چگونه کت تاکسیدو بپوشیم؟

0

پوشیدن یک دست لباس مردانه مناسب به خیلی موارد بستگی دارد. اینکه مراسمی که به آن دعوت شده‎اید یک عروسی است، مهمانی فارغ التحصیلی است و یا یک جشن تولد هر کدام می‌تواند سبک متفاوتی را از لباس پوشیدن برای شما داشته باشد. چگونه کت تاکسیدو بپوشیم؟ با چی بپوشم همراه باشید. 

 

تاکسیدو چیست؟ 

تاکسیدو ترکیبی کلاسیک و جذاب دارد، لباسی که با کمی تفاوت در برش و ظرافت در سبک زیبایی مختص یک مهمانی رسمی را برای شما ایجاد می‌کند. برای اطمینان از تاثیر این جذابیت تاکسیدو در استایل خودتان باید چند قانون اولیه را رعایت کنید، قبل از هرچیز باید تاکسیدو متناسب با اندام‌تان را انتخاب کنید و کاملا اندازه شما باشد. خوشبختانه نکته‌هایی که برای این لباس رسمی مردانه باید در نظر بگیرید همان قوانین تناسب کت‌ و شلوار مردانه است. انتخاب یک دست لباس مردان رسمی به مراتب ساده‌تر از پوشیدن لباس مردان اسپرت است، علت آن نیز محدود بودن انتخاب‌های شماست. به عنوان مثال اگر قصد پوشیدن کت تاکسیدو (Tuxedo) را دارید، برای انتخاب هر آیتم از لباس می‌توان گفت تنها یک و در نهایت ۲ انتخاب بیشتر نخواهید داشت. به کت تاکسیدو، اسموکینگ جاکت که یک واژه فرانسوی است گفته می‌شود.

چگونه کت تاکسیدو بپوشیم؟

تفاوت بین کت و شلوار و تاکسیدو در چیست؟

تفاوتی که شاید در نگاه اول به نظر برسد، به کار بردن پارچه ساتن در دوخت تاکسیدو است. به طور سنتی از پارچه ساتن برای دوخت دور یقه تاکسیدو، دکمه‌ها و جیب‌ها و حتی شلوار آن استفاده می‌شد. در کت و شلوارهای معمولی از پارچه ساتن استفاده نمیشود و معمولا دکمه‌های این مدل کت و شلوارها پلاستیکی دارند. در تاکسیدوهای امروزی شاید استفاده از پارچه ساتن به دوخت یک نوار نازک دور یقه و روی شلوار محدود شده باشد ولی باز هم تفاوت‌هایی وجود دارد که می‌توان این دو مدل کت و شلوار را از هم تشخیص داد. تفاوت دوم به اکسسوری‎هایی که با این مدل کت و شلوارها می‌توان به کار برد بر‌می‌گردد. تاکسیدوهای کلاسیک با پاپیون ست می‌شوند.

تاکسیدو

از نظر کاربردی آن چیزی که این دو لباس مردانه را متمایز می‌کند میزان رسمی بودن آن‌هاست. به عنوان مثال پوشیدن کت و شلوار مردان برای انجام کارهای روزمره و حتی محل کار امری طبیعی است اما شما هرگز نمی‌توانید با کت تاکسیدو به محل کار بروید و یا برای انجام خرید روزمره از آن استفاده کنید.

 

 

تفاوت بین کت و شلوار و تاکسیدو در چیست؟

 

کت تاکسیدو چه ویژگی‌هایی دارد؟

با کت تاکسیدو همان قدر که نیاز است اندامی شیک به نظر برسید باید فضای کافی برای حرکت آسان شما را نیز فراهم کند. به درز حلقه آستین نگاه کنید تا در جای درست خود قرار گرفته باشد و بلندی آستین که دقیقا باید تا روی مچ برسد را در نظر بگیرید. هنگام امتحان کردن کت حواستان باشد که تا وقتی دکمه بسته می‌شود در اثر تنگی بیش از حد خطوط تا علامت ایکسی در قسمت جلو بدن ایجاد نکند. بلندی متناسب کت باید تا روی باسن برسد، بلندی بیش از حد باعث کوتاه دیده شدن شما خواهد شد. برای پوشیدن تاکسیدو حتما باید از جلیقه و یا پارچه به عنوان کمربند استفاده کنید.

کت تاکسیدو چه ویژگی‌هایی دارد؟

یقه تاکسیدوها معمولا سه نوع رایج دارند، اغلب برای یقه از جنس متفاوتی از پارچه همچون ساتن و ابریشم استفاده می‌شود. shawl  یا همان یقه آرشال خودمان که منحنی، بدون زاویه و رسمی‌تر است، notch که همان مدلی است که ما به عنوان یقه انگلیسی می‌شناسیم زاویه‌دار و البته یکی از کاربردی‌ترین‌ انواع یقه محسوب می‌شود، peak یقه تیزی که با فرمتی شبیه انگلیسی و تفاوت اندکی در جزئیات دوخته می‌شود، این یقه نسبتا فانتزی بیشتر به عنوان یقه بلیزر شناخته می‌شود. انتخاب یقه مناسب می‌تواند تا حد بسیار زیادی در ظاهر شما تاثیر گذار باشد، بلندی و پهنای یقه از عواملی است که باعث باریک و بلند به نظر رسیدن شما می‌گردد، هرچه یقه‌ها باریک‌تر و در اندازه طولی بلندتر باشند قطعا کشیده‌تر دیده می‌شوید.

چطور شبیه ستاره‌های اسکار لباس بپوشیم

کدام مدل شلوار را با کت تاکسیدو بپوشیم؟

در مورد شلوار هم مانند کت باید در درجه اول به اندازه و تناسب توجه کنید، اما تنگی بیش از حد یک شلوار رسمی هم به نظر بی معنی خواهد رسید. کمر شلوار نباید خیلی پایین‌تر از ناف شما قرار بگیرد و از طرفی بلندی بیش از حد فاق هم ظاهر شما را احمقانه جلوه‌ می‌دهد، کمر شلوار باید تا حدی بلند باشد که بتوانید پیراهن را بدون اینکه مدام از شلوار دربیاید در آن ثابت نگه دارید. مطمئن شوید که قسمت بالای شلوار آنقدر راحت باشد که بتوانید راحت حرکت کنید و بنشینید. اندازه بلندی شلوار هم فاکتور مهمی است، هیچ گاه برای استایل رسمی شلواری کوتاه و بالای قوزک پا درنظر گرفته نمی‌شود اما بلندی آن تنها تا بالای کفش شما مجاز است و بلندی بیش از حد و چین خوردن پاچه شلوار شما را شلخته جلوه می‌دهد، فراموش نکنید که هنگام نشستن هم نباید شلوار بیش از حد کوتاه باشد و بالا برود.

کدام مدل شلوار را با کت تاکسیدو بپوشیم؟

انتخاب پیراهن برای کت تاکسیدو 

شاید فکر کنید که ساده‌ترین بخش انتخاب شما به پیراهن مربوط می‌شود اما بازهم رعایت چند نکته ضروری می‌تواند ترکیب استایل شما را کامل‌تر کند. بهترین رنگ پیراهن برای موقعیت رسمی سفید است با یقه پهن کلاسیک که بتوان با آن کروات یا پاپیون استفاده نمود، بهتر است دکمه‌ها سفید باشند مگر اینکه بخواهید قوانین را با سبک شخصی‌تان تغییر دهید. در قسمت یقه باید به اندازه دو انگشت آزادی داشته باشید تا در طول یک مراسم رسمی نفس‌گیر خسته نشوید. بلندی پیراهن باید در حدی باشد که با هر حرکت شما از  کمر شلوار بیرون نزند.

انتخاب پیراهن برای کت تاکسیدو

 

انتخاب اکسسوری برای کت تاکسیدو 

انتخاب یک جفت کفش نامناسب می‌تواند تمام استایل شما را از ریخت بیاندازد. بهترین انتخاب کفش چرم مشکی و البته از نوع براق و درخشان است. بهتر است با توجه به رسمیت مراسمی که در آن شرکت خواهید کرد به دنبال کفش‌هایی با تزئینات عجیب و غریب نروید. یکی دیگر از متعلقات تاکسیدو شال کمر است، این جزء که درواقع استفاده آن در شرایط دیگری جز مراسمی همچون فرش قرمز متدوال و همیشگی نیست بر رسمیت ظاهر شما تاکید دوچندانی می‌کند و به عنوان یک اکسسوری در رنگ‌های دیگر هم قابل انتخاب و ست کردن است. علاوه براین خط اتصال پیراهن و شلوار را ملایم‌تر جلوه می‌دهد.

انتخاب اکسسوری برای کت تاکسیدو 

تاکسیدو اغلب و تقریبا همیشه مشکی بوده و در این رنگ محبوب تر از بقیه رنگ‌ها اما رنگ‌هایی همچون سرمه‌ای و خاکستری هم جایگزین‌های مناسبی هستند. فقط کافی است قوانین پوشیدن تاکسیدو را رعایت کنید در این شرایط یک تاکسیدو سرمه‌ای هم به اندازه مشکی جذاب خواهد بود. ساس بند مردانه، پوشت، گل روی یقه، ساعت مچی و دکمه سرآستین از جمله اکسسوری‌هایی هستند که می‌توانید همراه با تاکسیدو استفاده کنید. به یاد داشته باشید که کت تاکسیدو را فقط باید با کفش مشکی ست کرد.

 

چگونه کت تاکسیدو بپوشیم؟

چگونه کت تاکسیدو بپوشیم؟

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

  • برای استفاده از پاپیون تنها دو انتخاب خواهید داشت، اولی مدل پروانه‌ای و دومی مدل بال خفاش است. که نوع دوم کلاسیک تر به نظر می‌رسد.
  • کفش آکسفورد مردانه مشکی تنها انتخاب است که باید با این مدل لباس مردانه بپوشید. و انتخاب دیگری برای طرح و رنگ کفش نخواهید داشت.
  • انتخاب یک جلیقه مردانه به شما کمک می‌کند که کمربند دیده نشود. در واقع هدف از استفاده جلیقه و یا شال پارچه ای همین مورد است.  همچنین می‌توانید به جای جلیقه از یک شال پارچه ای برای این موضوع استفاده کنید.
  • نکته‌ای که در هنگام ست کردن شلوار پارچه ای مشکی باید توجه کنید این است که باید با جنس یقه کت هم خوانی داشته باشد تا ظاهر شما به هم نریزد.
  • تنها یک رنگ پیراهن را می‌توان با کت تاکسیدو پوشید و آن پیراهن سفید یقه فراک است. بنابراین این مدل کت را با هیچ پیراهن دیگری نپوشید.

چگونه کت تاکسیدو بپوشیم؟

 

چگونه کت تاکسیدو بپوشیم؟

چگونه کت تاکسیدو بپوشیم؟

چگونه کت تاکسیدو بپوشیم؟

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

۶ نکته برای پوشیدن کت تاکسیدو

مطالب مرتبط:

۱- با این مردان جذاب در اینستاگرام بیشتر آشنا شوید

۲- معرفی ۹ ادکلن مردانه با ماندگاری طولانی و قیمت مناسب

۳- ۹ رنگ کت و شلواری که باید در کمد خود داشته باشید

فاطمه نظیفی
نویسنده: فاطمه نظیفی


دیدگاه شما

سارا کشفی در تاریخ 22 سپتامبر 2018

من عاشق این مدل کت و شلوارهای مردانه هستم
خوراک آقا دامادها هستش
کاش شوهر آینده منم از این مدل لباس بپوشه
چون بیشتر آقایون فقط کراوات میزنند و از پاپیون بدشون میاد

حسین علیزاده در تاریخ 22 سپتامبر 2018

واقعا ممنونم از سایت با کیفیت چی بپوشم
برای تولید مقالات با کیفیت
واقعا بدون شک شما بهترین سایت مد و لباس در ایران هستید

صادق در تاریخ 22 سپتامبر 2018

من شنیذم بهترین مدل کت تاکسیدو توسط تام فورد طراح لباس مشهور درست میشه
آیا این درسته؟
چون لباس های جیمز باند هم اون طراحی میکنه
این دنیل کریگ در این لباس های مردانه از برند تام فورد واقعا عالیه

حسین در تاریخ 23 سپتامبر 2018

این مدل کت و شلوار خیلی رسمیه ولی بعضی هاشون به خصوص رنگ سفیدش عالیهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :