برای رشد هرچه سریعتر ناخن‌ها، چه کارهایی باید انجام دهیم؟

داشتن ناخن‌های بلند و زیبا، آرزوی همه ما خانم‌هاست؛ به‌خصوص در فصل بهار و تابستان با آن لاک‌های خوشرنگ و جذابشان! اما متاسفانه سبک زندگی اکثر ما به گونه‌ای است که باعث شکستن یا ورقه ورقه شدن ناخن‌هایمان می‌شود و معمولا هم نمی‌دانیم چه کارهایی انجام دهیم تا ناخن‌های جدید، سریعتر و بهتر رشد کنند. شما نمی‌توانید کاری کنید که ناخن‌هایتان به طور غیر عادی سریع رشد کند. اما کارهایی هست که می‌توانید انجام دهید تا رشد ناخن‌ها را به طور عادی و طبیعی سرعت ببخشید. در مقاله امروز قصد داریم روش‌های رشد سریع ناخن ها را به  شما معرفی کنیم. با چی بپوشم همراه باشید!

ad banner

 

رشد سریع ناخن ها و روش‌های کلی

سریعترین راه برای افزایش رشد ناخن‌ها این است که به صورت روزمره مکمل بیوتین مصرف کنید. اما به طور کلی، با شکل دادن ناخن‌ها به صورت بیضی، از شکستن آنها جلوگیری کنید. اگر ناخن‌هایتان شکننده هستند، روزی یک بار ناخن‌ها و کوتیکول‌های دور ناخن را با یک مرطوب‌کننده بر پایه روغن، مرطوب کنید. همچنین می‌توانید برای محافظت از ناخن‌ها در برابر شکستن، روی لاک‌تان یک لایه تاپ کُت بی‌رنگ بزنید. در ادامه به شما می‌گوییم چطور هنگام ظرف شستن و انجام کارهای روزمره، از شکستن ناخن‌ها جلوگیری کرده، و از سلامت آنها اطمینان حاصل کنید.

برای رشد هرچه سریعتر ناخن‌ها، چه کارهایی باید انجام دهیم؟

رشد سریع ناخن ها از طریق تغییر سبک زندگی

به طور منظم، مواد خوراکی غنی از ویتامین B7 مصرف کنید

بیوتین در اصل نام دیگر ویتامین B7 است. سعی کنید مواد غذایی‌ای را به رژیم خود اضافه کنید که سرشار از ویتامین B7 هستند. این کار ممکن است تأثیر مکمل‌های بیوتینی که شما مصرف می‌کنید را افزایش دهد و ناخن‌ها را قوی‌تر کند. غذاها و سبزیجات غنی از ویتامین B7عبارتند از:

جو، ذرت، زرده تخم مرغ، شیر، سویا، آووکادو، کلم بروکلی، انواع پنیر، ماهی و گوشت مرغ.

تا حد امکان، دفعات کمتری در طول روز دست‌هایتان را بشویید

تنها زمانی دست‌ها و ناخن‌هایتان را در معرض آب و مواد شوینده قرار دهید که این کار ضروری باشد؛ مثلا هنگامی دست‌هایتان کثیف هستند، یا در هنگام دوش گرفتن. زمانی که در حال شستن ظرف‌ها هستید، یا هنگام انجام کارهای خانه و تماس با مواد شوینده، حتما دستکش دستتان کنید. کاهش تعداد دفعات تماس دست‌ها با آب مواد شوینده می‌تواند ناخن‌ها را مرطوب نگه دارد و احتمال شکستگی و ورقه ورقه شدن آنها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

از تماس با مواد شوینده خیلی قوی و شیمیایی خودداری کنید

تا حد امکان، از قرار دادن ناخن‌هایتان در معرض شوینده‌های خانگی و مواد پاک‌کننده خودداری کنید. همچنین، برای پاک کردن لاک ناخن از لاک ‌پاک‌کن‌هایی استفاده کنید که در ترکیبات خود استن ندارند. پاک‌کننده‌ها و مواد شیمیایی قوی ناخن‌های شما را خشک می‌کنند و در نتیجه، امکان شکستن و ورقه ورقه شدن آنها را افزایش می‌دهند. پس سعی کنید در هنگام انجام کارهای روزمره، از دستان خود در برابر این مواد مراقبت کنید؛ یعنی هنگام انجام کارهای خانه و تماس با مواد شوینده، حتما دستکش دستتان کنید.

مکانی را برای زندگی انتخاب کنید که آب و هوای گرم و مرطوب دارد

معمولا رشد ناخن‌ها برای افرادی که در مناطق گرمسیر با زمستان‌های ملایم و تابستان‌های گرم زندگی می‌کنند، سریعتر و بهتر است. در صورت امکان، مکانی را برای زندگی انتخاب کنید که آب و هوای گرم و مرطوب دارد. اگر نمی‌توانید چنین کاری را انجام دهید، سعی کنید بیشتر به این نوع مناطق سفر کنید. در فصول سرد مثل پاییز و زمستان، وقتی از خانه بیرون می‌روید حتما دستکش دستتان کنید تا ناخن‌هایتان خشک و ورقه ورقه نشوند و رشد آنها کند نشود. سعی کنید بیشتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید؛ حتی در فصل زمستان. چون نور آفتاب به افزایش سطح ویتامین D در بدن شما کمک کرده، و باعث رشد سریعتر و بهتر ناخن‌هایتان می‌شود.

 

به طور منظم، ناخن‌هایتان را سوهان بکشید

سعی کنید حتما یک بار در هفته، ناخن‌هایتان را با یک سوهان ناخن ضخیم در یک جهت سوهان بکشید و آنها را شکل دهید. همچنین اگر ناخن‌تان شکست، یا نوکش پرید یا ورقه ورقه شد هم باید دوباره آن را سوهان بکشید. از شکل دادن ناخن‌ها به صورت مربع یا مستطیل که گوشه دارد خودداری کنید، این کار باعث می‌شود ناخن‌ها به سرعت بشکنند. در عوض، بهتر است ناخن‌هایتان را به صورت بیضی شکل دهید تا محکم‌تر بمانند و به راحتی نشکنند.

به صورت روزمره، ناخن‌هایتان را مرطوب کنید

اگر ناخن‌هایتان شکننده هستند، حتما روزی یک بار ناخن‌ها و کوتیکول‌های دور ناخن را با یک مرطوب‌کننده بر پایه روغن، مرطوب کنید و ماساژ دهید. مرطوب کردن ناخن‌ها به طور منظم، به میزان قابل توجهی از خشک شدن، شکستن، و ورقه ورقه شدن ناخن‌ها جلوگیری کرده و رشد آنها را تسریع می‌بخشد. ترجیحا از یک مرطوب‌کننده قوی استفاده کنید ترکیبات آن برای پوست دست، کوتیکول‌ها و خود ناخن مناسب است. همچنین، می‌توانید برای مرطوب نگه داشتن کوتیکول‌ها ناخن از روغن کوتیکول استفاده کنید.

همین حالا عادت بد جویدن ناخن را ترک کنید!

با وسوسه جویدن ناخن‌هایتان مبارزه کنید؛ حتی اگر خشک و ورقه ورقه شده‌اند یا استرس دارید! دست از این کار بردارید تا ناخن‌هایتان بتوانند به راحتی و به سرعت رشد کنند! اگر ترک کردن این عادت برایتان سخت است، این روش‌ها را امتحان کنید:

  • وقتی ناخن‌تان شکست، به جای کندن آن با دندان، با ناخن‌گیر آن را کوتاه کنید و سوهان بکشید.
  • لاک‌ها و برق ناخن‌های مخصوص وجود دارند که بسیار بدمزه هستند. این مدل لاک‌ها برای ترک عادت جویدن ناخن ساخته شده‌اند. با زدن آنها روی ناخن، هنگام جویدن از مزه تلخ آنها بدتان می‌آید و دیگر ناخن‌تان را نمی‌جوید.
  • به جای جویدن ناخن، از روش دیگری برای تخلیه استرس استفاده کنی؛ مثلا فشار دادن توپ‌های استرس.
  • از احساساتی که شما را وسوسه می‌کنند ناخن‌تان را بجوید دوری کنید؛ مثلا حوصله سررفتگی و یا استرس.

حتما لاک یا برق ناخن بزنید

سعی کنید همیشه روی ناخن‌تان یک برق ناخن بی‌رنگ یا لاک رنگی بزنید. در صورت لزوم، دو لایه لاک روی ناخن بزنید و حتما در آخر از تاپ کُت استفاده کنید. تاپ کُت و به طور کلی لاک ناخت، مانند یک سپر در برابر شکستگی از ناخن‌ها محافظت کرده، و رشد آنها را تسریع می‌بخشد.

 

 مطالب مرتبط:

۱- پوست چرب را چگونه آرایش کنیم؟

۲- راهنمای انتخاب بهترین رژلب مایع مات

۳- ۱۰ محصول آرایشی برند هدی بیوتی که هر خانمی باید داشته باشد

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :