تعریف امروزی جنتلمن چیست؟

حتما بارها کلمه جنتلمن را شنیده‌اید. این کلمه به وفور در مجله‌ها، وبلاگ‌ها و گفتگوها به کار می‌رود. به نظر می‌رسد که مردم به تعداد زیادی از آقایان جنتلمن می‌گویند و این کلمه شامل گستره وسیعی می‌شود. تعریف امروزی جنتلمن چیست؟

تعریف امروزی جنتلمن چیست؟

تعریف واژه جنتلمن خیلی اساسی و بنیادی است و ما هم زمان را مناسب دیدیم تا درباره مفهوم امروزی جنتلمن صحبت کنیم.

تعریف اصلی جنتلمن

صدسال پیش به مردی جنتلمن می‌گفتند که ثروتمند بوده و جایگاه اجتماعی برجسته‌ای داشته باشد. دیکشنری های امروزی هم هنوز جنتلمن را اینگونه تعریف می‌کنند:

 1. مردی که دلیر، شجاع و با شرف است
 2. طریقه رسمی یا محترمانه خطاب کردن آقایان
 3. نجیب زاده‌ای که در خانواده‌ای اصیل به دنیا آمده
 4. مردی که جایگاه اجتماعی والایی دارد و ثروتمند است
 5. عنوان محترمانه‌ای که به اعضای سنا یا ملاکان داده می‌شود

واقعا تعریف جنتلمن چیست؟ جنتلمن چیزی فراتر از شجاعت است. کارهای جوانمردانه با تعاریف سنتی ممکن است غلط انداز به نظر بیایند و فاعل آن را خودپسند نشان دهند. عزت و شرف هم مفاهیم کاملا نسبی هستند.

جنتلمن بودن در گذشته به جایگاه اجتماعی و ثروت بستگی داشت و یک جنتلمن واقعی لازم نبود حتی شغلی داشته باشد. امروزه این مفهوم به شخصیت و نفس آقایان بستگی دارد.

اما امروزه همه آدم‌ها با هم برابرند و اگر به کسی جنتلمن بگویند یعنی آن شخص بدون وابستگی به عواملی مانند اصالت خانوادگی یا ثروت، شایسته آن شناخته شده است. قدرت و ثروت در تعریف مدرن جنتلمن دیگر جایی ندارند. پول و مقام نمی‌تواند برای شما کلاس و احترام بخرد.

تعریف امروزی جنتلمن چیست؟

معنی امروزی جنتلمن

این کلمه خیلی پیچیده است و لازم می‌دانیم درباره اینکه چرا و چگونه از آن استفاده می‌شود، کمی روشن سازی کنیم. باید بدانیم که تعریف امروزی جنتلمن چه اهمیتی دارد.

ما معتقدیم هر مردی اگر بخواهد، می‌تواند جنتلمن باشد اما این موضوع را نباید ساده تصور کرد. جنتلمن بودن یک مسیر است نه مقصد و هر مردی باید همیشه در تلاش برای جنتلمن بودن باشد. یک جنتلمن کسی است که ویژگی‌های زیر را دارد:

 • جنتلمن یک آدم بی‌نقص نیست: احتمالا این مورد، مهم‌ترین ویژگی یک جنتلمن امروزی است. کلمه جنتلمن نباید یک ایده‌آل دور از دسترس تصور شود. طبیعت انسان را باید بیشتر مورد توجه قرار داد چرا که همه ما انسان‌ها همیشه می‌توانیم تصمیم بگیریم، قضاوت یا اشتباه کنیم. تفاوت موضوع اینجاست که یک جنتلمن خودش را کامل و بی نقص نمی‌داند و مسوولیت و مدیریت هرچیزی که می‌تواند کنترل کند مانند اعمال، دانش و رویکردش را برعهده می‌گیرد.

 

 • کمال گرایی از خصوصیات یک جنتلمن است: کمال گرایی باعث می‌شود انسان‌ها تلاش کنند خودشان را با معیارهای بالایی که در نظر گرفته‌اند، مطابقت دهند. یک جنتلمن واقعی برای خودش معیارهای رفیعی در نظر می‌گیرد و همیشه تلاش می‌کند خودش را به این استانداردها نزدیک کند. این معیارها را در هرچه که او می‌خرد تا هر کاری که انجام می‌دهد می‌توان دید. او آنچه را از خودش می‌خواهد، از دیگران هم انتظار دارد.

 

 • یک جنتلمن، لباس شایسته می‌پوشد: این ویژگی برای هیچکس عجیب و تازه نیست. یک آقای خوش پوش کسی است که به تناسب فصل، موقعیت و سبک شخصی خودش لباس می‌پوشد. لباس پوشیدن برای یک جنتلمن ربطی به پول ندارد بلکه انتخاب شایسته لباس و اکسسوری‌های همراه آن به تناسب مناسبت و سلیقه شخصی است. طریقه لباس پوشیدن یک آقا به خوبی نشان می‌دهد که به تاثیر ظاهر خودش واقف است و می‌داند طریقه لباس پوشیدن چه تاثیری بر اطرافیانش در جامعه دارد. طریقه لباس پوشیدن در محل کار یا در میهمانی، نشان دهنده احترامی است که جنتلمن برای میزبانش قایل است و اصلا برای خودنمایی یا تحریک حسادت دیگران نیست. لباس پوشیدن به خوبی سلیقه و شخصیت جنتلمن را نشان می‌دهد و از این رو مایه مباهات او می‌شود.

تعریف امروزی جنتلمن چیست؟

 • یک جنتلمن آداب و رفتار مناسبی دارد: در این مورد با دیکشنری موافقیم. جنتلمن واقعی کسی است که دلیر، مودب و قابل احترام است. او در صحبت هایش از “لطفا” و “متشکرم” استفاده می‌کند. در صف منتظر می‌ماند تا نوبتش برسد و با دیگران همانطور که دوست دارند رفتار می‌کند. او در مکالمه‌های دو طرفه به همان اندازه‌ای که مخاطبش صحبت می‌کند، شراکت دارد.

 

 • جنتلمن واقعی روشن فکر است: یک جنتلمن واقعی کسی است که هرگز فکر نمی‌کند نظرات و دانشش کامل و بی‌نقص است و کسی نمی‌تواند آن‌ها را مورد سوال قرار دهد. او همواره تلاش می‌کند یاد بگیرد و پذیرای ایده‌های جدید است. او از انتقادات سازنده استقبال می‌کند و به شکست‌هایش به عنوان راهی برای دستیابی به موفقیت و خودآگاهی نگاه می‌کند. او هرگز برای اثبات صحت گفتارش وارد بحث نمی‌شود بلکه می‌خواهد با نظرات دیگران آشنا شود و خودش را جای دیگران بگذارد تا بتواند نظرات مخالف خودش را درک کند.

 

 • جنتلمن مطلع و جالب توجه است: این روزها همه در شلوغی زندگی روزمره غرق می‌شوند و به ندرت می‌توانند توجه هم را جلب کنند یا صحبت‌های جذابی داشته باشند. یک مرد جذاب به خوبی می‌تواند درباره موضوعات مختلف با دیگران صحبت کند. او به دنیای اطرافش علاقه‌مند است و تلاش می‌کند برای شخصیت سازی و همینطور لذت بردن از زندگی، دانش خودش را افزایش دهد. سرگرمی‌ها و نگرانی‌های شخصی‌اش به خوبی نشان می‌دهد به چه فعالیت‌هایی اهمیت می‌دهد.

 

 • حرف و عمل یک جنتلمن با هم مطابقت دارند: ساده بگوییم یک جنتلمن واقعی کسی است که به قول‌هایی که می‌دهد و حرفهایی می‌زند متعهد است.

 

 • یک جنتلمن محترمانه با دیگران رفتار می‌کند: وقتی می‌گوییم دیگران، منظور همه انسان‌ها اعم از بانوان، همکاران، مافوق‌ها و کارمندان امور مشتریان است. این موضوع نشان می‌دهد که یک جنتلمن عمیقا به برابری اعتقاد دارد. او هرگز ادعا نمی‌کند از آدم‌های پیرامونش بیشتر یا کمتر حق دارد. او همیشه با آدم‌هایی که کمتر از او از ثروت و دارایی برخوردارند، مهربان است. او هرگز فکر نمی‌کند که با پایین کشیدن دیگران می‌تواند موفق شود و به دنیا به چشم یک بازی مجموع-صفر نگاه نمی‌کند.

 

 • یک جنتلمن به خوبی تفاوت بین تکبر و اعتماد به نفس را می‌داند: انسان مغرور کسی است که نظر خود را مهم‌تر و بالاتر از دیگران می‌داند. جنتلمن کسی است که به خودش و توانایی‌هایش صرفنظر از دیگران اطمینان دارد. یک آدم مغرور برای تایید لازم است همیشه برنده باشد اما جنتلمن از درون، خودش را تایید شده می‌بیند.

 

 • یک جنتلمن از قدرت به درستی استفاده می‌کند: جمله معروفی درباره قدرت وجود دارد که می‌گوید ” قدرت، مسوولیت را به دنبال می‌آورد” و در مفهوم این جمله می‌توان به حقیقت وجودی یک جنتلمن پی برد. اگر جنتلمن در مسند قدرت باشد می‌کوشد به درستی از آن بهره ببرد و خودخواهانه از آن استفاده نمی‌کند. او قدرت را در راه انتقام، منفعت شخصی و یا از بین بردن حقوق دیگران بکار نمی‌برد.

 

 • جنتلمن به دیگران اعتماد دارد مگر اینکه خلافش ثابت شود: اگرچه در دنیای امروز اعتماد به مردم سخت شده است، جنتلمن واقعی به دیگران اعتماد می‌کند مگر آنکه خلافش ثابت شود. کسی که شما را در راه تنها گذاشته شاید خبر بدی شنیده و مجبور شده شما را در نیمه راه ترک کند. اگر دوست شما تماس‌های تلفنی را جواب نمی‌دهد شاید به این دلیل است که خیلی کار دارد. یک جنتلمن واقعی سعی می‌کند درباره دیگران به سرعت نتیجه منفی نگیرد.

چرا تعریف جنتلمن مهم است؟ چون به این ترتیب برای آقایان یک معیار در نظر گرفته می‌شود که باید همیشه برای رسیدن به آن در تلاش باشند. جنتلمن بودن مقصد نیست بلکه هدف است و لازمه رسیدن به آن یک عمر تلاش برای بهبود شخصی، خودآگاهی و انگیزه است.

بهترین دستاورد در این مسیر آن است که اطرافیان شما را یک جنتلمن بشناسند چرا که این عنوان فقط در صورتی تحقق می‌یابد که توسط دیگران به شما داده شود. ما از این عنوان در صحبت‌های روزانه زیاد استفاده می‌کنیم اما این عنوان فقط برای خطاب قرار دادن آقایان نیست بلکه این عبارت درواقع نشان می‌دهد ما واقعا چه کسی هستیم یا چه کسی می‌خواهیم باشیم.

مطالب مرتبط:

1- چگونه مانند یک جنتلمن لباس بپوشم؟

2- جنتلمن بودن در گرما

3- ۱۲ مدل کفش که هر جنتلمنی باید داشته باشد

خیامی
نویسنده: خیامی


دیدگاه شما

علی صبور در تاریخ 29 سپتامبر 2021

عالی بودارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :