راهنمای تشخیص نوع پوست و نکات لازم درباره مراقبت از آن

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از خرید و استفاده انواع محصولات مراقبت از پوست خسته شده‌اید و هیچ راهکار تاثیرگذاری برای مراقبت و سالم نگه داشتن پوست خود پیدا نکرده‌اید، احتمالا با نوع پوست خود زیاد آشنا نیستید. زیرا وقتی شما نوع پوست خود را بتوانید تشخیص دهید قطعا متناسب با آن از محصولات متنوع استفاده می‌کنید و تاثیر مثبت آن را خواهید دید. پس با چی بپوشم همراه شوید تا راهنمای کاملی از تشخیص نوع پوست و نکات لازم را برایتان ارائه دهیم.

 

مشکلات پوستی را شناسایی کنید

قبل از تشخیص نوع پوست، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کرد، شناخت انواع بیماری پوستی است. به طور مثال گاهی اوقات ایجاد چین و چروک بر روی صورت ناشی از بالا رفتن سن و پیری نیست بلکه ناشی از یک بیماری پوستی است که معمولا لک‌های زیادی نیز بر روی پوست ایجاد می‌شود و به نام بیماری پوستی هایپرپیگمانتاسیون شناخته شده است. علاوه بر این مشکلات پوستی دیگری مانند خشکی بیش از حد وجود دارد که قبل از هر چیز باید این دسته از مشکلات شناسایی شوند.

البته ناگفته نماند در برخی موارد به علت تغییرات آب و هوایی یا هورمونی در بدن ممکن است پوست فرد در فصل‌هایی مانند تابستان بسیار چرب شود و یا در زمستان بسیار خشک شود و یا بر روی صورت جوش یا آکنه‌های متعدد پدید آید که این وضعیت متغیر است و بعد از گذراندن دوره خود بهبود می‌یابد.

از این رو قبل از تشخیص نوع پوست خود و خرید محصولات مراقبت پوست، اگر دچار بیماری پوستی هستید حتما آن را شناسایی کنید تا با مراقبت دائمی مشکلات پوست را درمان کنید.

مشکلات پوستی را شناسایی کنید

تشخیص نوع پوست

یکی از مزایای تشخیص نوع پوست، امکان درمان راحت‌تر مشکلات پوستی از جمله جوش‌های صورت است، از این رو بهتر است نوع پوست خود را شناسایی کنید. پوست انسان طیف بسیار وسیعی دارد اما به طور کلی می‌توان انواع پوست را به پنج دسته تقسیم کرد:

 

پوست معمولی

اگر جز دسته افرادی هستید که پوست شما در وصعیت متعادل قرار دارد و خیلی چرب یا خیلی خشک نیست، پس نوع پوست شما، معمولی است. افرادی که دارای پوست معمولی هستند معمولا در ناحیه T صورت خود(که شامل پیشانی، بینی و چانه است)، کمی چربی را احساس می‌کنند اما میزان سبوم(چربی) و رطوبت در تمام سطح پوست یکسان است. افرادی که دارای پوست معمولی هستند، افراد بسیار خوش شانسی هستند زیرا برای این نوع پوست از هر نوع مواد آرایشی و بهداشتی می‌توان استفاده کرد. علاوه بر این پوست معمولی حاوی میزان بسیاری ملانین است که موجب شده است در برابر هر نوع مشکل پوستی مقاوم باشد اما با این حال ممکن است دچار برخی مشکلات پوستی مانند جوش شود.

تشخیص نوع پوست

 

روش تشخیص پوست معمولی

پوست معمولی دارای ویژگی‌های بارزی است که اگر بیشتر آن‌ها را دارا هستید، پوست معمولی دارید:

  • منافذ پوست بسیار کوچک
  • گردش خون بسیار عالی
  • بافت نرم، صاف و مخملی
  • رنگ صورتی یک دست
  • عاری از هر گونه لکه و جوش

 

پوست خشک

اگر پوست بدن سبوم(چربی) کمتری تولید کند، نوع پوست از حالت معمولی به سمت خشک می‌رود. پوست خشک فاقد هرگونه  چربی از نوع سبوم و یا لیپید است. این نوع پوست معمولا دچار ترک‌های مختلف همراه با خارش است. ناگفته نماند که گاهی اوقات ممکن است بنا به علل مختلفی از جمله کمبود آب شدید رطوبت رسانی به پوست انجام نشود و پوست با خشکی زیاد رو به رو شود.

پوست خشک

 

علت خشک شدن پوست چیست؟

  • تعریق بدن: گاهی به دلایل مختلف از جمله گرمای بیش از حد، اضطراب و یا فعالیت متدوال بدن دائما در حال از دست دادن آب است از این رو خشکی شدید پوست ایجاد می‌شود.
  • از دست دادن آب طبیعی بدن: به طور طبیعی بدن انسان هر روز نیم لیتر آب از دست می‌دهد و این ممکن است تاثیر بسزایی بر روی خشک شدن لایه‌های عیمیق پوست بگذارد.
  • کمبود عوامل مرطوب کننده پوست: اگر عواملی مانند اوره، اسید لاکتیک و یا اسید آمینه که به حفظ آب در بدن کمک می‌کند در بدن با کمبود مواجه شود، بدن با خشکی بیش از حد رو‌به‌رو می‌شود. عوامل مختلفی که موجب کمبود این دسته از مرطوب کننده‌ها در پوست می‌شود شامل آب و هوای بسیار سرد، برنزه کردن پوست، حمام‌های بسیار طولانی، گرمای بیش از حد خانه و مواد شیمیایی موجود در برخی لوازم آراریشی و بهداشتی است.

 

روش تشخیص پوست خشک

اگر جز دسته افرادی باشید که پوست خشک دارند با لمس پوست و احساس زبری متوجه آن خواهید شد. علاوه بر این انعطاف پذیری پوست خشک بسیار اندک است و ترک‌های مختلفی روی آن دیده می‌شود. پوست خشک در مقابل تحریک‌های مختلف بسیار سریع قرمز می‌شود و خطر عفونت بالایی دارد و در بیشتر مواقع با خارش همراه است.

 

 

پوست چرب

عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، تغییرات هورمونی در بدن، استفاده از برخی داروهای مختلف، اضطراب شدید و استفاده از محصولات آرایشی که به راحتی وارد منافذ باز پوست می‌شود و سبب ایجاد جوش می‌شود(comedogenic) بر روی چرب شدن پوست بسیار تاثیر گذارند.

پوست چرب

 

روش‌های تشخیص پوست چرب

اگر فردی داراری پوستی با منافذ بسیار باز، ضخیم و رنگ پریده باشد، قطعا پوست چرب دارد. افرادی که نوع پوست چرب دارند افلب جوش‌های بسیار زیادی روی پوست صورت، شانه و یا ناحیه قفسه سینه و کمر دارند. این جوش‌ها انواع مختلفی دارند از جمله جوش‌های بسیار سفت(Papule) و یا جوش‌های چرکی(Pastule) که معمولا به صورت متورم شده و قرمز روی پوست دیده می‌شود.

 

پوست مختلط

ترکیبی از چند نوع پوست را پوست مختلط می‌نامند که معمولا آن دسته از افرادی که پوست مختلط دارند رگه‌هایی از چربی بر روی بینی و پیشانی و گونه‌هایی خشک دارند. علاوه بر این در قسمت ناحیه T صورت این افراد غدد چربی ساز بیشتری دارند.

پوست مختلط

 

علت ایجاد پوست مختلط چیست؟

برخی از قسمت‌های پوست افراد دارای غدد سباسه که نوعی غدد میکروسکوپی هستند و ماده روغنی، مومی به نام سبوم(چربی) تولید می‌کند، است و برخی دیگر از نواحی پوست خشک است. این عامل در اثر زنتیک در برخی افراد دیده می‌شود که با استفاده از محصولات نامناسب بیشتر نیز می‌شود.

 

روش تشخیص نوع پوست مختلط چیست؟

اگر پوست مختلط داشته باشید برخی از قسمت‌های پوست شما به خاطر چربی زیاد جوش‌های مختلفی دارد و برخی دیگر از نواحی پوستتان به علت کمبود لیپید بسیار خشک است.

 

پوست‌های حساس

پوست حساس مجموعه‌ای از ویژگی‌های پوست خشک، چرب و مختلط را در کنار هم دارد و در برخی موارد قرمز و ملتهب نیز است. پوست حساس بسیار آسیب پذیر است از این رو به مراقبت ویژه‌ای نیاز دارد.

پوست‌های حساس

 

علت ابتلا به پوست حساس چیست؟

گاهی اوقات عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، نوسانات هورمونی، آب و هوای مختلف، رژیم غذایی و ترکیبات معدنی موجود در مواد غذایی و آب سبب حساس شدن نوع پوست می‌شود. علاوه بر این استفاده از محصولات آراریشی و بهداشتی که فرمولاسیون شیمیایی و معطر دارند نیز موجب حساسیت پوستی می‌شود.

 

روش تشخیص نوع پوست حساس؟

اگر جز دسته افرادی هستید که با کوچکترین تحریک، پوست شما ملتهب شده و دچار خارش و سوزش می‌شود قطعا پوست حساس دارید. از این رو بایستی در مقابل شرایط آب و هوایی و یا اشعه‌های آفتاب حتما از پوست خود مراقبت کنید تا دچار بیماری‌های مختلف از جمله اگزما نشوید.

 

۲ روش برای تشخیص نوع پوست

شستشوی صورت

در این روش ابتدا صورت خود را با یک پاک کننده ملایم تمیز کنید و با زدن ضربات کوچک روی پوست آن را خشک کنید. حال از هیچ کرم مرطوب کننده استفادده نکنید. فقط پس از ۳۰ دقیقه گونه، چانه، بینی و پیشانی خود را چک کنید اگر هنوز حالت درخشان داشت باز هم صبر کنید. حال اگر با لبخند زدن یا هر حالت دیگری روی چهره خود احساس خشکی دارید پوست شما خشک است. اما اگر در برخی نواحی پوست احساس درخشندگی کردید و در برخی دیگر خشکی بدانید که پوست شما مختلط است و اگر همواره احساس سوزش و خارش دارید پوست شما حساس است.

 

 

استفاده از کاغذ خشک‌کن

کاغذ خشک‌کن نوعی کاغذ با قدرت جذب بالا است که هر نوع مایعی از جمله روغن و یا جوهر را می‌تواند به خود جذب کند. شما با قرار دادن این نوع کاغذ در نواحی مختلف پوست خود می‌توانید نوع پوست خود را تشخیص دهید. به طور مثال اگر پوست شما چرب باشد روی کاغذ رگه‌های چربی مشاهده می‌شود. البته به خاطر داشته باشید قبل از استفاده از این کاغذ حتما پوست خود را تمیز کنید.

 

 

مطالب مرتبط:

۱- نحوه انتخاب یک پرایمر آرایشی خوب

۲- ترفندهای آرایش بهاری و ملایم برای زیباتر شدن

۳- آموزش کشیدن خط چشم مایع برای افراد مبتدی و تازه کار

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...
دیدگاه خود را ارسال کنید ( ۱ دیدگاه )

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوشتیپ بودن خوش تیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی سلامت مو شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مدل مو مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

This site is protected by wp-copyrightpro.com