انواع پوست و روش‌های مراقبت از هرکدام

زیبایی پوست تاثیر شگرفی در زیبایی چهره دارد و این زیبایی به مراقبت درست از پوست وابسته است. اما پوست‌ها انواع مختلفی دارند و هر پوستی باید به روشی متفاوت نگهداری شود. این مطلب را بخوانید تا انواع پوست و روش‌های مراقبت از هرکدام را بشناسید.

انواع پوست

  • پوست‌ خشک: این نوع از پوست زبر و ناهموار است و پوسته پوسته و ورقه ورقه می‌شود و ترک های ریز روی آن مشهود است.
  • پوست چرب: این پوست براق است و روی آن نقاط  چرب و روغنی مشهود است و روزنه‌های بزرگی دارد.
  • پوست ترکیبی: این نوع پوست در بعضی نواحی به ویژه گونه‌ها خشک بوده و در نواحی دیگر مثل پیشانی و روی بینی و چانه چرب است.
  • پوست حساس: این نوع پوست پس از مصرف برخی لوازم آرایشی و کرم‌‌ها دچار سوزش و درد و خارش شده و قرمز می‌شود و در برخی موارد نیز دچار تورم‌های موضعی می‌شود.
  • پوست معمولی: پوستی که هیچ‌ یک از مشکلات فوق را ندارد و رطوبت موجود در آن و چربی ترشح شده از آن متعادل است.

انواع پوست و روش‌های مراقبت از هرکدام

تمیز کردن پوست‌های معمولی و ترکیبی

شما نیازی ندارید که محصولات خیلی گران قیمت و تجملی برای شستشوی صورتتان تهیه کنید. یک مایع شستشو و یا صابون ملایم که مواد شیمیایی ندارد تهیه کنید، صورتتان را به آرامی ماساژ دهید و سپس با میزان زیادی آب ولرم بشویید. حوله و یا دستمال مناسبی برای خشک کردن انتخاب کنید. حوله شما باید نرم باشد و نباید آن را محکم به صورتتان بکشید. دراز کشیده و یا سرتان را به بالا بگیرید و حوله را روی آن قرار دهید، اجازه دهید تا آب مازاد روی صورتتان خودش جذب حوله شود و رطوبت باقی مانده را روی صورت رها کنید تا بیشتر جذب پوست شده و طراوت آن بیشتر شود. اگر پس از گذشت چند ساعت احساس کردید که پوستتان خشک و یا چرب شده، آن محصول مناسب شما نیست و باید آن را عوض کنید.

تمیز کردن پوست‌های خشک

 اگر پوست شما خشک است، محصولی را برای شستشوی صورتتان انتخاب کنید که فاقد الکل و همچنین فرمولاسیون آن بدون بو و رایحه‌های مضر شیمیایی باشد چون الکل و اینگونه رایحه‌ها پوستتان را بیش از پیش خشک خواهد نمود. خیلی آرام پوست خود را بشویید و ماساژ دهید. آبی که پوستتان را با آن آبکشی می‌کنید نه باید خیلی سرد باشد و نه باید خیلی داغ باشد، آب ولرم بهترین حالت است زیرا آب سرد پوست را حساس می‌کند و آب داغ چربی پوست را در خود حل می‌کند و پوست بیشتر خشک می‌شود. سعی کنید یک کرم جوانساز(Exfoliating) برای خود تهیه کنید و هفته‌ای یکبار از آن مصرف کنید تا پوست‌های ترک خرده و پوسته پوسته شده روی صورت که دیگر مرده‌ و از بین رفته، با پوست‌ با طراوت زنده جای خود را عوض کند.

تمیز کردن پوست‌های چرب

 اگر پوست شما چرب است از یک فوم پاک کننده صورت که در فرمولاسیون آن روغن به کار نرفته است (Oil-Free) استفاده کنید. با میزان زیادی آب ولرم آن را بشویید و برای خشک کردن از یک پنبه نرم استفاده کنید و به صورت ضربه‌ای آب اضافه روی صورتتان را بگیرید. ممکن است دلتان بخواهد که بعد از آن از یک تونر یا جوان‌ساز پوست استفاده کنید اما در انتخاب محصولی که برای این‌کار برمی‌گزینید بسیار محتاط باشید زیرا ممکن است پوست را حساس کرده و تمام چربی آن را از بین ببرد و باعث مات شدن و بی‌رنگ و روح شدن جلوه صورت شود.

تمیز کردن پوست‌های حساس

محصولات زیادی برای شستشوی انواع پوست صورت وجود دارند، برای کسانی که پوست صورتشان حساس است انتخاب مایع پاک کننده بسیار مهم است. یک پاک کننده آرایش بسیار ملایم و سبک که ضد حساسیت، بدون الکل، بدون بو‌های مضر و بدون انواع مواد اسیدی‌ست بهترین انتخاب است. پس از شستشوی صورت از دستمال‌‌های مخصوص که بسیار نرم و ضد حساسیت هستند برای خشک کردن استفاده کنید و اصلا آن را روی صورتتان نمالیده و نکشید. خیلی نرم این دستمال‌ها را از روی صورتتان رد کنید تا آب مازاد را به خود بکشد. قبل از انتخاب محصولات مراقبتی خود به خوبی در مورد آن‌ها مطالعه کنید. سعی کنید از محصولاتی که آلوئه ‌ورا، چای سبز و بابونه دارند استفاده کنید و فراموش نکنید هرچقدر مواد اولیه یک محصول کمتر باشد، پوست شما زیباتر و سالم ‌تر خواهد بود.

مطالب مرتبط:

1- تاثیر سرکه سفید بر زیبایی پوست

2- راه های درمان پوست خشک

3-  ماسک جوش شیرین معجزه ای برای پوست

 

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :