چگونه کت و شلوار مردانه بخریم؟

درباره اصول خرید کت و شلوار مردانه و بایدها و نبایدهای آن در چی بپوشم مطالب زیادی آورده شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید. اما در این مقاله قصد داریم به جزییاتی چون: پاچه شلوار، چاک کت، یقه کت و جیب ها بپردازیم. 

۱- یقه کت مردانه

از دهه ۷۰ میلادی یقه کت ها به طور تخصصی مورد توجه قرار گرفت و از آن زمان تاکنون تغییرات زیادی کرده است. یقه های گشاد تا روی شانه در دهه قبل شاید خنده دار باشد ولی مطمئن باشید در آینده نیز آیندگان به یقه های نازک امروزی خواهند خندید. وظیفه اصلی این یقه ها این است که از بزرگ تر یا کوچک تر دیده شدن کت در بدن شما جلوگیری می کنند. البته یقه های کلاسیکی که منظور ماست و شما باید انتخاب بکنید از نظر عرض متوسط هستند و زیاد باریک نیستند و هدفشان متناسب کردن کت با بدن شماست و نه صرفا دنبال کردن مد.

در مورد یقه ها باید بگویم که ۲ مدل اصلی یقه داریم:‌ اولین آن ها یقه های نوک تیز هستند که روی بدن به صورت هفتی شکل قرار می گیرند و در بالا به قسمت یقه گردن ملحق می شوند (تصویر سمت چپ) و دیگری قله دار که روی بدن به صورت هفتی شکل باز شده اند و در قسمت ملحق شدنشان به یقه گردن هم به صورت هفتی و نوک تیز باریک هستند (تصویر وسط) دلیل آن هم لاغر و کشیده تر نشان دادن بدن است.

چگونه کت و شلوار مردانه بخریم؟

۲- جیب اصلی کت

معروفترین این جیب ها جیب های Jetted هستند که درون پارچه کت بافته شده و تنها یک قسمت باز افقی باریک روی کت نمایان است. این جیب ها که تقریبا پنهان محسوب می شوند برای تیپ های بسیار رسمی و اتو کشیده به کار برده می شوند.

نوع دیگر آن جیب های بالچه ای هستند که تاحدودی رسمی محسوب می شوند و پوشیدن کت هایی با این جیب ها در مراسم رسمی و غیر رسمی بلامانع است. این جیب ها نیز شبیه جیب ها Jetted هستند با این تفاوت که قسمتی بالچه مانند روی آن ها را پوشانده است. این مدل از معروفترین مدل های جیب کت است و در اکثر کت ها یافت می شود.

مدل دیگری جیب با نام Hacking وجود دارد که تقریبا غیررسمی محسوب می شوند و مخصوص کت های انگلیسی هستند. این جیب ها فقط در کت هایی که توسط خیاطان انگلیسی دوخته می شود وجود دارند و به نوعی امضای این خیاطان محسوب می شوند.

نوع آخر جیب ها جیب های وصله ای هستند که از اسمشان آشکار است که به صورت وصله روی کت دوخته می شوند. غیر رسمی هستند و معمولا در کت های تابستانه یا اسپرت یافت می شوند.

چگونه کت و شلوار بخریم؟

۳- جیب فرعی

در کت های انگلیسی و یا کت های سفارشی علاوه بر جیب کت یک جیب کوچک بالای آن دوخته می شود که جیب بلیط یا جیب فرعی نیز نام دارد. در گذشته مرسوم بوده بلیط های مسابقات یا تئاتر ها را در این جیب نگاه می داشتند. این مدل جیب ها علاوه بر رسمی تر کردن کت کمک می کند تا آقایان قد بلند کمتر دراز و کشیده دیده شوند.

۴- جیب روی سینه

مدل دیگر جیب که تقریبا روی قسمت سینه دوخته می شود و همیشه باز است (در صورت بسته بودن از خیاط بخواهید آن را برایتان باز کند) همین جیب است. این جیب تنها مخصوص یک کار است، قرار دادن پوشت یا هرگونه وسیله تزيینی دیگر. برای ساخت آن دو دلیل وجود دارد: یکی اینکه هرچه در آن قرار بگیرد باعث زیباتر شدن و جلوه دادن به کت می شود و دیگر این که هرگونه وسیله ای که در جیب سمت چپ داخلی قرار است باشد و به دنده های شما فشار بیاورد را می توانید در این جیب قرار دهید.

۵- چاک کت

بعد از بررسی جیب ها به بررسی چاک کت می رسیم. شکافی در قسمت پشتی پایینی کت که علاوه بر آسان تر کردن دسترسی به جیب های پشتی شلوار، حرکت و راه رفتن را نیز آسان تر می کند. سه نوع اصلی چاک عبارتند از ‌: بدون چاک، چاک مرکزی، دو چاک

  • کت های بدون چاک از اسم شان معلوم است که هیچ گونه چاکی در آن ها یافت نمی شود و کم هم نیستند. از معایب آن ها می توان به چروک شدن حین نشستن فرد استفاده کننده اشاره کرد. برای ورزشکاران مناسب است اما افراد درشت هیکل باید از آن دوری کنند.
  • کت های با چاک مرکزی که میان کت و شلوارهای آمریکایی خیلی معروف هستند. با شکافی در قسمت مرکزی شان باعث می شوند حین نشستن افراد حس بهتری داشته باشند و کت چروک نشود. از معایب آن نمایان کردن قسمت باسن افراد است که شاید عده ای با آن مخالف باشند و آن را تهیه نکنند. از طرفی کت های تک چاک ارزان تر از مدلهای دیگر هستند.
  • گل سر سبد کت ها، کت های با دوچاک در طرفین هستند که دسترسی به جیب های پشتی شلوار را بسیار آسان می کنند و حرکت کردن با آن ها آسان تر است. نشستن را نیز بسیار آن می کنند. قسمت باسن آقایان را نمایان نمی کنند و جلوه ی زیبایی دارند.

۶- دکمه سر آستین

دلایل زیادی از گذشته تاکنون برای استفاده از دکمه سر آستین وجود داشته که یکی از آنها تشویق افراد به استفاده از دستمال بعد از شستن صورتشان بدون درآوردن کت شان بوده است. هر دلیلی که پشت آن بوده امروزه این قسمت از مهمترین قسمت های کت محسوب می شود و زمان زیادی صرف آن می شود.

معمولا دکمه سرآستین ها به صورت سنتی باید ۴ تا باشد ولی پیدا کردن دکمه های ۳ تایی هم جای تعجب ندارد. از طرفی تعداد آن باید با تعداد دکمه های کمر کت برابر باشد و معمولا ۱ سانت بالاتر از قسمت پایینی کت قرار گرفته باشد.

در برخی کت های با کیفیت تر این دکمه ها کاربردی تر هستند و حتی با نام سرآستین جراحی نیز شناخته می شوند. این به دلیل نیاز دکتران به بالا زدن آستین شان حین معاینه مریض است. معمولا می توانید یک دکمه را از دکمه های سرآستین برای جلب توجه به آن سمت باز بگذارید.

چگونه کت و شلوار مردانه بخریم؟

۷- کمر و دوخت شلوارها

شلوار نباید نقطه  کانونی تیپ شما قرار بگیرد و صرفا باید قسمتی باشد که توجهات را به کت یا کفش ما منتقل کند. با همه این ها اندازه و طراحی شلوار شما بسیار مهم است. هیچ چیزی آزاردهنده تر از یک شلوار خیلی تنگ یا گشاد نیست. شاید به دکمه های بیشتر در دوخت شلوار توجه کرده باشید. هدف این دکمه ها علاوه بر جلب کردن توچهات به قسمت کمر شلوار، اندازه بودن آن نیز هست.

مهمترین نکته ای که در انتخاب شلوار باید رعایت کنید اندازه بودن آن است. در دوخت شلوار هم افرادی که لاغر هستند می توانند دوخت های صاف و ساده انتخاب کنند و افراد هیکلی تر از دوخت های با مقدار پارچه بیشتر، که حین پوشیدن آن راحت باشند.

چگونه کت و شلوار بخریم؟

۸- پاچه شلوار

قانون پاچه شلوار این است: آقایان قد بلند برای کاهش کشیدگی زیاد بدنشان باید پاچه ها را تا کنند و آقایان که قد کوتاهی دارند باید شلوارهایی با پاچه معمولی بپوشند.

مطالب مرتبط:

1- ۳ مدل کت و شلواری که هر مردی باید داشته باشد

2- اصول ساده ی انتخاب کت و شلوار -قسمت اول

3- قوانین پوشیدن کت و شلوار

محمد رضا اهوارکی
نویسنده: محمد رضا اهوارکی
چند وقتی است که در حوزه ی استایل به طور جدی فعالیت می کنم و مطالبی رو که در ارتباط با آخرین مد روز برایم جالب باشد در سایت " چی بپوشم " قرار می دهم. مهندس مخابرات هستم و برنامه نویسی iOS نیز انجام می دهم.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :