محمد رضا اهوارکی در
0

ویژگی‌های لباس مناسب مصاحبه شغلی

ویژگی‌های لباس مناسب مصاحبه شغلی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید در یک شرکت معتبر مشغول به کار بشید اما قبل از آن به غولی به نام مصاحبه روبرو می شوید! آیا برای قبول شدن در مصاحبه شغلی تنها باید دانش کافی داشت و حاضر جواب بود؟ خیر. ظاهر شما نقش به سزایی در قبول و یا رد شدن شما بازی می کند. ویژگی‌های لباس مناسب مصاحبه شغلی کدام است؟ با چی بپوشم همراه باشید. 

۱- تاثیر گذار لباس بپوشید 

تاثیر گذاری تیپ شما بسیار مهم است. قبل از اینکه حتی بنشینید و با مصاحبه گر شروع به صحبت کنید قضاوت های اولیه درباره تیپ شما توسط او انجام شده است. پوشیدن کت و شلوار در این مورد انتخاب خوبی است. یک پیراهن تک رنگ ساده از زیر آن بپوشید. فقط از اتو کشیده بودن آن و اندازه بودنش مطمئن شوید.

نکته  بعدی آرایش صورتتان است. حتما سعی کنید مدل مویی مناسب و کلاسیک و در خور مصاحبه داشته باشید و ریش و سیبیل را حتی الامکان به صورت کامل نتراشید. داشتن سبیل و ریش نوعی حس مسولیت پذیری شما را نشان می دهد. ناخن ها را فراموش نکنید. حتما گرفته شده باشند.

۲- در این باره تحقیق کنید 

مصاحبه گر از شما انتظار دارد قبل از ورود به اتاق مصاحبه درباره ی شرکت و نیازهای آن اطلاعات کامل داشته باشید. پس در این باره تحقیق کنید. با این کار مصاحبه ی شما معنی بیشتری خواهد یافت. از طرفی با این کار شما می توانید جواب هایتان را به نوعی تنظیم کنید که در خور نیازهای شرکت آن ها باشد. اگر مصاحبه در شهر دیگری است حتما تاخیر ها و زمان رسیدن به مصاحبه را تخمین بزنید و برای اینکار سریعا اقدام کنید.

۳- اصول را در نظر بگیرید

شما نمی دانید قرار است از چه مسایلی از شما سوال شود ولی حداقل می دانید که اصول را باید بلد باشید. به دنبال اصولی ترین و رایج ترین سوال هایی که در مصاحبه ها پرسیده می شود باشید و جواب های تان را بر اساس مهارت هایتان آماده کرده باشید. در ذهن خودتان همچنین مثال هایی برای مواقع ضروری آماده کنید.

۴- مهارت ارایه دادن را یاد بگیرید

کسانی که قدرت ارایه دادن قوی تری دارند در مصاحبه های کاری موفق تر هستند. حتما جمله ی “از خودتان بگویید” را از مصاحبه گر خواهید شنید. پس رزومه ای نه خیلی طولانی برای خودتان آماده کنید و سعی کنید به طور خلاصه در آن همه ی مهارت ها و دانشتان را بگنجانید و از همه مهمتر آن را بدرستی ارائه کنید. این کار را از قبل تمرین کنید.

۵- برای اتفاقات غیر منتظره آماده باشید

همیشه مصاحبه گر ها سوالات غیر منتظره می پرسند تا شما را در موقعیت های سخت قرار داده و بسنجند. در این مواقع فقط باید با اعتماد به نفس پاسخ دهید. همه سوالات قرار نیست معنی خاصی داشته باشند فقط شما باید با اعتماد به نفس کامل به آن ها پاسخ دهید.

۶- سوال کنید

مصاحبه فقط برای این نیست که مصاحبه گران شما را مناسب کار ببینند، بلکه شما هم حق دارید بدانید که آیا کار مناسب حال شما هست یا خیر. پس حتما سوال های لازم را قبل از ورود به مصاحبه در ذهنتان داشته باشید.

۷- همیشه کلمه ی “متشکرم” را بگویید 

و در آخر یک جمله ی ماندگار که هیچ وقت نباید فراموش کنید این است که همیشه تشکر کنید. از مصاحبه گرها برای وقتشان که در اختیار شما گذاشته اند تشکر کنید و از تشکر کردن واهمه نداشته باشید.

مطالب مرتبط:

1- برای مصاحبه دکتری چی بپوشم؟

2- این رنگ را هیچ وقت در مصاحبه ی شغلی نپوشید!

3- آقایان برای مصاحبه ی شغلی چی بپوشند؟دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :