نکات ست کردن کراوات، پیراهن و کت

0

بعد از انتخاب یک کر‌اوات خوب و مناسب نوبت به ست کردن کراوات، پیراهن و کت می رسد و این جاست که شاید این تفکر پیش بیاید که “من اصلا چرا این رنگ کراوات را انتخاب کردم؟”. ولی نگران نباشید، در این مقاله قصد داریم نکات ست کردن کراوات، پیراهن و کت را به شما آموزش دهیم. 

۱- کر‌اوات باید با پیراهن و کت همخوانی داشته باشد

ست کردن کراوات جدیدی که می خرید با کت و شلوار و پیراهن قبلی‌تان کار زیاد جالبی نیست، در عوض شما باید سعی کنید کراواتتان را با گران ترین آیتم های درون تیپتان یعنی کت و شلوار و پیراهن ست کنید. اولویت خرید شما باید این گونه باشد:

 • کت و شلوار: مهم نیست که کت و شلوار رسمی می خرید یا بلیزر یا کت تک. مهم این است که کتی که انتخاب می کنید باید در رنگ های ساده باشد که با بقیه موارد تیپ شما به راحتی ست شود. ست کردن بلیزر طوسی بسیار راحت تر از ست کردن بلیزر سبز راه راه خواهد بود.
 • پیراهن: پیراهن که اولویت دوم شماست کمی دستتان را در انتخاب ها باز تر می کند. ولی باز هم پیشنهاد ما این است که پیراهن های تک رنگ مثل سفید یا آبی روشن انتخاب کنید تا پیراهن های صورتی، نارنجی و سبز شطرنجی که ست کردنشان دشوار تر است.
 • کراوات: در مرحله سوم به انتخاب کراوات می رسیم. کراوات ها در قیمت های مختلف عرضه می شوند و تفاوت قیمت آن ها به جنس و طرحشان بستگی دارد. از این رو می توانید صرفا برای خوش تیپ تر نشان دادن خودتان کراوات ارزان قیمت تر انتخاب کنید. نکته مهمی که باید رعایت کنید این است که رنگ و طرح آن را با کت و پیراهنتان ست انتخاب کنید.

نکات ست کردن کراوات و پیراهن و کت

۲- تقسیم بندی کر‌اوات

کراوات ها در سایز ها و عرض های متفاوتی عرضه می شوند. ولی در یک نگاه کلی موردی که بیشتر به چشم می خورد عرض کراوات است. عرضی که برای کراواتتان انتخاب می کنید به طور استاندارد باید بین ۷.۵ تا ۹ سانتی متر باشد تا نزدیک یقه کتتان قرار بگیرد. اگر کراواتی عریض تر یا باریک تر از این عرض انتخاب کنید مسلما ریسک بزرگی انجام داده اید. چاق تر یا لاغر تر نشان داده شدن شما در کت و شلوار بستگی زیادی به عرض کراوات دارد. ضمنا تداخل آن با یقه کت هم دور از قوانین مد و فشن است.

نکات ست کردن کراوات و پیراهن و کت

۳- طرح های کر‌اوات

در این زمینه تا دلتان بخواهد انتخاب برای شما وجود دارد:

 • خال خالی
 • تک رنگ
 • طرح دار کوچک
 • راه راه
 • طرح بوته

نکته مهم: رنگ کراوات شما به هیچ وجه نباید با رنگ پیراهنتان ست باشد. پیراهن آبی راه راه از هیچ نظر با کراوات آبی راه راه ست نیست و به دلیل تداخل رنگ ها کراوات شما یا به چشم نمی آید یا اگر بیاید هم در رنگ پیراهنتان گم است.

نکات ست کردن کراوات و پیراهن و کت

۴- رنگ های کر‌اوات

اگر قصد ست کردن کراوات، پیراهن و کت دارید باید بندانید که رنگ های خنک مثل آبی تیره، زیتونی و بنفش از مناسب ترین رنگ ها برای کراوات شما خواهند بود. این رنگ ها با رنج وسیعی از رنگ های پیراهن و کت ست می شوند. اگر قصد خاص بودن و دیده شدن در مهمانی ها را دارید توصیه ما این است که به سمت رنگ های گرم تر بروید. قرمز ، نارنجی و زرد به راحتی با کت و شلوار های طوسی و خاکستری ست می شوند و تیپ خوش رنگ تری برای شما می سازند.

نکات ست کردن کراوات و پیراهن و کت

۵- جنس و ترکیب کر‌اوات

وقتی صحبت از جنس کراوات می شود این موارد را باید در نظر داشت :

 • کراوات ابریشمی: لوکس ترین نوع کراوات نوع ابریشمی آن است که مخصوص آقایان ثروتمند است و جنس آن به راحتی قابل تشخیص خواهد بود. نوع ابریشم استفاده شده از نرم تا زبر متغیر خواهد بود.
 • کراوات کشمیر: این مدل از کراوات که بعد از ابریشمی قرار می گیرد نسبت به جنس پشمی گرم تر است.
 • کراوات ساتن: قیمت پایین تر آن به نسبت ابریشمی و کشمیری و همچنین درخشندگی آن از مزیت های آن محسوب می شوند و اکثر آقایان به سمت خرید این نوع کراوات سوق دارند.
 • کراوات پلی استر: این مدل که جنس آن به صورت صنعتی تولید می شود تا حدودی نزدیک به مدل ابریشمی است ولی کیفیت آن بسیار پایین تر است. ارزان تر هستند و می توانند فریب دهنده مخاطبین باشند.

نکات ست کردن کراوات و پیراهن و کت

مطالب مرتبط:

۱- قوانین لباس رسمی پوشیدن

۲- اصول پوشیدن پیراهن مردانه

۳- انواع مختلف پاپیون

محمد رضا اهوارکی
نویسنده: محمد رضا اهوارکی
چند وقتی است که در حوزه ی استایل به طور جدی فعالیت می کنم و مطالبی رو که در ارتباط با آخرین مد روز برایم جالب باشد در سایت " چی بپوشم " قرار می دهم. مهندس مخابرات هستم و برنامه نویسی iOS نیز انجام می دهم.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :