سوگل پورمهرام در
0

الکساندر مک کوئین ستاره فقید دنیای مد

الکساندر مک کوئین ستاره فقید دنیای مد

لی الکساندر مک کوئین ستاره فقید دنیای مد و موسس برند الکساندر مک کوئین از طراحان مطرح و مهم بریتانیایی بود که برنده جوایز مهمی از جمله طراح برتر بین المللی در سال ۲۰۰۳ شد. در این مطلب زندگی کوتاه و موفق الکساندر مک کوئین طراح بریتانیایی را بررسی خواهیم کرد.

 

بیوگرافی الکساندر مک کوئین

الکساندر مک کوئین، متولد سال ۱۹۶۹، یک طراح مد و فشن اهل کشور انگلستان بود که قبل از تاسیس برند لباس خودش، طراح ارشد برندهای مشهوری از جمله ژیوانشی و لویی ویتون بود. در مقاله امروز قصد داریم تا شما را با زندگی شخصی و حرفه‌ای او بیشتر آشنا کنیم.

الکساندر مک کوئین (Lee Alexander McQueen) در ۱۹۶۹ در لندن در خانواده ای اسکاتلندی به دنیا آمد. پدرش راننده تاکسی و مادرش معلم بودند و شش فرزند داشتند. الکساندر از کودکی برای خواهرانش لباس طراحی می‌کرد و می‌دوخت و تصمیم گرفته بود که طراح لباس شود. او در ۱۶ سالگی مدرسه را رها کرد و در یک  خیاط  خانه دستیار شد. او به سرعت مهارت زیادی  از خود نشان داد و در کار خود خبره شد.

الکساندر مک کوئین

الکساندر مک کوئین چه کسی بود؟

الکساندر مک کوئین در ۱۷ مارس سال ۱۹۶۹ در منطقه لوشیام شهر لندن متولد شد. او به عنوان طراح ارشد برند ژیوانشی که متعلق به برند مشهور لویی ویتان بود انتخاب شد. همچنین در سال ۲۰۰۴، خط تولید شخصی خود را تاسیس کرد و از اولین کالکشن لباس‌های آماده پوشیدن مردانه خود رونمایی کرد. الکساندر مک کوئین ۴ بار جایزه بهترین طراح مد و فشن سال را از شورای مد انگلستان دریافت کرد. او در سال ۲۰۱۰، یعنی مدت کمی پس از مرگ مادرش، خودکشی کرد.

الکساندر مک کوئین چه کسی بود؟

اولین سال‌های زندگی الکساندر مک کوئین چگونه گذشت؟

الکساندر مک کوئین در خانواده‌ای از طبقه کارگر به دنیا آمد که در خانه‌های عمومی منطقه لویشام شهر لندن زندگی می‌کردند. پدرش، رونالد، یک راننده تاکسی بود و مادرش، جویس، در مدرسه علوم اجتماعی تدریس می‌کرد. این زوج با وجود درآمد کمی که داشتند، به خوبی از الکساندر و ۵ خواهر و برادرش حمایت می‌کردند. دوستان و خانواده الکساندر مک کوئین اغلب او را «لی» صدا می‌کردند. الکساندر در سن ۱۶ سالگی تصمیم گرفت که درس و مدرسه را رها کند. پس از آن، در Savile Row، یک خیابان در ناحیه می‌فر لندن، که به طراحی و دوخت کت و شلوارهای مردانه معروف است مشغول به کار شد. او در ابتدا در مغازه خیاطی‌ای به نام اندرسون و شفرد شروع به کار کرد.

اولین سال‌های زندگی الکساندر مک کوئین چگونه گذشت؟

الکساندر مک کوئین چگونه هدف بزرگ خود در زندگی را پیدا کرد؟

الکساندر مک کوئین تصمیم گرفت تا حرفه خود را در زمینه طراحی و دوخت لباس ادامه دهد. به همین دلیل از خیابان Savile Row خارج شد و همکاری خود را با طراحان لباس مشهور تئاتر آن زمان آغاز کرد. سبک دراماتیک لباس‌هایی که او طراحی می‌کرد، بعدها به سبک مختص به الکساندر مک کوئین تبدیل شد. او پس از مدت کوتاهی شهر لندن را ترک کرد و برای مدت کوتاهی به شهر میلان کشور ایتالیا نقل مکان کرد؛ یعنی جایی که به عنوان دستیار طراح لباس مشهور ایتالیایی یعنی رومئو گیگلی مشغول به کار شد.

الکساندر مک کوئین چگونه هدف بزرگ خود در زندگی را پیدا کرد؟

 

الکساندر مک کویین پس از بازگشت به شهر لندن، در دانشگاه هنر و طراحی لباس Central Saint Martin’s College ثبت نام کرد و در سال ۱۹۹۲ نیز، مدرک کارشناسی ارشد خود را در زمینه طراحی مد و فشن دریافت کرد. کالکشن لباسی که او به عنوان پروژه پایانی دانشگاه خود طراحی کرد به طور کامل توسط استایلیست شناخته شده‌ای در شهر لندن به نام ایزابلا بلُو خریداری شد. ایزابلا پس از آن، به دوست صمیمی و مشوق الکساندر مک کوئین در زمینه کار او تبدیل شد.

 

فعالیت الکساندر مک کوئین به عنوان طراح ارشد برند ژیوانشی

الکساندر مک کوئین پس از دریافت مدرک طراحی لباس خود، کسب و کار جدیدی را در زمینه طراحی لباس‌های زنانه راه‌اندازی کرد. شلوارهایی که توسط او طراحی شده بودند، با محبوبیت بی‌نظیری مواجه شدند. تنها چهار سال پس از اتمام تحصیل در زمینه طراحی، الکساندر مک کوئین به عنوان مدیر ارشد طراحی لباس در برند ژیوانشی، یک خانه مد و فشن لوکس که متعلق به برند مشهور لویی ویتون بود، انتخاب شد.

اگرچه این شغل یک شغل کاملا معتبر بود، مک کوئین آن را با اکراه قبول کرد و ۵ سالی که او در این برند فعالیت میکرد (یعنی از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۰۱)، برایش بسیار سخت گذشت. در حالی که او نوآوری‌های زیادی را وارد عرصه مد و لباس کرده بود و تصور مردم درباره مد و لباس را کاملا تغییر داده بود، باز هم حس می‌کرد که چیزی جلوی پیشرفت او را می‌گیرد.

فعالیت الکساندر مک کوئین به عنوان طراح ارشد برند ژیوانشی

الکساندر مک کوئین بعدها درباره شغل خود در برند ژیوانشی گفت که این کار، خلاقیت او را محدود می‌کرده است. با این حال، او اعتراف کرد که: “من با ژیوانشی خوب رفتار نکردم. اولین چیزی که برای من اهمیت داشت پول بود. اما کاری نمی‌توانستم در این خصوص انجام دهم. تنها چیزی که می‌توانست باعث شود من فعالیت خودم را در این برند ادامه دهم این بود که به من اجازه می‌دادند تا ماهیت و مفهوم این برند را به طور کلی تغییر دهم، و به آن هویت جدیدی ببخشم. اما آن‌ها هیچوقت از من درخواست نکردند که چنین کاری را انجام دهم.” با وجود تمام این مشکلات، الکساندر مک کوئین توانست در سال ۱۹۹۶، ۱۹۹۷، و ۲۰۰۱ (یعنی دقیقا سال‌هایی که در برند ژیوانشی مشغول به کار بود)، جایزه برترین طراح مد و فشن سال در بریتانیا را دریافت کند.

 

کسب و کار پر رونق الکساندر مک کویین

در سال ۲۰۰۰، برند مشهور گوچی ۵۱ درصد از سهام شرکت خصوصی الکساندر مک کوئین را خریداری کرد و بدین ترتیب، سرمایه مورد نیاز مک کوئین را برای گسترش کسب و کارش در اختیار او قرار داد. مک کوئین کمی پس از این اتفاق، برند ژیوانشی را ترک کرد. در سال ۲۰۰۳، الکساندر مک کوئین جایزه بهترین طراح مد و فشن سال را توسط «the Council of Fashion Designers» کشور آمریکا، و جایزه «the Most Excellent Order of the British Empire» را توسط ملکه کشور انگلستان دریافت کرد. او همچنین در همان سال، یک جایزه دیگر با عنوان بهترین طراح مد و فشن سال را دریافت کرد.

کسب و کار پر رونق الکساندر مک کویین

در همین زمان، مک کوئین فروشگاه‌های جدیدی را در شهرهای نیویورک، میلان، لندن و لس آنجلس افتتاح کرد. با کمک سرمایه‌ای که برند گوچی در اختبارش قرار داد، الکساندر مک کویین از هر زمان دیگری در زندگی خود موفق‌تر شد. او به دلیل وجود هیجان و تازگی در نمایش‌های مد خود بسیار محبوب شده بود، اما پس از ترک برند ژیوانشی، باز هم کارهای خارق‌العاده‌تری در این زمینه انجام داد. یکی دیگر از دلایل محبوبیت الکساندر مک کویین نیز این بود از نداشتن ظاهری سنتی و زیبا و همچنین خانواده خود که جزو طبقات پایین جامعه بودند خجالت نمی‌کشید.

 

 

مرگ الکساندر مک کوئین

در سال ۲۰۰۷، دوست صمیمی الکساندر مک کوئین یعنی ایزابلا بلو خودکشی کرد. مک کویین کالکشن فصل بهار و تابستان سال ۲۰۰۸ خود را به ایزابلا تقدیم کرد و گفت که مرگ او با ارزشترین چیزی بود که من در دنیای مد و فشن یاد گرفتم. تنها ۲ سال از این مسئله گذشته بود که مادر الکساندر مک کوئین نیز در روز دوم ماه فوریه سال ۲۰۱۰ از دنیا رفت. یک روز قبل از برگزاری مراسم ختم مادرش، یعنی در روز یازدهم ماه فوریه، جسد الکساندر مک کوئین را در آپارتمانش در شهر لندن پیدا کردند. دلیل مرگ او، خودکشی اعلام شد.

مرگ الکساندر مک کوئین

 

میراث الکساندر مک کوئین

زندگی الکساندر مک کوئین، از به دنیا آمدن در یک خانواده قشر کارگر و رها کردن درس و مدرسه، تا رسیدن به مقام یک طراح مد و لباس مشهور در سطح بین‌المللی، داستان بسیار جالبی است. او همیشه با خلاقیت‌هایی که در کالکشن‌های خود به خرج می‌داد، عاشقان مد و لباس را به وجد می‌آورد و میراث او همچنان هم باقیست. سارا برتون، همکار قدیمی الکساندر مک کوئین همچنان برند او را مدیریت می‌کند. در سال ۲۰۱۱، نمایشگاهی از کارهای و طراحی‌های الکساندر مک کوئین در موزه هنر متروپولیتن شهر نیویورک برگزار شد تا از فعالیت‌های مک کوئین برای صنعت مد و لباس تقدیر شود.

میراث الکساندر مک کوئین

 

همچنین، زندگی این طراح مد و فشن مشهور، در سال ۲۰۱۸ به یک فیلم مستند تبدیل شد. در این فیلم مستند با خانواده، دوستان و همکاران الکساندر مک کویین مصاحبه شد. این مستند حاوی فیلم‌های آرشیو شده‌ای از مک کوئین و نظراتش در مورد مسائل مختلف نیز بود. صحبت‌های او نشان‌دهنده مشکلات و مسائلی بودند که منجر به خودکشی و پایان غم انگیز زندگی او شدند.

الکساندر مک کوئین در سال ۲۰۱۰ در ۴۱ سالگی ۹ روز بعد از مرگ مادرش بر اثر سرطان در حالی که از افسردگی شدید رنج می‌برد در منزل شخصی‌اش به زندگی خود پایان داد. آخرین مجموعه لباس‌های ناتمام وی که در دوران افسردگی طراحی کرد تماما درباره زندگی پس از مرگ است. اگره چه او دیگر زنده نیست اما برند الکساندر مک کوئین همچنان زنده است و به کار خود ادامه می‌دهد.

الکساندر مک کوئین ستاره فقید دنیای مد

مطالب مرتبط:

۱- نگاهی به برند ورا وانگ

۲- نگاهی به برند بوتگا ونتا

۳- نگاهی به برند بالمین

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

مرسا حسینی در تاریخ 05 می 2018

مرسی

سارا کشفی در تاریخ 29 اکتبر 2018

خدا رحمتش کنهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :