چگونه در خانه و بدون هزینه، لباس‌های قدیمی را تغییر کاربری بدهیم یا نو کنیم؟

برای همه ما بارها پیش آمده که به سراغ کمد لباسمان رفتیم و با خود گفتیم که با لباس‌های قدیمی خود چه کنیم؟ آن‌دسته از لباس‌هایی که کهنه، پاره یا بلااستفاده هستند که تکلیفشان مشخص است و از کمدمان مستقیم باید به‌سمت بازیافت بروند، اما برخی لباس‌ها درون کمدمان جای گرفته‌اند که با گذشت مدت‌ها از خرید آن، هنوز سالم هستند و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، اما شاید دیگر برایمان قدیمی و تکراری شدند یا لباس‌هایی که هدیه گرفته‌ایم و نمی‌خواهیم آن‌ها را دور بیندازیم یا به شخص دیگری بدهیم. در اینجور مواقع، اگر گزینه هدیه دادن، فروش یا قرض دادن لباس را نمی‌پسندید، می‌توانید با روش‌های بسیار ساده که نه وقت زیادی از شما می‌گیرند و نه هزینه‌ای دارند، لباستان را تغییر کار را نو کنید. با ما همراه باشید تا چند ترفند در این زمینه به شما آموزش بدهیم.

مطالب مرتبط:

کمد کپسولی چیست؟ (چگونه در بهینه‌ترین حالت ممکن، لباس بخریم و کمدمان را مرتب کنیم؟)

با لباس های کهنه چه کنیم؟

نحوه پاک کردن لکه های کهنه از روی لباس

چطور شلوار های جین را بشوییم تا کهنه و رنگ و رو رفته نشوند

رد اتو برروی لباس

اگر درهنگام اتو کردن، حواستان پرت شد و رد اتو برروی لباس ماند یا لباس، سوراخ شد، می‌توانید آن قسمت را بهشکل‌های مختلف مثل ماه، ستاره و… ببرید و از زیر لباس، یک تکه پارچه توری، حریر یا… تکه‌دوزی کنید.

نو کردن شلوار یا شلوارک

شلوارک‌های قدیمیتان را به‌اندازه‌ای که می‌خواهید، کوتاه کنید و برروی انتهای لنگه، تور، حریر یا… بدوزید. البته این کار را با چسب‌های قوی هم می‌توانید انجام دهید.

 

تبدیل لگ یا شلوار تنگ به نیم‌تنه

لگ خود را از لنگه‌ها تا کنید؛ سپس بخش فاق آن را مانند شکل ببرید تا به‌عنوان یقه نیم‌تنه استفاده کنید؛ اندازه لنگه‌ها را که قرار اس جای آستین را بگیرند، به دلخواه تنظیم کنید. اکنون شما یک نیم‌تنه دارید. مشخصا فاق لگ را به هر مدلی که ببرید، مدل یقه نیز به‌همان صورت از آب درمی‌آید. اگر شلوارتان پاچه‌گشاد باشد، نیم‌ شما آستین کلوش خواهد شد.

 

تبدیل شال به پانچ

دو یا سه تکه شال قدیمی را بردارید، به‌صورتی که می‌بینید، قیچی کنید و آن‌ها را به‌هم بدوزید تا پانچی ساده و شیک داشته باشید. پانچ شما باتوجه به نوع شالی که استفاده می‌کنید، برای پاییز یا بهار مناسب خواهد بود.

تبدیل دامن ماکسی به پیراهن تابستانی

شما می‌توانید با دوختن دو تکه بند مناسب به دامن ماکسی خودتان و کش یا کمربند انداختن در قسمتی که از این به‌بعد تبدیل به کمر لباستان خواهد شد، یک پیراهن تابستانی ساده و راحت و آزاد برای خودتان درست کنید.

 

نو کردن شلوار جین

اگر از شلوار جین خود خسته شدید یا بخش‌هایی از آن لک کرده، می‌توانید بااستفاده از رنگ مخصوص پارچه یا رنگ آکرلیک، طرح‌های مختلفی روی آن بزنید. برای این کار می‌توانید از مهرهای آماده یا مدل‌هایی که خودتان از کاغذ درست می‌کنید، هم استفاده کنید.

البته گلدوزی و شماره‌دوزی نیز روش مناسبی برای زیبا کردن جین‌های قدیمی یا پوشاندن پارگی و کهنگی بخش‌هایی از آن است.

شایسته عسگریان
نویسنده: شایسته عسگریان


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :