chadmin در
0

تنها يك عامل باعث كاهش وزنتان مي‌شود

تنها يك عامل باعث كاهش وزنتان مي‌شود

صبح كه از خواب بيدار مي‌شويد، دو ليوان آب با يك قرص چربي ‌سوز، براي نهار يك كف دست نان و يك واحد گوشت و سبزيجات آ‌ب‌پز، مقداري ران مرغ آب‌پز شده با كدو و هويج آب‌پز و البته بدون نمك هم براي وعده شام به همراه 15 ليوان آب در طول روز … اين يكي از برنامه‌هاي رژيم غذايي لاغري است كه خانم‌ها و آقايان براي راحت شدن از چربي‌هاي اضافه بدن به آن پناه مي‌برند. نسخه‌هاي همه‌گير و عمومي كه براي يك گروه از دوستان و فاميل تجويز مي‌شوند، آگهي‌هاي تبليغاتي لاغري در مدت يك ماه يا حتي كمتر، آب درماني، گياه‌خواري، كم‌خوري و گاه قطع بعضي از گروه غذايي و… نسخه‌هايي از رژيم لاغري هستند كه اين روزها بازار داغي دارند. كمك گرفتن از قرص‌هاي بي‌نام و نشان و البته خطرساز و توصيه‌هاي دوستاني كه با برخي رژيم‌هاي سخت به نتيجه رسيدند را هم به اين نسخه‌ها اضافه كنيد. امروز تیم چی بپوشم در نظر دارد با ارائه مطلبی تحت عنوان “تنها يك عامل باعث كاهش وزنتان مي‌شود” به این امر بیشتر بپردازد با ما همراه باشید.

تنها يك عامل باعث كاهش وزنتان مي‌شود

با وجود تمام اين نسخه‌ها و توصيه‌ها، هنوز هم آمار افزايش وزن و عدم تناسب اندام در شهرهاي ماشيني و بزرگ در حال افزايش است و داوطلبان لاغري همچنان در عجب از اين كه چرا با تمام اين مرارت‌ها و گرسنگي‌ها گرمي لاغر نمي‌شوند. شايد شما هم تاكنون در مورد آنچه باعث چاقي يا لاغري در اختيار و گزارش‌هاي رسانه‌ها و جمع‌هاي دوستانه عنوان مي‌شود، مطالبي را تيتر‌وار شنيده باشيد كه استفاده از آنها تأثيري در روند كاهش وزن نداشته‌اند.تنها يك عامل باعث كاهش وزنتان مي‌شود می پرسید چگونه؟ در اين گزارش به سراغ يكي از متخصصان رژيم لاغري رفته‌ايم و ناگفته‌هاي رژيم‌هاي لاغري را جويا شديم. دكتر فاطمه علي‌محمدي يكي از پزشكان جوان اما باتجربه در حوزه رژيم است كه اطلاعات شگفت‌انگيزي را در اين گزارش در اختيار داوطلبان رژيم غذايي لاغري يا چاقي قرار داده است.

چگونه غذا بخوريم؟

* خانم دكتر، ابتدا رژيم را به طور كلي تعريف كنيد و بگوييد رژيم شامل چه رفتارهاي غذايي مي‌شود؟

ببينيد، به طور كلي رژيم يعني خوردن. هر آنچه از صبح تا شب يك فرد به عنوان تغذيه مصرف مي‌كند، در يك گروه رژيم قرار مي‌گيرد. آنچه يك رژيم را مي‌سازد، آگاهي از مقدار كالري‌ها و انرژي‌هايي است كه يك فرد براي هر روز نياز دارد. افراد بايد بدانند براي حفظ سلامتي و كسب انرژي چه چيزهايي را به چه مقدار بخورند. از آنجايي كه مهم‌ترين اصل در زندگي سلامتي است،هر فرد بايد براي رسيدن به اين هدف سبك و شيوه‌اي را پيدا كند. يكي از شيوه‌ها سبك تغذيه است. كم خوردن، پرخوري و بد غذا خوردن عادت‌هاي غلط تغذيه است كه علاوه بر اضافه وزن، باعث بروز بيماري‌هاي مختلف و خطرناك جسمي مي‌شود. به همين خاطر افراد بايد بدانند كه براساس فعاليت‌هاي روزانه و نوع زندگي خود چگونه غذا بخورند.

عاملي كه باعث كاهش وزن مي‌شود:

* بعضي از مردم فكر مي‌كنند اگر رژيم بگيرند، بايد گرسنگي زيادي را تحمل كنند. آيا اين تفكر درستي است؟

متأسفانه بعضي رژيم‌ها و بعضي افراد اين ترس را در مردم ايجاد كرده‌اند. رژيم‌هاي متفاوتي وجود دارد كه تشخيص آن به نظر متخصص بستگي دارد و اين كه نياز روزانه فرد را تشخيص بدهد. اين در حالي است كه مطمئن‌ترين رژيم، رژيمي است كه كل هرم را دربر بگيرد. همچنين بايد سه اصل در رژيم غذايي رعايت شود، تنوع، تناسب و تعادل. اگر اين سه عنصر توامان با شرايط فيزيكي و فعاليت فرد در نظر گرفته شود يك رژيم نامحدود مي‌توان ارائه كرد. در اينگونه رژيم‌ها وعده‌هاي غذايي بايد به 6 تا 8 وعده تقسيم شود، به اين صورت سطح انسولين و قند خون ثابت نگه داشته مي‌شود و فرد احساس گرسنگي و ضعف نمي‌كند.

* آيا رژيم‌ها در آينده اثرات مخربي در بدن ايجاد مي‌كنند؟

گاهي رژيم‌هاي غيراصولي اثرات مخربي را در طول زمان بر بدن دارند. وقتي پروتئين كافي به بدن نرسد با توجه به صنعتي شدن و روزمرگي فعاليت‌هاي روزانه عضلات اصلي بدن مثل قلب ضعيف مي‌شوند و طي زمان متمادي بعد از چند سال در عملكرد اين اندام‌ها اختلال به وجود مي‌آيد. بعضي رژيم‌ها اشتباه است. مثلا يك نفر از افراد خانواده رژيم مي‌گيرند و بقيه از رژيم او پيروي مي‌كنند. اين در حالي است كه رژيم‌ها بايد براساس شيوه و سفره خانواده برنامه‌ريزي شده و همه گروه‌هاي غذايي در آن گنجانده شود. 

تنها يك عامل باعث كاهش وزنتان مي‌شود

عادات اشتباه غذايي

* برنج يكي از غذاهاي اصلي ما ايراني‌هاست. بعضي‌ها معتقدند بدون برنج سير نمي‌شوند. به نظر علم پزشكي اين تفكر چقدر مي‌تواند واقعي باشد؟

دوست ندارم، نمي‌خورم، اگر اين را نخورم مي‌ميرم، اگر شيريني نخورم فشارم مي‌افتد و گفته‌هايي از اين قبيل بر اساس عادات اشتباه غذايي است. در رژيم اراده خواستن و تغيير رفتار خيلي اهميت دارد. خودباوري و ذهنيت مثبت و پيگيري هدف در رژيم نقش مهمي دارد. بسياري از افرادي كه نياز به رژيم دارند، مي‌گويند از فردا شروع مي‌كنيم، اما هيچگاه اين اراده را پيدا نمي‌كنند. در نهايت تصميم‌هاي سريع‌الوصول مي‌گيرند. در صورتي كه رژيم بايد آهسته و پيوسته باشد. از سويي غذاي ايراني، غذاي كاملي است. به طور مثال قورمه‌سبزي حبوبات، سبزي، گوشت و آب دارد. تنها در صورتي كه سبزي آن كمتر سرخ شود، به عنوان يك غذاي غني محسوب مي‌شود اما اين موضوع هم ريشه فرهنگي دارد و بايد تغيير كند. بنابراين نقش مشاوران رژيم اين است كه سهم افراد را از غذاها مشخص كنند.

* علت اين فست‌فود وياغذاهاي آماده در دايره قرمز ممنوعيت قرار دارد، چيست؟

به خاطر اينكه مواد غذاهاي آماده در روغن چندبار مصرف شده سرخ مي‌شوند. سوسيس و كالباس و مخلفات ساندويچ‌ها حاوي موادنگهدارنده هستند كه از عوامل سرطان‌زا و عوامل خطرساز به شمار مي‌روند. همچنين از نظر كالري بسيار در سطح بالايي بوده و باعث افزايش چربي‌هاي اشباع مي‌شوند. اين در حالي است كه اغلب در وعده‌هاي پاياني روز هم مصرف مي‌شوند.

* خانم دكتر، آيا هيچگونه چاقي غيرقابل درماني وجود دارد و هر دوره رژيم چقدر زمان مي‌برد؟

چاقي همانطور كه به مرور زمان به دست آمده؟ مي‌تواند با صبر وممارست از بين برود. همچنين كاهش وزن به فاكتورهاي مختلفي بستگي دارد كه رقم ثابتي براي آن نمي‌توان تعيين كرد. به طول مثل فردي كه تا به حال رژيم نگرفته و مثلا 10 كيلو اضافه وزن دارد، مي‌تواند در هفته نيم يا يك كيلو كاهش وزن داشته باشد و به اين صورت در مدت 4 ماه 8 كيلو وزن كم كند.

مطلب مرتبط: چرا وزن من پایین نمی آید؟

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :