اوبر دو ژیوانشی خالق افسانه ای برند ژیوانشی

اوبر دو ژیوانشی طراح مطرح فرانسوی که به دلیل طراحی لباس‌های اوت کوتور و طراحی لباس برای افرادی همچون آدری هپبورن شناخته شده بود در سن ۹۱ سالگی درگذشت. در این مطلب بیوگرافی اوبر دو ژیوانشی، بنیانگذار برند ژیوانشی را خواهید خواند. 

ad banner

اوبر دو ژیوانشی خالق افسانه ای برند ژیوانشی

بیوگرافی اوبر دو ژیوانشی

اوبر دو ژیوانشی Hubert de Givenchy (جیونچی) در یک خانواده اشرافی در بووه فرانسه در ۲۱ فوریه ۱۹۲۷ متولد شد. او بعد از اتمام تحصیلاتش در مدرسه هنر، برای چندین طراح برجسته مد در پاریس کار کرد. او خانه مد خود را در سال ۱۹۵۲ باز کرد و بلافاصله به دلیل طرح‌های شیک و زنانه‌ای که ارائه می‌داد، تحسین شد. یکی از معروف‌ترین بازیگرانی که اوبر دو ژیوانشی برایش لباس طراحی کرده است، آدری هپبورن بود که در فیلم‌های صبحانه در تیفانی و سابرینا در لباس‌های طراحی شده او درخشید. ژیوانشی برای سال‌ها به طراحی خود ادامه داد و در اواسط دهه ۱۹۹۰ رسما اعلام بازنشستگی کرد. او در ۱۰ مارس ۲۰۱۸ در سن ۹۱ سالگی فوت کرد.

اوبر دو ژیوانشی خالق افسانه ای برند ژیوانشی

خانواده ژیوانشی

اوبر جیمز مارسل ژیوانشی تافین در تاریخ ۲۱ فوریه ۱۹۲۷ در شهر بووه؛ شهری در شمال فرانسه متولد شد. پدر و مادر او، لوسیان و بیاتریس ژیوانشی، ارثیه‌ای هنگفت برای او و برادرش باقی گذاشتند. پس از مرگ لوسیان در سال ۱۹۳۰، اوبر دو ژیوانشی نزد مادرش و مادربزرگ مادرش بزرگ شد.

اوبر دو ژیوانشی خالق افسانه ای برند ژیوانشی

در سال ۱۹۴۴ ژیوانشی به پاریس رفت تا در کالج هنر تحصیل کند. او در نظر داشت حرفه‌ای مرتبط با قانون و قضا داشته باشد اما تصمیمش تغییر کرد و وارد حوزه مد و لباس شد. او تنها ۱۷ سال داشت که به عنوان کارآموز در کنار ژاک فات کار خود را آغاز کرد. بعد از این ژیوانشی توانست با خانه‌های مد مطرحی مانند، لوسین لیلانگ، روبرت پیاژه و السا اسکیاپارلی کار کند.

خانه مد ژیوانشی

ژیوانشی در سال ۱۹۵۲ یک کسب و کار کوچک راه انداخت و بوتیک خود را تاسیس کرد. اولین مجموعه ژیوانشی توجه زیادی را به خود جلب کرد این کالکشن شامل دامن‌های بلند و پیراهن‌های با دوخت سفارشی بود. در مجموعه‌های بعدی او لباس‌های شب، کلاه زنانه و کت و شلوار برای مشتریانش ارائه می‌داد. نام ژیوانشی مترادف استایل شیک پاریسی است. ژیوانشی در سال ۱۹۵۳ با طراح اسپانیایی کریستوبال بالنسیاگا ملاقات کرد. ژیوانشی بالنسیاگا را تحسین می‌کرد و همین باعث شد تا او تبدیل به یک مربی دلسوز برای او شود. در میانه دهه ۱۹۵۰ ژیوانشی و بالنسیاگا سبک جدیدی را در طراحی لباس‌های زنانه بنا نهادند. این لباس‌ها برش‌هایی آزاد داشتند و خط کمر مشخصی نداشتند.

بیوگرافی اوبر دو ژیوانشی

در دهه ۱۹۶۰ ژیوانشی به ایجاد گرایش‌های جدید در طراحی لباس و در نظر گرفتن سبک‌های جوان پسند در لباس‌ها ادامه داد. سیلوئت‌های بدون انحنا و دامن‌های کوتاه از جمله مواردی بودند که او در این دوره به آن‌ها پرداخت. ژیوانشی برای بازیگران بسیاری لباس طراحی کرده بود. یکی از مشهورترین این بازیگران آدری هپبورن برنده اسکار بود. طراحی لباس فیلم صورت خنده‌دار ۱۹۵۷، صبحانه در تیفانی ۱۹۶۱ و همکاری با ادیت هد برای طراحی لباس آدری هپبورن در فیلم سابرینا از جمله این موارد است.

بیوگرافی اوبر دو ژیوانشی

ژیوانشی و هپبورن در مراحل تهیه فیلم با یکدیگر آشنا شدند و آدری برخی از ایده‌های الهام گرفته از جیونچی را برای ادیت هد و تیمش شرح داد تا در تهایت لباس فیلم سابرینا طراحی شد. ژیوانشی همچنین مسئولیت طراحی لباس برای فیلم‌های عشق در بعد از ظهر (۱۹۵۷)، معما (۱۹۶۳)، پاریس در تب و تاب و چگونه یک‌میلیون بدزدیم را به عهده داشت. همچنین برند ژیوانشی در سال ۱۹۵۷ یک عطر با الهام از ستاره سینما آدری هپببورن به بازار معرفی کرد که «ممنوع» نام داشت. پس از فروش برند ژیوانشی به LVMH در سال ۱۹۸۸، اوبر دو ژیوانشی تا هفت سال بعد هم برای برند خود لباس طراحی کرد و در سال ۱۹۹۵ بازنشستگی خود را اعلام کرد. بعد از او افرادی مانند جان گالیانو، الکساندر مک کوئین و ریکاردو تیشی سمتش را عهده‌دار شدند.

اوبر دو ژیوانشی خالق افسانه ای برند ژیوانشی

بعد از بازنشستگی اوبر دو ژیوانشی در خانه‌ای در حومه فرانسه زندگی می‌کرد. کارهای او در نمایشگاه‌های زیادی به نمایش درآمد و جایزه شورای طراحان مد را در سال ۱۹۹۶ به دست آورد. اوبر دو ژیوانشی در ۱۰ مارس ۲۰۱۸ درگذشت و چند روز بعد سخنگوی برندش این موضوع را تایید کرد.

 

مطالب مرتبط:

۱- درباره مجله ووگ معروف ترین نشریه مد و لباس بیشتر بدانید

۲- بیوگرافی کارل لاگرفلد طراح محبوب

۳- بیوگرافی پیر کاردین طراح نام آشنای فرانسوی

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

حسین زاده در تاریخ 14 مارس 2018

واقعا بهترین بوده توی طراحی مد و لباسارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :