آیا رنگ لباس فروشنده باعث افزایش فروش می‌شود؟

چه قبول داشته باشید و چه نداشته باشید رنگ لباس شما می‌تواند به صورت قابل توجهی بر روی اطرافیان‌تان تاثیر گذار باشد. در جولای سال 2014 میلادی دو محقق به بررسی تاثیر رنگ لباس و اقناع مشتری در بازاریابی پرداختند که در ادامه کارشناسان چی بپوشم با مقاله آیا رنگ لباس فروشنده باعث افزایش فروش می‌شود؟ با شما همراه خواهند بود.

نویسندگان این مقاله از تجربیات خود در گذشته سخن می‌گویند:

رنگ قرمز برای انسان‌ها و حیوانات یک رنگ قوی به حساب می‌آید.

رنگ قرمز به معنای قدرت و تسلط در بسیاری از فرهنگ هاست.

بسیاری از روسای جمهور کشورهای مختلف از رنگ قرمز برای کراوات‌های خود استفاده می‌کنند. همچنین از این رنگ برای ایجاد توجه در بسیاری از تبلیغات تلویزیونی و … استفاده شده است.

آزمایش اول

در این آزمایش از یک مرد جوان خواسته شد یکبار با جلیقه قرمز رنگ و یک بار با جلیقه سفید پشت میز خود بنشیند و به مشتریان پاسخ مناسب را بدهد.

از 94 نفر خواسته شد تا در مورد عکس نظر دهند، و به نیمی از حاضرین عکس فروشنده با جلیقه قرمز و به نیمی دیگر عکس فروشنده با جلیقه سفید داده شد. و از این تماشاچیان خواسته شد که در مورد فروشنده مواردی که به ذهنشان می رسد را یادداشت کنند. در پایان مطالعات اول بالاترین امتیاز به عکسی داده شد که دارای جلیقه قرمز رنگ بود.

آزمایش دوم

در آزمایش اول فرد مورد نظر جلیقه قرمز به تن داشت! حال آنکه در این آزمایش قصد استفاده از کراوات قرمز را داریم! آیا به نظر شما یک پارچه باریک می تواند بر روی رفتار فروشنده و خریدار تاثیر گذار باشد؟

روند آزمایش دوم نیز مشابه آزمایش اول بود و به جای جلیقه قرمز و سفید از کراوات قرمز و آبی روشن استفاده نمودیم. این بار از 151 نفر خواسته شد که در مورد دو عکس نظر خود را ارایه کنند. و این بار نیز فردی که در عکس کراوات قرمز به تن داشت دقیق تر و مناسب تر دیده شد.

هر چند رنگ قرمز به عنوان رنگی رومانتیک شناخته می‌شود اما تحقیقات نشان می‌دهد این رنگ کاربرد بسیار زیادی در صنعت تبلیغات، سیاست  دارد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قصد فروش را دارید به شما توصیه می‌کنیم،  یک کراوات قرمز و یا جلیقه قرمز در کنار یک کت و شلوار تیره به تن کنید. و مطمئن باشید که به این طریق بسیار خوش تیپ‌تر و جذاب‌تر دیده خواهید شد و متقاعد کردن فرد مقابل کار بسیار آسانی است!!!

 

منبع: Wiley online library

 مطالب مرتبط:

1- افزایش جذابیت با انتخاب مناسب رنگ لباس

2- چگونه رنگ لباس خود را انتخاب کنیم؟

3- چه رنگی را با چه رنگی ست کنیم؟

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :