چطور کاپشن و پالتو زمستانی بخریم

فصل سرد در راه است و باید به سراغ دوستان عزیز زمستانی خودمان یعنی پالتو و کاپشن برویم. آن‌ها را از کمد لباس بیرون بیاوریم و دوباره به تن کنیم؛ اما اگر قصد خرید یک کاپشن جدید یا پالتو نو مردانه دارید، بهتر است امروز همراه چی بپوشم باشید. قصد داریم در ادامه شما را با نکات ساده اما کاربردی در مورد انتخاب کاپشن و پالتو زمستانی آشنا کنیم تا زمستانی گرم و شیک داشته باشید.

 

انتخاب کاپشن و پالتو در فصل سرما

کاپشن و پالتو برای فصل سرد سال ضروری و لازم است و نمی‌توانید آن را از کمد لباس‌هایتان جدا کنید. مخصوصاً اگر در قسمت‌های سردسیر کشور زندگی می‌کنید شما بیش از دیگران به آن نیاز دارید. کاپشن مورد نظر ما علاوه بر اینکه شما را گرم نگه می‌دارد، نگاه دیگران را هم شکار می‌کند. برای انتخاب کاپشن و پالتو قبل از هر چیز باید به جنس پارچه آن دقت کنید. پالتویی می‌تواند شما را از شر سرما و باد حفظ کند که دارای پارچه ضد آب باشد. همچنین پالتو یا کاپشن می‌بایست سبک وزن باشد. کاپشنی که سنگین باشد به سختی قابل شستشو است و شما را در هنگام پوشیدن اذیت خواهد کرد. اگر می‌خواهید کاپشن یا پالتو امکانات خاصی به مانند کلاه هودی یا خز داشته باشد، باید در هنگام خرید کردن آن‌ها را لیست و یک به یک چک کنید.

انتخاب کاپشن و پالتو در فصل سرما

علاوه بر موارد گفته شده، برای خوش پوش بودن در فصل زمستان، می‌بایست بر اساس استایلی که سایر لباس‌هایتان دارد، کاپشن یا پالتو زمستانی را انتخاب کنید، پس آشنا شدن با انواع پالتوها و کاپشن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. برای پاسخ به سؤال پالتو و کاپشن چی بپوشیم و چی بخریم همراه ما باشید.

 

نکات انتخاب جنس پارچه کاپشن و پالتو

بر اساس استایلی که دوست دارید، کاپشن و پالتو در انواع و اقسام گوناگون دوخته می‌شود. بیشترین نوع پارچه و جنس بیرونی کاپشن و پالتو عبارت است از:

  • پالتو چرمی که شیک و تحسین‌ برانگیز است. اگر بیشتر لباس‌های چرمی می‌پوشید، یک پالتو چرمی می‌تواند گزینه خوبی باشد.
  • پالتو پشمی گزینه دیگر است. کت پشم در انواع استایل، رنگ و دوخت در بازار وجود دارد. اگر دوست دارید پالتو پشمی بخرید، به رنگ آن دقت کنید تا خاص باشد.
  • پالتو کتان، شباهت زیادی به پشمی دارد اما در برابر رطوبت و خیس شدن مقامت بیشتری نیست به آن از خود نشان می‌دهد. گرمای پالتوی پشمی بیشتر از کتان است.
  • پالتو یا کاپشن خز آخرین گزینه است که مسلماً قیمتی به مراتب بالاتر از موارد قبل دارد.

 

مطمئن شوید کاپشن لایه بیرونی ضد آب دارد

در طول فصل سرما مخصوصاً زمستان نیاز به پالتویی دارید که ضد آب باشد. مسلماً نمی‌خواهید که بعد از زمستان پالتو و کاپشن گران‌قیمت خودتان را نابود شده به دست برف و باران ببینید. مهم‌ترین لایه‌ای که باید ضد آب باشد، لایه بیرونی کاپشن است. برای این کار:

۱- برچسب‌های داخل کاپشن که حاوی مشخصات دوخت و پارچه است را چک کنید. ضد آب بودن با چند لایه پارچه حاصل می‌شود پس اگر تعداد لایه‌های یک کاپشن از دیگری بیشتر بود، آنی که دارای لایه بیشتر است را انتخاب کنید.

۲- لایه‌هایی که روی اورکت‌های بارانی مشاهده می‌کنید برای ضد آب بودن لایه خارجی کاپشن و پالتو مناسب هستند.

۳- مطمئن شوید که پالتو و کاپشن ایزوله شده باشند. به جز جنس پشمی و چرمی، ایزوله بودن سایر انواع این البسه در شرایطی که آب و هوای محل زندگی شما بسیار سرد باشد، اهمیت زیادی دارد.

مطمئن شوید کاپشن لایه بیرونی ضد آب دارد

 

لایه‌ایزوله کننده مناسب انتخاب کنید

در بازار شما با سه نوع مختلف از ایزوله کننده‌های گرما در کت و کاپشن‌های زمستانی مواجه هستید، ایزوله کننده طبیعی، ایزوله کننده مصنوعی و پارچه پشم مصنوعی. انتخاب لایه‌ایزوله کننده مناسب شما را از شر سرما حفظ می‌کند؛ اما این لایه‌ها چه ویژگی‌هایی دارند و برای چه مواردی مناسب هستند:

۱- ایزوله کننده طبیعی نوع کلاسیک این لایه‌ها است و برای حفظ شما از سرمای بیرون و عدم خروج گرمای داخلی به خوبی کاربرد دارد. مشکل عمده‌ای که این لایه‌ها دارند، عدم کارایی کافی به هنگام خیس شدن است. اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که بارش زیادی در آن اتفاق می‌افتد، مسلماً ایزوله کننده طبیعی گزینه خوبی برای شما نیست. همچنین ایزوله طبیعی شستن آن نیز سخت است. هرچند جابجایی راحتی دارد.

لایه‌ایزوله کننده مناسب انتخاب کنید

۲- ایزوله کننده مصنوعی در مقابل رطوبت مقاومت خوبی دارد و می‌تواند در شرایط آب و هوایی مرطوب هم پاسخگو نیاز شما باشد اما نکته منفی در آن‌ها، ماندگاری کم، تغییر شکل سریع‌تر نسبت به دیگر ایزوله کننده‌ها و سختی حمل و بسته‌بندی آن‌ها است. برخلاف ایزوله کننده طبیعی این جنس به راحتی شسته می‌شود.

۳- لایه پشم مصنوعی، نوع دیگر ایزوله کننده کاپشن و پالتو زمستانی است. شباهت زیادی به پشم گوسفند دارد و در برابر رطوبت مقاوم است. همچنین طول عمر بیشتری نسبت به ایزوله کننده مصنوعی دارد. با این وجود کاپشن و پالتوهای دارنده این نوع از ایزوله، حجم بزرگی دارند. لذا برای انتخاب کاپشن ظریف سراغ جنس‌های ایزوله طبیعی و مصنوعی بروید.

 

 

هنگام انتخاب کاپشن و پالتو زیپ و آستین‌ها را چک کنید

سرما از هر درزی به داخل کاپشن نفوذ می‌کند و باعث می‌شود شما احساس سرما کنید. مهم‌ترین درزهای ورود سرما به داخل کاپشن آستین و زیپ است. به هنگام خرید این دو مورد را کامل بازرسی کنید و مطمئن شوید که زیپ هم ضد آب باشد. در برخی موارد جنس خود کاپشن یا پالتو ضد آب است اما زیپ آن نه. برچسب‌های را چک کنید یا از فروشنده سؤال کنید که آیا زیپ ضد آب است یا نه. اگر قصد خرید پالتو بلند دارید از دو طرفه بودن زیپ اطمینان حاصل کنید تا به راحتی پالتو را ببندید یا باز کنید.

هنگام انتخاب کاپشن و پالتو زیپ و آستین‌ها را چک کنید

 

از کیفیت پالتو یا کت انتخابی مطمئن شوید

اگر پالتو یا کاپشن مورد علاقه خود را پیدا کردید که معیارهای ما را در خود دارد، چشم بسته آن را خریداری نکنید. تمام قسمت‌های آن را بازرسی نمایید تا درز، پارگی و همچنین بیرون آمدگی لایه‌ایزوله از پارچه در آن وجود نداشته باشد. در صورت وجود هر یک از این موارد به فروشنده اطلاع دهید تا جنس را تعویض کند و نیازی نباشد که از خانه دوباره به فروشگاه برای تعویض برگردید.

از کیفیت پالتو یا کت انتخابی مطمئن شوید

 

هنگام انتخاب کاپشن و پالتو به مدل آن دقت کنید

پالتو بلند کمردار

پالتو ترنچ برای شمایی که دوست دارید بلند قد و اندامی دیده شوید گزینه خوبی است. پالتو ترنچ ذاتاً سبک و مقاوم در برابر آب هستند. پالتو ترنچ با لباس‌های دیگر به راحتی ترکیب شده و برای فصل‌های بعدی همانند بهار نیز پاسخگو است. همچنین شما را در هر سرمایی می‌تواند همراهی کند. برای پاسخ سؤال با پالتو ترنچ چی بپوشم این مقاله را به دقت بخوانید.

 

 

کاپشن خلبانی

برای سرمایه‌گذاری روی یک قطعه کلاسیک، بهتر است به سراغ کاپشن خلبانی بروید. این کاپشن‌ها جاودانه و بدون تغییر از سالی به سال دیگر منتقل و غالباً از پارچه و مواد بادوام دوخته می‌شوند. کاپشن خلبانی گرمای خوبی تولید می‌کند. کاپشن‌های خلبانی معمولاً قد بلندی ندارند و برای مناطق سرد که عمدتاً باد در آن می‌وزد، گزینه خوبی نمی‌توانند باشند.

کاپشن خلبانی

کاپشن خلبانی

 

کاپشن کلاسیک

اگر می‌خواهید که زحمت زیادی به خودتان ندهید، کاپشن همیشگی انتخاب ساده‌ای است. این قطعه به راحتی با لباس‌های دیگر ترکیب و شما را از سرمای شدید نجات می‌دهد. کاپشن برای کسانی که دوست ندارند با پوشیدن پالتو احساس تنگنا کنند، گزینه خوبی است و باید در انتخاب آن نهایت دقت را کنید که خاص دیده شود.

 

 

پالتو ارتشی

پالتو ارتشی از دوران جنگ جهانی تا کنون توانسته خودش را در جالباسی مردان و زنان کل دنیا نگه دارد. این پالتو چیزی میان کاپشن و کاپشن خلبانی است. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که سرمای زیادی باید تحمل کنید، به شما پیشنهاد خرید یک پالتو ارتشی می‌دهیم.

 

 

وجود ویژگی‌های خاص در پالتو و کاپشن

کلاه یا هودی جدا شونده

کلاه و هودی افزودنی مناسبی برای کاپشن و پالتوهای زمستانی است؛ اما با این وجود، نمی‌توان گفت که همه جا لازم و ضروری هستند. علیرغم ظاهر زیبا، جدا کردن هودی زمانی که هوا آفتابی و سرد است، امری ضروری به نظر می‌رسد. لذا قابلیت جدا شدن آن یکی از مواردی است که باید به آن دقت کنید. کلاه پالتو پا کاپشن معمولاً با زیپ یا دکمه از آن جدا می‌شود.

 

 

اکسسوری به همراه پالتو و کاپشن

علاوه بر پالتو و کاپشن اکسسوری های زیادی وجود دارند که با کاپشن و پالتو می‌توانید از آن‌ها برای در امان ماندن از سرما استفاده کنید. در خرید کاپشن به یاد داشته باشید که جیب کافی و حجیم برای قرار دادن وسایل مهیا باشد. از اکسسوری های لازم برای زمستان می‌توان به کلاه، دستکش، شال‌ گردن و گوش‌گیر پشمی اشاره کرد.

 

فلپ یا بادگیر در کاپشن

در شهرهایی که باد سرد در آن با شروع فصل زمستان وزیدن می‌گیرد، وجود فلپ یا بادگیر در کاپشن کاملاً ضروری است. فلپ به مانند یک لایه اضافی روی زیپ کاپشن را می‌گیرد تا شما از شر سرمایی که مستقیم به سمت شما حمله‌ور شده است، در امان نگه دارد.

 

با رعایت مواردی که به آن‌ها اشاره شد، مطمئناً انتخابی خوبی برای خرید کاپشن و پالتو زمستان امسال خواهید داشت. اگر نظر و پیشنهاد دیگری در مورد خرید کاپشن و پالتو دارید یا تجربه‌ای دارید که می‌دانید به درد دیگران خواهد خورد، حتماً آن را دز قسمت نظرات برای ما و دیگر خوانندگان درج کنید. زمستان گرم و شیکی داشته باشید.

 

مطالب مرتبط:

۱- انتخاب کاپشن زنانه برای پاییز و چند نکته!

۲- تاریخچه کاپشن مردانه

۳- چطور کاپشن چرم مناسب بخرم؟

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شما

سارا کشفی در تاریخ 04 دسامبر 2018

ممنونم از اطلاعات خوبی که در اختیار من قرار دادید
قیمت های کاپشن هم به نظرم مناسب و کاربردی بودهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :