نقش موثر ویتامین ها در تناسب اندام

اگر به دنبال وزن ایده آل هستید و می خواهید خوش تیپ و خوش اندام باشید نقش موثر ویتامین ها در تناسب اندام را بدانید و این مطلب را از دست ندهید. باید بدانید برخی از ویتامین ها و مواد معدنی می توانند به لاغری و کاهش وزن کمک کنند. آهن، ویتامین ث، منیزیم و غیره در خدمت زیبایی اندام شما خواهند بود. برای آشنایی با شیوه ی لاغری این مواد مغذی با چی بپوشم همراه باشید.

ad banner

نقش موثر ویتامین ها در تناسب اندام

ویتامین ث: تجمع چربی ها را محدود می کند

ویتامین ث می تواند همیار لاغری شما باشد. می پرسید چگونه؟

ویتامین ث می تواند نقش موثری در سنتز نورآدرنالین داشته باشد. نورآدرنالین ماده ای است که از غدد فوق کلیوی ترشح می شود و تجمع چربی ها را محدود می کند. اما همه چیز به همین جا ختم نمی شود. این ریز مغذی موثر همچنین باعث می شود بدن راحت تر آهن را جذب کند برای همین خاصیت ضدخستگی دارد.

وقتی شما احساس شادابی می کنید و خسته نیستید تحرک بیشتری خواهید داشت. خودتان بهتر می دانید که تحرک بیشتر مساوی است با تجمع کمتر چربی ها در بدن. حواستان باشد که استرس و فشارهای روحی میزان ویتامین ث بدن را کاهش می دهد برای همین است که بیشتر افراد در دورانی که فشارهای روحی بیشتری تحمل می کنند چاق تر می شوند.

مواد غذایی سرشار از ویتامین ث 

انگور فرنگی (200 میلی گرم در هر 100 گرم)، جعفری( 170 میلی گرم در هر 100 گرم) و گریپ فروت( 37 میلی گرم در هر 100 گرم)

ویتامین ب: سلاحی برای مبارزه با گرسنگی

ویتامین های گروه ب، استرس، فشارهای روحی و به همین ترتیب خطر اضافه وزن را کاهش می دهند. واقعیت این است که این ویتامین ها باعث تولید ناقل های عصبی یا همان نروترانسمتورهایی( مانند تریپتوفان، دوپامین، سروتونین) می شوند که اعصاب شما را آرام می کنند. در این صورت میل به ناخنک زدن، پرخوری یا نیاز شدید به مواد غذایی شیرین کاهش می یابد.

ویتامین های ب6 و ب9 نیز به بهبود عملکرد غده ی تیروئید کمک می کنند. اختلال در کار تیروئید روی وزن تأثیر می گذارد. البته حواستان باشد دریافت ویتامین ب6 نباید بیش از 200 میلی گرم در روز باشد زیرا دز بالای آن باعث ایجاد مسمومیت می شود.

مواد غذایی سرشار از ویتامین ب 

ویتامین ب6 به میزان قابل توجهی در سیر (1.2 میلی گرم در هر 100 گرم) و گردو ( 0.730 میلی گرم در هر 100 گرم)، ویتامین ب9 در شاهی ( 0.2 میلی گرم در 100 گرم) یا اسفناج ( 0.19 در هر 100 گرم) وجود دارد.

کلسیم: همیار لاغری

هر چند هنوز دانشمندان به درستی نمی دانند کلسیم با چه مکانیزمی باعث کاهش وزن می شود اما نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که این ماده معدنی شما را لاغر می کند. نتایج یک پژوهش آمریکایی که روی 54 زن بین 18 تا 31 سال انجام شده نشان می دهد این ماده ی معدنی به لاغری کمک می کند.

محققان معتقدند افرادی که روزانه کمتر از 780 میلی گرم کلسیم دریافت می کنند بیشتر در معرض اضافه وزن قرار می گیرند و خانم هایی که 780 میلی گرم کلسیم مصرف می کنند وزن ثابتی دارند. همین پژوهش نشان می دهد زن هایی که روزانه 1 گرم کلسیم دریافت می کنند لاغر می شوند. بنابراین به نظر می رسد شانس لاغری با مصرف محصولات لبنی بالاتر است.

مواد غذایی سرشار از کلسیم

شیر کم چرب ( 1300 میلی گرم کلسیم در هر 100 گرم) پنیر پارمیسان (1200 میلی گرم در هر 100 گرم). توجه داشته باشید که این پنیر در عین حال چرب است.

پتاسیم: جلوی احتباس آب را می گیرد

پتاسیم تأثیر مُدری دارد. یعنی ادرارآور است. در واقع این ماده معدنی میزان آب موجود در سلول ها را تنظیم و دفع کلیه ها را راحت تر می کند. پتاسیم همچنین هورمون آلدوسترون که در متابولیسم سدیم ( نمک ) نقش دارد را تنظیم می کند. در نتیجه پتاسیم نمی گذارد بدن شما دچار « ورم » شود.

مواد غذایی سرشار از پتاسیم 

زردآلوی خشک ( 1520 میلی گرم در هر 100 گرم )، موز ( 1150 میلی گرم در هر 100 گرم ) و زنجبیل ( 1126 میلی گرم در هر 100 گرم )

نقش موثر ویتامین ها در تناسب اندام

کروم: خواص ضدچاقی

کروم عملکرد انسولین را بهبود می بخشد. این ریز مغذی مسئول تنظیم میزان گلوکز خون است و می تواند نقش ضدچاقی داشته باشد. حواستان باشد فشارهای روحی تولید هورمون کورتیزول را افزایش می دهد و این هورمون به میزان ذخیره ی کروم بدن آسیب می رساند.

مواد غذایی سرشار از کروم

سیب زمینی ( 0.030 میلی گرم در هر 100 گرم )، جعفری ( 0.007 میلی گرم در هر 100 گرم ) اسفناج ( 0.005 میلی گرم در هر 100 گرم ).

آهن : موثر در جذب قندها

کمبود آهن از علائم کم خونی است که در پی آن خستگی به بار می آید. زمانی که بدن احساس خستگی می کند میل کمی به تحرک و سوزاندن انرژی دارد. این مسئله نیز به انباشته شدن کالری ها و در نتیجه تجمع چربی ها منجر می شود.

مواد غذایی سرشار از آهن 

زنجبیل ( 14 میلی گرم در هر 100 گرم )، جعفری ( 5.5 میلی گرم در هر 100 گرم ) و زردآلوی خشک ( 5.2 میلی گرم در هر 100 گرم ).

منیزیم: کالری می سوزاند

منیزیم به بدن کمک می کند تا به روش موثری از کالری های بدن استفاده کند. در واقع به نوعی باعث سوزاندن چربی ها می شود. برای همین کمبود این ماده ی معدنی روی اضافه وزن تأثیر می گذارد.

توصیه می کنیم مواد غذایی حاوی منیزیم را در برنامه ی غذایی تان بگنجانید و یادتان باشد که استرس میزان این ماده ی معدنی مفید را کاهش می دهد. بدن ما برای جبران استرس های وارد شده مصرف قند خود را بالا می برد. برای همین است زمانی که در بحران روحی قرار داریم میل زیادی به مواد غذایی شیرین نشان می دهیم.

مواد غذایی سرشار را منیزیم 

گردو ( 252 میلی گرم در هر 100 گرم )، زنجبیل ( 157 میلی گرم در هر 100 گرم ).

مطالب مرتبط:

1- اگر ورزشکار هستید این خوراکی‌ها را به یاد داشته باشید

2- ده خوراکی که شکم شما را تخت نشان می دهد!

درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :