌اید. اما یک دلیل دیگر هم برای کنار گذاشتن عادت “تند غذا خوردن” وجود دارد؛ مطالعات جدید نشان داده، افرادی که سریع غذا می‌خورند نسبت به افرادی که با سرعت معمولی غذا می‌خورند هم BMI بیشتری پیدا می‌کنند و هم دور کمر آنها سریعا افزایش پیدا می‌کند. یعنی در یک کلام این گروه هم اضافه وزن پیدا می کنند و هم تناسب اندام خود را از دست می‌دهند. در مطالعاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده است، 2500 زن مورد بررسی قرار گرفتند، سرعت غذا خوردن آنها به گروه‌های “بسیار آهسته” ، “آهسته”، “متوسط”، ” نسبتا سریع” و ” بسیار سریع” تقسیم شد و در نهایت از یک سال مشخص شد که به رغم داشتن رژیم غذایی یکسان، زنانی که بسیار سریع غذا می‌خوردند، 7/2 درصد BMI بیشتری نسبت به افرادی که با سرعت آهسته یا بسیار آهسته غذا می‌خوردند پیدا کردند.

در افرادی که سرعت غذا خوردن خود را به طور مشخص کاهش داده‌اند میل به غذا خوردن کاهش یافته و حجم غذای معمول آنها هم 10 درصد نسبت به گذشته کم می‌شود.

یک ساعت کنار بشقاب خود قرار دهید

دکتر استفانی مه یزر، متخصص تغذیه بالینی در مرکز تحقیقاتی دانا فاربر در بوستون آمریکا که یکی از پزشکان مشاور در تحقیقات دانشگاه هاروارد بوده است، می‌گوید: “به طور متوسط، در یک انسان حدود 20 دقیقه پس از شروع غذا خوردن پیام سیری در مغز شکل می‌گیرد اما مشکل بسیاری از انسان‌ها این است که با سرعت غذا می‌خورند، در واقع قبل از اینکه احساس سیری در آنها شکل بگیرد و مغز پیام سیر شدن را صادر کند، بیشتر از حد مورد نیاز بدن خود غذا می‌خورند. اگر سرعت غذا خوردن خود را بسیار آهسته کنید ناگهان متوجه می‌شوید که با کمتر غذا خوردن هم سیر می‌شوید.” توصیه ما این است، برای آنکه با سرعت غذا نخورید یک ساعت بشقاب خود بگذارید و دائما به آن نگاه کنید.

راحت ترین راه لاغری

آهسته‌ها زودتر سیر می‌شوند

در مطالعات دیگری که توسط مرکز تحقیقات ملی تغذیه آمریکا و دانشگاه ویرجینیا انجام شد، 30 دانشجوی داوطلب تحت بررسی قرار گرفتند. کالری غذای این گروه کاملا دقیق بررسی می‌شد و سپس به وسیله دستگاه‌های مخصوص، میزان کالری جذب شده آنها ثبت می‌شد و در نهایت مشخص می‌شد که در این گروه اگر سرعت غذا خوردن کاهش یابد در هر وعده غذایی 70 کالری کمتر جذب بدن می‌شود. جالب اینکه احساس سیری در زمانی که آهسته غذا بخورید، حجم کمتری از غذا ایجاد خواهد شد.

40 بار بجوید

هر لقمه را 40 بار بجوید. نتایج مطالعات اخیر نشان داده، افرادی که هر لقمه غذا را 40 بار می جوند به نسبت کسانی که هر لقمه غذا را 16 بار می‌جوند 12 درصد کمتر کالری جذب می‌کنند. شاید از نظر شما مشکل باشد که هر لقمه غذا را 40 بار بجوید اما اگر هم این کار را نمی‌کنید، حداقل تعداد جویدن لقمه‌های غذایتان را بیشتر کنید. یادتان باشد که یک قاشق غذا را باید حداقل 15 بار بجوید این در حالی است که بسیاری از افراد با 7 یا 8 بار جویدن یک لقمه غذا آن را می‌بلعند.

وسط غذا هم حرف بزنید و هم آب بخورید

برخی پزشکان می‌گویند، نوشیدن آب در بین غذا صحیح نیست اما برخی از متخصصان تغذیه می‌گویند، خوب است که شما وسط لقمه‌های غذایتان فاصله بگذارید و مثلا جرعه‌ای آب بنوشید یا حتی با سایر افرادی که سر سفره هستند صحبت کنید. البته در زمان خوردن و جویدن نباید صحبت کنید اما در فاصله بین لقمه‌ها می‌توانید صحبت کنید و به این صورت کاری کنید که اضافه وزن پیدا نکنید. الیزا اپل، پروفسور و متخصص روانشناسی تغذیه و اختلالات تغذیه‌ای در دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: ” هر کاری که در بین لقمه هایتان انجام دهید و باعث شود زمان بیشتری را به غذا خوردن اختصاص دهید، می‌تواند موجب جلوگیری از افزایش وزن شما شود. زیرا اینگونه هم آرامتر غذا می‌خورید و هم زودتر احساس سیری پیدا می‌کنید.” اما بازهم این نکته را یادتان باشد که صحبت کردن و آب خوردن را به فاصله بین لقمه ها موکول کنید، نه این که در حال جویدن و خوردن غذا صحبت کنید و آب بنوشید.

مطالب مرتبط:

1- ۵ تمرین جدی برای لاغری

2- ارتباط صبحانه خوردن و لاغری چیست؟

3- آیا از راه های درمان لاغری به صورت اصولی و اساسی خبر دارید؟

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شما

negariii در تاریخ 21 اکتبر 2015

وایییییییییییییییییی عالی بود خیلی ساده و جالب مررررسیارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :