پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

هیچ‌چیز به خوبی یک کفش پاشنه بلند، برای تغییر تیپ شما از یک استایل معمولی به رسمی وجود ندارد. ناگهان یک تیشرت و شلوار جین، می‌تواند به یک تیپ جذاب تبدیل شود. این درحالی است که پیراهن معمولی هم با چنین کفش‌هایی جذابیت دوچندان خواهد یافت. متاسفانه کفش‌های پاشنه بلند، خصوصاً در استفاده‌ی بلند مدت، برای پا آزار دهنده هستند. آیا اینطور نیست؟ با “چی بپوشم” همراه باشید تا رازهایی را برای انتخاب مناسب‌ترین ارتفاع پاشنه کفش با شما در میان بگذاریم. پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

کفش‌های پاشنه بلند، به راحتی یک کفش ورزشی نیستند و این حقیقتی است که بر هیچ فردی پوشیده نیست. البته اگر در حین استفاده‌ی طولانی‌مدت از کفش پاشنه بلند، پاهایتان درد می‌کند، احتمالاً به دلیل انتخاب نادرست ارتفاع پاشنه است. البته این را در نظر بگیرید، که کفش‌های تخت، می‌توانند به اندازه‌ی یک جفت کفش پاشنه‌بلند در بلند مدت به پا آسیب برسانند.

چرا بعضی از پاشنه‌ها راحت هستند و برخی نه؟

پای ما، یک انحنای طبیعی دارد که بهترین ارتفاع پاشنه را برایمان تعیین می‌کند. زمانی که بدون هیچ کفشی راه می‌روید، آیا به طور طبیعی بر روی پنجه و یا پاشنه‌ی پا راه می‌روید؟ اگر چنین است، احتمالاً با کفش پاشنه بلند راحت‌تر هستید.

پزشکی به نام اما ساپل می‌گوید، آنچه بیشترین تأثیر را بر روی انتخاب بهترین ارتفاع پاشنه کفش دارد، انعطاف‌پذیری مچ پای شما است و به سایز انحنای میان مچ پا و پاشنه (سینوس تارس) بستگی دارد. افرادی که مفصل مچ پایشان انعطاف کمی دارد، بهتر است از کفش‌های تخت استفاده کنند و مفصل‌های منعطف، از کفش پاشنه‌دار.

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

نحوه اندازه‌گیری بهترین ارتفاع پاشنه مناسب برای شما

اکنون به شما شیوه‌ای را می‌آموزیم که بهترین ارتفاع پاشنه کفش مناسب خود را بیابید. با اندازه‌گیری زاویه‌ای که پای شما معمولاً تمایل به قرارگرفتن در آن وضعیت برای استراحت دارد، می‌توانید، بهترین ارتفاع پاشنه کفش را برای خود بیابید.

  • کفش خود را در بیاورید و بر روی صندلی بنشینید. صندلی، باید سطح تختی داشته باشد و طرز نشستن شما مدلی باشد که معمولاً می‌نشینید و در آن وضعیت راحت هستید (پشت خود را خم نکنید).
  • یک پای خود را بلند کنید و به صورت خط مستقیمی جلوی خود قرار دهید. پای دیگر خود را تکان ندهید و بگذارید روی زمین و در حال استراحت بماند.

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

 

  • مچ پایی را که صاف و بالا گرفته‌اید، ریلکس کنید. احتمالاً جلوی پای شما اندکی به سمت پائین خم می‌شود (این بدان معنی است که در کفش پاشنه بلند، راحت‌تر خواهید بود). اگر پای شما خم نشد، یعنی با کفش تخت راحت‌تر هستید.
  • برای اندازه گیری ارتفاع دقیق پاشنه کفش مناسب خودتان، از فردی کمک بگیرید و خط نامرئی مستقیمی از انگشت شست پا به انتهای پاشنه پای فرض کنید. این خط، زاویه‌ای با کف پای شما ایجاد خواهد کرد و خطی که این زاویه را می‌بندد (خط افقی)، فاصله‌ی میان انتهای خط نامرئی و پاشنه‌ی پای شما است. طول این خط، ارتفاع پاشنه کفش ایده‌آل برای شما است.

 

دیگر ویژگی‌های مهم کفش پاشنه بلند

انگشتان پای شما باید فضای کافی در جلو کفش داشته باشند و فشاری به آن‌ها وارد نشود، زیرا چنین فشاری، سبب مشکلات مختلفی برای پا خواهد شد.

علاوه‌ بر این، محل قرار گرفتن پاشنه کفش، باید در جای مناسبی باشد تا تعادل شما را به هم نزند. عرض پاشنه باید محدود باشد ولی نزدیکتر به سمت جلو شروع شده باشد که از مچ پای شما محافظت کند.

نباید کل فشار بر روی انگشت‌های پا باشد. باید اندکی ارتفاع در قسمت جلوی کفش وجود داشته باشد و پشت پا کمی کوچکتر باشد. این یعنی کفش پا را بالای قوس نگه می‌دارد و مانع سر خوردن و ایجاد درد می‌شود.

در نهایت باید کفش پاشنه بلندی با ساختار مناسب انتخاب کنید. چنین ویژگی‌هایی در کفشی با کیفیت ساخت خوب پیدا می‌شود که ارزان هم نخواهد بود.

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

بهترین اندازه‌های ارتفاع‌ برای پاشنه‌ی کفش

پاشنه‌های ۲٫۵ الی ۴ سانتی متر

این ارتفاع برای اکثر افراد مناسب است. اندکی قد را بلند کرده و قوس پا را نگه می‌دارد درحالی که تعادل بدن را نیز حفظ می‌کند. این ارتفاع پاشنه، بسیار زیبا و زنانه بوده و با کفش‌هایی با بند در قسمت مچ، بسیار زیبا خواهد بود.

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

پاشنه‌های ۴ الی ۶٫۵ سانتی متر

این ارتفاع پاشنه برای افزایش قد و اعتماد به نفس، عالی است و نسبت به پاشنه‌های کوتاه‌تر، تحسین‌برانگیزتر است. این ارتفاع برای کفش‌های جلوباز، پاشنه‌های مخروطی و یا کفش‌های بندی که دور مچ می‌پیچند، عالی خواهد بود و می‌توان هم مناسب محل کار و هم مهمانی از کفش‌های با این سایز پاشنه استفاده کرد.

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

پاشنه‌های ۶٫۵ الی ۹ سانتی متر

با این ارتفاع، می‌توانید کفش‌هایتان را در هر مناسبتی استفاده کنید؛ چه در اداره، چه در باشکوه‌ترین مراسم‌ها. اگر این پاشنه برای پای شما مناسب باشد، می‌توانید به سادگی از یک کفش برای تمام مناسبت‌ها استفاده کنید.

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

پاشنه‌های ۹ الی ۱۱ سانتی متر

تنها درصورتی که این پاشنه با زاویه پای شما مناسب باشد، استفاده از آن پیشنهاد می‌شود. به پاهایی که چنین زاویه‌ای دارند، پاهای رقاص گفته می‌شود.

چنین ارتفاعی را می‌توان با کفش‌های جلوباز استفاده کرد. با این حال، از کفش‌هایی که از مچ پایتان محافظت نمی‌کنند، دوری کنید. زیرا ممکن است به پای شما آسیب برساند.

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

پاشنه‌های ۱۱ سانتی متر به بالا

از پوشیدن کفش‌هایی با چنین ارتفاع تا حد امکان باید خودداری کنید، زیرا پا را در زاویه غیر طبیعی قرار می‌دهد و تعادل را به هم زده و به انگشت‌های پا، مفاصل و تاندون‌ها آسیب می‌رساند.

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

پاشنه‌های لژدار

اگر واقعاً پاشنه‌ی بلند را دوست دارید، یک کفش لژ دار، مناسب‌ترین انتخاب است. به خاطر اینکه لژ کفش در زیر انگشت‌های پا قرار دارد، ممکن است تعادل شما را به هم بزند و در زیر قوس، استحکامی بیش از حد لازم داشته باشد. بهترین شیوه برای انتخاب کفش لژدار، انتخاب لژهای متعدد است تا متوجه شوید، کدام یک برای شما مناسب‌تر است.

پاشنه مناسب برای کفش زنانه چقدر است؟

مهم‌ترین هشدار

این مقاله درمورد ارتفاع پاشنه کفش و درد پا است. حتی اگر پاشنه بلند برای پای شما آزاردهنده نباشد، با این حال باز هم سرعت حرکت شما را کاهش می‌دهد و در دراز مدت، مشکلاتی برای مفاصل زانو ایجاد می‌کند.

سعی کنید به صورت روزانه از کفش پاشنه بلند استفاده نکنید و اگر سابقه‌ی مشکلات مفاصل داشته‌اید، دقت بیشتری رد انتخاب اندازه مناسب ارتفاع پاشنه‌ی کفش، داشته باشید.

 

مطالب مرتبط:

۱- پوشیدن کفش پاشنه بلند بدون درد و خونریزی!

۲- بانوان چگونه با کفش پاشنه بلند راه بروند؟

۳- استایل مناسب با کفش پاشنه بلند

۴- روش انتخاب و معرفی ۱۲ مدل صندل زنانه مناسب تابستان

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 07 می 2017

اطلاعات شما در مورد انتخاب کفش پاشنه بلند عالیه

بدون نام در تاریخ 08 می 2017

کفش پاشنه بلند سر کار که نمیشه پوشید!

ثنا در تاریخ 08 می 2017

كفش پاشنه بلند سخته باهاش راه رفتن

بدون نام در تاریخ 08 می 2017

بنظرم پاشنه های یکسره و لژدار مناسب تر هستن .وگرنه بیشتر 5 سانت یک سره 8-10 ساعت بپوشی کمر درد میگیری.

غزل در تاریخ 12 دسامبر 2020

سلام وقت بخیر اون قسمت که گفتین چه جوری قد پاشنه مناسب خودمون رو محاسبه کنیم رو میشه با رسم شکل توضیح بدید
چون من واقعا متوجه نمیشم چه جوری باید اندازه گیری کنمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :