چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

0

مسافرت‌ها مدت زمان مختلفی دارند. برخی طولانی‌تر و برخی تنها چند روزه و کوتاه هستند. اما برای بستن چمدان سفر باید تمامی موارد مورد نیاز برای مسافرت را در نظر داشت. چیدمان صحیح وسایل در چمدان اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که برای سفر نمی‌توان هر تعداد چمدان که می‌خواهیم را برداریم زیرا هم از نظر حمل و نقل و هم از نظر گرفتن فضا برایمان دردسر ساز می‌شود. ما سعی کرده‌ایم در این مطلب تمامی نکات مربوط به قبل از سفر و نحوه صحیح چیدمان وسایل در چمدان را برای شما توضیح دهیم. با چی بپوشم همراه باشید. 

 

قدم اول برای بستن چمدان سفر : انتخاب وسایل ضروری

۱- شرایط آب و هوایی مقصد را چک کنید

قبل از انتخاب لباس‌ها و وسایل مورد نیاز برای سفر، آب و هوای مقصد خود را چک کنید و متناسب با همان، وسایل و لباس‌های خود را انتخاب کنید و از برداشتن لباس‌های غیر ضروری که متناسب با شرایط آب هوایی آنجا نیست پرهیز کنید. به طور مثال اگر آب هوا بارانی یا سرد است، به جای برداشتن لباس‌های خنک و تابستانی سعی کنید کت بارانی یا سوییشرت بردارید.

ترفندهای بستن چمدان سفر : چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

۲- لباس هایتان را اولویت بندی کنید

سعی کنید قبل از بستن چمدان سفر برنامه‌ریزی داشته باشید. به طور مثال اگر در حین سفر بیشتر زمان خود را در کنار ساحل سپری می‌کنید بهتر است لباس‌های ورزشی و متناسب با کنار ساحل را اولویت اول خود قرار دهید یا اگر سفرتان کاری است لباس‌هایی مانند لباس‌های رسمی یا کت و شلوار را اولویت قرار دهید. به طور کلی اولویت انتخاب‌های لباس خود را متناسب با برنامه‌های سفر خود انتخاب کنید تا به راحتی بتوانید از انتخاب لباس‌های بی‌استفاده پرهیز کنید و لباس‌های مناسب بیشتری را با خود بردارید.

ترفندهای بستن چمدان سفر : چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

۳- یک لیست بسته‌بندی تهیه کنید

نوشتن لیست موارد مورد نیاز همیشه کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی شده‌تر و با هدف، کاری را پیش ببرید. انتخاب یک لیست مناسب از وسایل مورد نیاز متناسب با شرایط آب و هوایی و برنامه‌های سفر می‌تواند به شما کمک کند تا تمامی وسایلی که واقعا از آن‌ها استفاده می‌شود را بردارید. بنابرین لیست کاملی از نوع کفش، لباس و لوازم آرایشی مورد نیاز متناسب با مقصد را فراهم کنید.

 

۴- تا حد امکان از وسایل سبک استفاده کنید

سعی کنید از لباس‌هایی استفاده کنید که جنس انعطاف پذیرتری برای تا شدن و جمع شدن دارند. به طور مثال اگر نیاز به کت و شلوار دارید سعی کنید هنگام سفر آن را بپوشید تا اینکه بخواهید آن را درون چمدان قرار دهید چون به راحتی تا نمی‌شود و حجم زیادی را اشغال می‌کند و از وسایل بسیار بزرگ هم استفاده نکنید. سعی کنید هر وسیله‎ای را در سایز کوچک و مسافرتی داشته باشید مانند سشوار یا حوله تا حجم زیادی را نگیرند. اگر شرایط آب و هوایی بسیار سرد است و شما نیاز به پلیورهای ضخیم دارید می‌توانید به جای چندین ژاکت یک پلیور بسیار ضخیم را جایگزین کنید.

ترفندهای بستن چمدان سفر : چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

۵- به امکانات اقامتگاهی مقصد توجه کنید

به طور مثال اگر می‌دانید در محل اقامتگاه شما خشکشویی وجود دارد از برداشتن وسیله‌ای مانند اتو پرهیز کنید تا بتوانید به جای آن لباس‌ها و وسایل دیگر که بیشتر مورد نیاز است را جایگزین کنید.

ترفندهای بستن چمدان سفر : چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

قدم اول برای بستن چمدان سفر : انتخاب صحیح چمدان

۱- در انتخاب سایز چمدان دقت کنید

بسته به طول مدت سفر نوع چمدانی که استفاده می‌کنید از نظر سایز مهم است. به طور مثال برای مسافرت‌های کاری چند روزه یا مسافرت‌های آخر هفته یک چمدان کوچک کافی است. اگر یک زوج هستید و می‌خواهید به سفر بروید می‌توانید از یک چمدان کوچک برای لباس‌های خود و در کنار آن از یک کوله‌پشتی برای لوازم ضروری مثل مدارک، لوازم آرایش و … استفاده کنید. سعی کنید از برداشتن وسایل اضافه جدا خودداری کنید تا بتوانید فضای بیشتری داشته باشید و یا حمل و نقل وسایل برای شما دشوار نباشد.

 

۲- محفظه‌های چمدان

اگر وسایل شما بسیار زیاد است و تمامی آن‌ها را در طول سفر نیاز دارید می‌توانید از کیف‌های بزرگی که محفظه‌های مخصوص برای لباس دارند استفاده کنید. مزیت این چمدان‌ها در این است که علاوه بر حجم بسیار زیادی که دارد تعداد زیادی محفظه زیپ‌دار دارد که می‌توانید وسایل ضروری خود را در آن بگذارید. حتی برخی از این کیف‌ها دارای چرخ‌های قرقره‌ای هستند که مانند چمدان می‌توانید بر روی زمین گذاشته و به آسانی آن‌ها را حمل کنید. برخی از این کیف‌ها که بیشتر در کمپینگ‌ کوهنوردی به کار برده می‌شوند دارای بخش‌های مختلفی هستند به طور مثال برخی از این کیف‌ها محفظه‌ای دارند که کمک می‌کند آب درون بطری تا ساعت‌ها تازه بماند که برای مسافرت‌هایی که با وسیله شخصی دارید می‌تواند مناسب باشد و برخی از آن‌ها دارای محفظه‌هایی است که امکان قرار دادن کیسه خواب و چادر مسافرتی و زیرانداز در آن‌ها در نظر گرفته شده است.

ترفندهای بستن چمدان سفر : چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

۳- وسیله نقلیه سفر را در نظر بگیرید

وسیله‌ای که با آن سفر می‌کنید بسیار مهم است. به طور مثال اگر با هواپیما یا قطار سفر می‌کنید می‌توانید با خیال راحت‌تری از چند کیف یا چمدان بزرگ استفاده کنید چرا که مامورین فرودگاه یا قطار برایتان آن‌ها را جاسازی می‌کنند اما اگر با اتوبوس یا وسیله شخصی سفر می‌کنید سعی کنید از چمدان‌های جمع و جورتری استفاده کنید چرا که حجم کمتری را اشغال می‌کنند. به خصوص در اتوبوس که ممکن است به علت جای کم مجبور شوید برخی از ساک‌های خود را جلو پای خود قرار دهید. در نتیجه هرچه از چمدان و ساک‌های کوچک‌تر و جمع و جورتری استفاده کنید بهتر است.

ترفندهای بستن چمدان سفر : چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

قدم سوم برای بستن چمدان سفر : کاهش فضای جاگیر وسایل در چمدان

۱- لباس‌ها را رول کنید

همانطور که قبلا هم گفتیم بهتر است از لباس‌هایی برای سفر استفاده کنیم که جنس منعطفی داشته باشند و به راحتی بتوان آن را تا کرد. یکی از بهترین روش‌های تا کردن لباس‌ها برای جاگیری کمتر رول کردن آن‌ها است. با این کار میزان فضای آزاد در چمدان شما بسیار زیاد می‌شود. برای ثابت ماندن لباس‌ها به حالت رول می‌توانید از یک کش سر یا نوار چسبی که به بافت لباس صدمه نمی‌زند، استفاده کنید. قرار دادن فشرده لباس‌ها به شکل رول شده باعث می‌شود شما بتوانید حتی تعداد لباس‌ها و وسایل مورد نیاز خود را افزایش دهید چرا که فضای آزاد چمدان شما بسیار زیاد می‌شود.

ترفندهای بستن چمدان سفر : چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

۲- از بسته‌های کوچک بسته‌بندی استفاده کنید

وسایل بسته‌بندی متنوعی امروزه در بازار وجود دارد. برخی از آن‌ها به شکل مکعب‌های جمع و جوری است که می‌توان لباس‌ها را در آن‌ها بسته‌بندی کرد و برخی از آن‌ها به شکل کیسه‌های نایلونی محکم زیپ‌داری است که برای لباس‌های زیر یا لوازم آرایشی می‌تواند مناسب باشد. با بسته‌بندی کردن وسایل خود سطح جاگیری وسایل را در چمدان خود کاهش می‌دهید و وسایلتان به طور مرتب داخل چمدان قرار می‌گیرد و به هنگام پیدا کردن وسیله یا لباس مورد نظر دیگر دچار سردرگمی نمی‌شوید. حتی می‌توانید بر روی هر یک از این بسته بندی‌ها برچسب بزنید و اسم وسیله یا نوع لباس را روی آن بنویسید.

 

۳- از فضای داخل کفش خود استفاده کنید

از درون کفش‌های داخل چمدان به عنوان فضایی برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید. لوازم کوچک مانند جوراب یا حتی لوازم آرایشی خود را می‌توانید درون کفش‌های داخل چمدان بگذارید تا فضای اشغال شده را کمتر کنید.

ترفندهای بستن چمدان سفر : چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

۴- درون جوراب‌ها را فراموش نکنید

یکی از راه‌های بسته‌بندی لباس‌های زیر، داخل جوراب است. می‌توانید داخل جوراب خود را از یک لباس زیر پر کرده و داخل چمدان قرار دهید. فقط مراقب باشید که از چندین لباس زیر داخل یک جوراب استفاده نکنید که کش جوراب را خراب کند.

 

قدم چهارم برای بستن چمدان سفر : قرار دادن وسایل در کیف دستی

۱- وسایل خود را اولویت بندی کنید

برخی از وسایل مورد نیاز در طول سفر را در داخل چمدان نگذارید، چون امکان دسترسی به آن کم خواهد شد. می‌توانید وسایل ضروری خود مانند مدارک، کارت شناسایی، لوازم آرایشی و بهداشتی مهم، عطر، عینک و … را در یک کیف دستی یا کوله‌پشتی قرار دهید تا دسترسی به آن آسان‌تر باشد.

ترفندهای بستن چمدان سفر : چگونه چمدان سفر ببندیم ؟

۲- چمدان خود را از وسایل سنگین به سبک بچینید

 سعی کنید هنگام بستن چمدان سفر لوازم سنگین مانند سشوار، کفش‌ها، حوله و هر وسیله سنگین دیگری را ابتدا داخل چمدان گذاشته سپس وسایل سبک‌تر را روی آن قرار داده که فشار کمتری به دیگر وسایل وارد شود. زمانی که وسایل سنگین در زیر قرار بگیرند، لباس‌ها نیز چروک نخواند شد و سنگینی بار در سرتاسر چمدان به یک اندازه تقسیم می‌شود.

 

۳- به وسایل شکننده توجه کنید

برای حفاظت بیشتر از لوازم شکننده در چمدان خود یا حتی مراقبت از کفش‌های خود می‌توانید روی آن‌ها کاور کشیده و یا با کشیدن لباس‌های دیگر بر روی آن‌ها از وارد شدن ضربه جلوگیری نمایید.

 

۴- کیسه پلاستیکی به همراه داشته باشید

ممکن است در طول سفر کفش‌ها یا لباس‌های شما کثیف شود و امکان دسترسی به آب نیز نداشته باشید. در این مواقع می‌توانید با قرار دادن کفش یا لباس کثیف داخل کیسه پلاستیکی از کثیف شدن سایر وسایل جلوگیری کنید.

 

مطالب مرتبط:

۱- کیف و کوله پشتی های برند کانادایی هرشل

۲- چند نکته در مورد لباس مناسب برای سفر با هواپیما

۳- خانم ها: برای مسافرت چی بپوشم؟

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شما

مهدی حسین زاده در تاریخ 25 فوریه 2018

نکات بسیار مهمی را در مورد بستن چمدان بیان کردید.
ولی کو پول سفر که بخوایم این همه براش چمدان ببندیم!

ناشناس در تاریخ 08 ژانویه 2021

موافقم!ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :